18 Temmuz 2019, Perşembe 20:12

Bıngıldak Erken Kapanması Nelere Yol Açar Bıngıldağın Erken Kapanması Ve D Vitamini

Bıngıldak Erken Kapanması Nelere Yol Açar Bıngıldağın Erken Kapanması Ve D Vitamini

Bıngıldak, bebeği kafatası kemikleşmeden önce, kemiklerin birleşme yerlerinde bulunan, elle basılınca oynak olan kıkırdak bölüme denir. Bıngıldağın en önemli işlevi doğumun kolay olmasına yardımcı olmaktır. Bıngıldak yumuşak olduğundan doğum sırasında bebeğin kafasının annenin doğum yolundan kolayca geçip, sorunsuz doğum yapmanızı sağlar. Bebeklerde bıngıldak çeşitli nedenlerden erken kapanabilir. Bebeklerde bıngıldağın erken kapanması gelişim geriliği, görme işitme sorunları, kafa içi basıncında artış gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bıngıldak Erken Kapanması Neden Olur?

 1. D vitamini eksikliği.
 2. Bebeklerde beslenme yetersizliği.
 3. Hipotiroidi, yani tiroid bezinin yetersiz çalışması
 4. İskelet gelişim bozukluklarına yol açan sendromlar.
 5. Hyperparathyroidism: Paratiroid bezinin aşırı çalışması
 6. Raşitizm: D vitamini eksikliğinden kaynaklanan kemik hastalığı
 7. Hidrosefali (Beyinde su toplanması sonucu kafanın anormal büyümesi)
 8. Genetik Bozukluklar: Crouzon, Apert, Carpenter, Chotzen, and Pfeiffer sendromları gibi genetik hastalıklar
 9. Bilinmeyen sebepler

Bıngıldağın Erken Kapanması İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Bebeklerde bıngıldak acaba en erken ne zaman kapanır? Oğlum5.5 aylık sanki kapandı gibi. Bunun sakıncalı bir durum olup olmadığını çok merak ediyorum

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( 3.aydan sonra kapanabilir, sorun olmaz meraklanmayın.)

Sual: 2 aylık bir bebeğin bıngıldağı kapandı teşhisi konuldu ney yapmalıyız?

CEVAP

Çocuk Doktoru Canan Yıldırım’ın cevabı:( Baş çevresi takip edilmeli. Çocuk nöroloji bölümüne muayene olun. Ek problem var mi diye gerekirse 3 boyutlu beyin tomografisi ile kafatası kemiklerine bakılır)

Sual: Bıngıldak ortalama hangi aylarda kapanırsa normal kabul edilir? Yani en erken normal kapanma sınırı kaçıncı aydır? D vitaminin kesilmesi bıngıldağın erken kapanmasının önüne geçilebilir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Öztürk’ün cevabı:( 8 ay ile 18 ay arası kapanması normaldir. Tek başına bıngıldak kapanmasını değerlendirmek doğru değildir. Baş çevresinin büyümesi ile birlikte değerlendirilmelidir. Çok fazla d vitamini verildi ve erken kapanma buna bağlı ise kesilmesi sorunu çözebilir.)

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı:(Görünüm olarak kapanma 9 yada olabilir 15-16. aya kadar yolu var.Kişiye göre değişebilir. Aşırı doz olmadıktan sonra D vitaminine bağlı değil.)

Sual: 2,5 aylık kızım var sağlık ocağından aldığım bilgiye göre erken bıngıldak kapanmasından söz ediliyo. Tehlikeli midir ne yapmam gerekir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mustafa Çelik’in cevabı:(Bıngıldak kapanması zamanından önce olursa beyin gelişimi olumsuz etkilenir. Bu yüzden yakın izlenmesi gerekir. Önerim bir çocuk doktoruna muayene olmanız. Muayene sonrası sizi gerekli şekilde bilgilendirecektir.)

Sual: Benim 2 aylık bebeğim var fakat bıngıldağı tamamen kapandı sizce bu riskli bir durum mu ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Esra Kezer’in cevabı:( Bıngıldağın kapanıp kapanmadığını önce çocuk doktorunuz kontrol etsin. Gerçekten kapalı ise röntgen çekerek bunu araştırıyoruz, röntgen de bazen açık olduğunu görebiliyoruz.  Bir de neden kapandığına dair bir takım araştırmalar yapabiliyoruz, ancak söylediğim gibi öncelikle çocuk doktorunuz kontrol etsin.)

Sual: 2.5 aylık bir kızım var sağlık ocağındaki ebemiz bıngıldağının kapandığını fakat baş çevresinin normal olduğunu söyledi yinede bi doktora gösterin dedi salı günü götüreceğiz ama duramıyorum acaba bebeğim zeka özürlü olur mu düşünmek bile deli ediyor beni

CEVAP

Çocuk Doktoru Canan Günaydın’ın cevabı:(  Geçmiş olsun öndeki bıngıldak, alnın hemen üzerinden başlar ve genişliği beş santimetreye kadar varabilir. Şekli baklava dilimine benzer. Bu bıngıldak bebek altı aylıkken kapanmaya başlar, 18 aylık olduğunda tamamen kapanır. Ön bıngıldağın dört aydan erken kapanması beyin gelişimini, büyümesini engelleyebileceği için dikkatli olunmalıdır ayrıca kafa kemiklerinin, ayrık ve yumuşak olması, beynin büyümesine imkan sağlar. Beyin büyümesi sürdükçe kafa kemiklerindeki eklem yerleri ve bıngıldak yumuşak olduğu için kafatası büyümesi mümkün olmaktadır. Oysa bıngıldaklar olmasa, kafatası kemikleri büyüyemeyeceği için beyin de küçük kalır. Kafatasının büyümesi sadece beynin büyümesiyle olur.  Baş çevresi takibini iyi yaptırmanız lazım..çocuğunuzun nöromotor gelişimini çok iyi takip etmelisiniz….doktora başvurduğunuzda sizden kafa grafisi çekilmesini isteyecek ve takibe alacaktır..Ben film normalse devit 3 damlayı bir gün verip birgün verdirtmiyorum..ama doktorunuz mutlaka görsün..)

Sual: 5 aylık bir kız çocuğu var yalnız bıngıldağı kapanmak üzere demişler acaba 5 aylık bir bebek için erken mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ayşe Turan’ın cevabı:( Bazen bebeklerin bıngıldağı erken kazanabilir. Genelde 3 aydan kısa sürede kapanmadığı sürece önemli bir problem görülmez. Ancak bazen kafa kemiklerinin gelişimi ile ilgili bazı problemler bu duruma neden olabilir. Eğer böyle bir problem varsa müdahale edilmesi gerekebilir.  Bu durumun bir çocuk hekimi tarafından takip edilmesi, çocuğun gelişimi ile birlikte kafa çevresi takibi önemlidir.)

Sual: Hocam öncelikle iyi günler.2 aylık erkek bebeğim var. Dün aşısı vardı sağlık ocağına gitti. Ordaki ebe çocuğun bıngıldağının erkek kapanacağını söylemiş. Bu ne anlama geliyor ne yapmamız lazım. Kötü bir durum söz konusu mu?

CEVAP

Çocuk Doktoru Gülay Kara’nın cevabı:( Merhaba, bıngıldak baş kemiklerinin birleşim yerlerindeki kıkırdak alanlardır. Bizim en sık bahsettiğimiz ön bıngıldaktır. Arkada da doğumda genellikle kapanmış olan ama bazen kapanması 3. aya dek gecikebilen arka bıngıldak bulunur. Ön bıngıldağın kapanması 3-18 ay arası olabilir. Bıngıldak erken kapanırsa baş çevresi büyümez inancı yanlıştır. Doğru olsaydı hepimizin baş çevremizin 18 aylık çocuk başı ölçülerinde kalması gerekirdi. Önemli olan düzgün kontrollerle yapılacak baş çevresi ölçümleri ve bu ölçümlerin büyüme eğrileri üzerinde değerlendirilmesidir. D vitamini günlük ihtiyaç dozlarında kullanılıyor. Böyle bir şüphe ile vitamin vermeyi kesmeyin.  En doğru olan bir çocuk doktoruna muayene olarak danışmanız olacaktır.)

 Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi ve pediatriportalı sitelerinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

7 Yorum

 1. Fatma

  Mrb benim 4 aylık bebeğim var bingildagin erken kapandığı söylendi ama baş çevresi normalmiş ne yapmaliyim

 2. Nazlı

  Merhaba kiz bebegim var 6 ay 7 günluk bugun aşiya gittigimizde bingildagi kapandi . Cocuk doktoruna gösterin dedi randevu aldim. Ama korkuyorm insallah bi aksi durum yaşamayiz baş cevresi 41 yada 41.5 olmasi lazim sizce normalmi ?

 3. Ayşe

  Merhabalar.Benim bir haftalık yiğenim var sağlıkocagına gittiğimizde bıngıdağı erken kapanmaya başlamış dedi gelişiminde bi sıkıntı olur mu

 4. Pınar

  Merhaba benim kızimda var 46 gunluk doktor bingildagın kuculdugunu soyledi 2 haftada bir saglik ocagina vaktirmamis soylendi sonra bana kontrole gwlin dedi birsey olurmu

 5. Merve

  Merhaba bebeğim dört aylık sağlık ocagındaki ebemiz bıngıldağının kapanmaya başladığını devit3 vitaminini kesmemi söyledi kesmeli miyim bu doğru mu ?

 6. Yasemin

  Merhaba benim oğlum 46gunluk bıngıldak az kalmış kapanmış korkuyorum birşey olursa oğluma.bas çevreci ,1.5 olmuş büyümesi . sağlik ocağı nda ebe dedi.iyi dedi. Bir sorun olurmu .bebeğim de böbrek genişlemesi var sağında 2 solunda 1 genişlemesi var.ne zaman kapanir

 7. Gamze aktaş

  Benim oğlum 1 aylıkken ön bıngıldağı kapandı aylık takibe alındı şuan 2 yaşında kafasında şekil bozukluğu var ve kafası normalden 1 bucuk santim küçük lesin bişey söylemiyor doktorlar ne yapmam gerekiyor

 
 
KAPAT