27 Mayıs 2022, Cuma 03:11

Bir Şişe Bira, 50 cl Bira, Tuborg Gold Kaç Kaloridir Sağlığa Zararları

Bir Şişe Bira, 50 cl Bira, Tuborg Gold Kaç Kaloridir Sağlığa Zararları

Bira genellikle arpadan yapılan ve kalorisi oldukça yüksek olan alkollü bir içecek türüdür. Biranın hem kalorisi çok yüksektir, hem de vücut için pek çok zararı vardır. Biranın en popüler zararlarından biri de göbek bölgesinde yağlanmaya neden olup

Bira genellikle arpadan yapılan ve kalorisi oldukça yüksek olan alkollü bir içecek türüdür. Biranın hem kalorisi çok yüksektir, hem de vücut için pek çok zararı vardır. Biranın en popüler zararlarından biri de göbek bölgesinde yağlanmaya neden olup “Bira göbeğine” yol açmasıdır.

Biranın Kalorisi Kaçtır?

Diyetisyen Betül Yücel bir şişe 50 cl biranın 210 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Gözde Ağca 1 adet 33 cl biranın 140 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Orhan Özdengiz 1 bardak biranın 210 kalori olduğunu bildirmektedir.

Efes Bira Kaç Kalori?

 1. 1 Şişe  50CL Efes Pilsen: 210 Kalori
 2. 1 Kutu 33CL Efes Pilsen: 140 Kalori
 3. 1 Kutu 50CL Efes Pilsen: 210 Kalori
 4. 1 Kutu Efes Extra Kaç Kaloridir: 225 Kalori
 5. 1 Kutu Efes Malt Kaç Kaloridir: 215 Kalori
 6. 1 Kutu Efes ExtraShot: 155 Kalori
 7. 1 Kutu Efes Light: 90 Kalori
 8. 1 Kutu Efes Dark: 183 Kalori
 9. 1 Kutu Efes Ice: 126 Kalori

Tuborg Gold Kaç Kaloridir?

1 Adet (50cl) Tuborg Gold Bira 215 kaloridir.

Biranın Sağlığa Zararları ve Kilo Alma Üzerinde Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: (Bira, gaz çıkardığı, köpük yapdığı için ve tadı acı, keskin olduğu için azı da çoğu da, her ne maksadla içilirse içilsin, imâm-ı Muhammede göre harâmdır. Fetvâ da böyledir. Almanyada yayınlanan (Der Stern) mecmû’ası, 1979 senesi ilk ayındaki nüshasında diyor ki, (Heidelberg kanser tedkîk merkezi tarafından yapılan araşdırmalarda, biranın kanser yapdığı anlaşılmışdır. Kansere sebeb olduğu bilinen (Nitroz-amin)lerin birada bol mikdârda bulunduğu görülmüşdür. Bira, alkol alışkanlığına da sebeb olmakdadır. Ağrı kesici olarak kullanılan (Piramidon) içinde fazla mikdârda Nitroz-amin bulunduğu anlaşıldığı için, bu ilâc sıhhiyye vekâletinin emri ile altı ay evvel piyasadan kaldırılmışdı. Orta mikdârda bira içen bir kimse, günde yetmiş piramidon hapı almış kadar Nitroz-amin almakdadır.)

