Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bilmen gereken 12 kural: Lazer epilasyon sonrası duş ne zaman alınır? Lazer epilasyon sonrası cilt bakım rutini

Mavikadin>Güzellik>Bilmen gereken 12 kural: Lazer epilasyon sonrası duş ne zaman alınır? Lazer epilasyon sonrası cilt bakım rutini

İstenmeyen tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulmayı sağlayan lazer epilasyon, lazer ışınları sayesinde kıl kökünü tahrip eder ve tekrar çıkmasını önler. Lazer epilasyon tedavisi boyunca cilt problemleriyle karşılaşmamak için, cilt bakım rutinini değiştirmek gerekir. Peki, lazer epilasyon sonrası cilt bakımı nasıl olmalı? Lazer epilasyon sonrası hangi krem kullanılmalı?

Sağlığa zarar vermediği kanıtlanan lazer epilasyonun mutlaka doğru aletle ve güvenilir sağlık merkezlerinde yaptırılması gerekir.
Sağlığa zarar vermediği kanıtlanan lazer epilasyonun mutlaka doğru aletle ve güvenilir sağlık merkezlerinde yaptırılması gerekir.

Lazer epilasyon işleminde, ışınlar kıl köklerini hedef alsa da cilt işlem süresince belli bir enerjiye maruz kalır. Lazer epilasyon işlemi bitse bile, bir süre cildini bazı şeylerden koruman gerekir. Lazer sonrası cildin tahriş olmaması için ilk 24-48 saat ve 14 gün boyunca bazı şeylerden uzak durmalısın. Her lazer epilasyon yaptıranların muhakkak bilmesi gereken kuralları araştırdık ve derledik. İşte lazer epilasyon sonrası cilt bakımına dair merak edilenler:

LAZER EPİLASYON SONRASI İLK 24-48 SAAT CİLT BAKIMI

 • Lazerden sonra ilk 24 saat duş almamalısın.
 • 24 saat geçtikten sonra nazik bir temizleme jeli ve onarıcı bir bakım kremi kullanabilirsin.
 • 48 saat sonunda aloe vera jeli cilt bakım rutinine dâhil edebilirsin.
 • Mutlaka güneş kremi kullanmalı ve gün içinde yenilemelisin.
 • İlk 24 saat içinde yüksek oranda terlemeye sebep olacak ağır spor ve aktivitelerden kaçınmalısın. Ter, lazer işlemi uygulanmış bölgenin tahriş olmasına yol açabilir.

Bilmen gereken 12 kural: Lazer epilasyon sonrası duş ne zaman alınır? Lazer epilasyon sonrası cilt bakım rutini

LAZER EPİLASYON SONRASI İLK 14 GÜN CİLT BAKIMI

 • En az 1 hafta peeling yapmamalı, leke açıcı ürünler kullanmamalısın.
 • Çok sıcak su ile banyo yapmamalı, ilk 1 hafta ılık suyla duş almalısın.
 • Lazer sonrası cildini temizlerken kese veya sert duş süngeri gibi bakım ürünlerinden uzak durmalısın. Hassaslaşan cildini sadece ellerinle veya yumuşak bir bezle yıkayabilirsin.
 • Banyo sonrası cildini havluyla sertçe silmek yerine tampon hareketlerde vücudundaki nemi alabilirsin.
 • Lazer epilasyon sonrası sıcak banyo yapmaman gerektiği gibi sauna, buhar odası, bronzlaşma, solaryum gibi işlemlerden de kaçınmalısın.
 • Lazer epilasyondan sonra jilet, ağda veya epilasyon yapmamalısın. Tüylerin 3-4 içinde kendiliğinden dökülecektir.
 • Lazer yaptırdıktan sonra antibakteriyel kremlerden uzak durmalısın. Çünkü antibakteriyel kremler epilasyon yapılan bölgedeki derinin tahriş olmasına yol açabilir.
 • İşlem sonrası 14 gün boyunca kesinlikle güneşe maruz kalmamalısın. Lazer epilasyon tedavi sürecin boyunca düzenli olarak yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmalısın.

LAZER EPİLASYON SONRASI HANGİ KREM KULLANILMALI?

Lazer işleminden sonra, işlem yaptığınız bölgeye nemlendirici krem sürerek cilt kuruluğunu giderebilirsiniz. Ancak kullandığınız nemlendirici krem; alkol, parfüm, renklendirici, kimyasal koku ve benzer tahriş edici maddeler içermemeli.

Bilmen gereken 12 kural: Lazer epilasyon sonrası duş ne zaman alınır? Lazer epilasyon sonrası cilt bakım rutini

LAZER EPİLASYON SONRASI DUŞ ALINIR MI?

Lazer sonrası hemen duş alınmamalıdır. Genel olarak hiçbir doktor lazer işlemi sonrası 8 saat duş almayı önermez. Bazıları ise lazer epilasyondan sonra duştan ve banyodan 48 saat uzak durulmasını tavsiye eder.

Lazer sonrası ilk duşunuz ne kadar soğuk olursa o kadar iyi. Sıcak su, ciltteki damarların genişlemesine ve tahrişe neden olur. Lazer epilasyon sonrası ilk birkaç duşunuzu ılık yapmanız cildinize iyilik olacaktır.

LAZER EPİLASYON SONRASI KESE YAPILIR MI?

Bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de, lazer işlemi sonrası kese, ovma yahut sert lif kullanılmaması gerektiği. Lazer epilasyondan sonra bir hafta kese yapmamalı, bunun yerine nazikçe elinizle yahut yumuşak lifle ovma işlemi yapabilirsiniz.

Lazer epilasyon sonrası duştan çıkınca işlem yaptığınız bölgeye %100 aloe vera jeli sürerek, cildinizin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bilmen gereken 12 kural: Lazer epilasyon sonrası duş ne zaman alınır? Lazer epilasyon sonrası cilt bakım rutini

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...