 1. Bira en yüksek kalorili içeceklerdendir. Bu nedenle bira içen kişiler sıklıkla kilo alma problemi yaşar. Hatta bira göbeği tabiri meşhurdur. Bira göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Bira göbek bölgesinde kurtulması çok zor olan yağlanmaya neden olmaktadır.
 2. Biranın içeriğindeki yüksek şeker kilo alımına yol açmaktadır. Diğer bir deyişle, biranın yüksek kalorisinin arkasında içeriğindeki şeker yatmaktadır. Zaten şekerin de en büyük ünü kilo almaya sebep olmasıdır ve vücut sağlığı için en az yağ kadar tehlikeli olan şeker vücutta daha birçok hastalığa yol açmaktadır.
 3. Bira tüketimi kandaki şeker seviyesini kötü etkilediği için ani açlık krizlerinin yaşanmasına sebep olur. Bu durumda kişi bir anda çok fazla yemek yer ve bu da kilo alımının en büyük sebeplerinden birisidir.
 4. Tüm alkollü içeceklerin içeriğindeki kalori miktarı çok yüksektir. Bu yüzden bira tüketmek hem vücuttaki sağlıklı metebolizma işleyişini bozar ve bu yüzden tüketilen besinler daha az sindirileceği için kişi kilo almaya başlar. Ayrıca vurgulamakta fayda vardır ki, bira gibi alkollü içeceklerin yanında tükeitlen meze, kuruyemiş ve tatlılar da içeriğindeki yüksek kalori sebebiyle kilo aldırmaktadır. Bu nedenle bira kaçınılması gereken içeceklerdendir.
 5. Bira tüketimi yağ üretimine yol açtığı için vücutta yağlanmayı arttırmaktadır. Bu ise karaciğerler sağlığı için hiç iyi değildir. Bira karaciğerde de yağlanma yapar. Karaciğerdeki enzimlerin yağ salgılamaya eğilimi vardır. Bu yüzden alkol tüketmek hep karaciğerin iyi çalışmasını engeller hem karaciğerin yağlanmasına yol açtığı için kişinin kilo almasına yol açar.
 6. Satılan çoğu biranın içinde genellikle maltlı arpa bulunur. Bu arpa ise glüten proteinini içerir.  Günümüzde pek çok kişide glüten hassasiyeti vardır ve bu kişilerin glütenli yiyecekler tüketmesi midede şişkinlik, mide ağrısı dahil çeşitli problemlere yol açabilir.
 7. Bira tüketimi sonucunda vücuda giren alkol karaciğer tarafından asetata dönüştürülür. Bu asetat ise daha sonra vücut tarafından enerji üretmek amacıyla yakılır. İşte bu süreç sonunda vücutta üretilen yağ göbek ve kalça bölgelerinde depolandığı için kişinin kaçınılmaz şekilde kilo almasına neden olur.
 8. Alkollü içecekler tüketmek ilk olarak karaciğerlere zarar verir. Bira tüketildiğinde karaciğerde önü alınamaz bir yağlanma başlar ve bu da karaciğer enzimlerini olumsuz etkilediği için ilerleyen zamanda siroz hastalığına davetiye çıkarır.
 9. Bira içmek kan basıncını yani tansiyonu yükseltip yüksek tansiyona neden olabilir.
 10. Biradaki sağlığa çok zararlı olan katranlar vücutta kanserli hücrelerin üretilmesini sağlar. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar birayı fazla tüketen insanlarda kolon kanseri riskinin daha fazla olduğunu göstermiştir.
 11. Bira doğal diüretik yani idrar söktürücü olduğundan, vücuttan çok fazla su atılmasına neden olup dehidrasyona yani vücudun susuz kalmasına yol açar.
 12. Biradaki alkol kişide bağımlılık yaptığı yaygın olarak bilinmektedir. Bu durum özellikle alışkanlık haline geldiğinde (istemsiz olarak) vücutta birçok organ geridönülmez şekilde zarar görür. Bu durumda zarar gören ilk organ ise beyindir ve bunun sonucunda ise alkol tüketen kişilerde ruhsal dengesizlikler görülmeye başlar. Örneğin alkole bağımlı olan kişiler daha bencil davranmaya ve çevrelerine daha az duyarlı olmaya başlarlar.
 13. Biranın bir diğer zararı ise midede yanmaya sebep olmasıdır. Bu yanmanın sebebi biradaki asitlerdir ve bu ise midedeki asit dengesini kötü etkilediği için gastroözofagealreflü hastalığının görülmesine sebep olmaktadır.Dahası biranın içeriğindeki birtakım uyarıcı bileşikler midenin ekşimesine de yol açmaktadır.
 14. Bira tüketimi vücutta sağlıklı oranda bulunan C vitamini, potasyum, magnezyum, karbonhidrat, protein ve yağlar gibi yararlı bileşikleri ortadan kaldırır. Bu ise vücudun tüm dengesini etkiler ve sağlığını bozar.
 15. Biranın en büyük zararlarından birisi beyne zarar vermesidir. Beyinde hasar oluşturduğu için beynin yorum ve düşünme yeteneğini yavaşlatır ve bu durumda kişi hafıza, kavrama ve karar verme gibi sağlıklı akli görevlerini gerçekleştiremez hale gelir.  
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT