18 Temmuz 2019, Perşembe 20:17

Bira Kaç Kalori Eder Ve Biranın Sağlığımıza Zararları Nelerdir?

Bira Kaç Kalori Eder Ve Biranın Sağlığımıza Zararları Nelerdir?

Bira içeceği; arpa, darı veya mısır gibi nişastalı besinlerin su ile karıştırılıp ardından bira mayası ile fermantasyonundan (mayalanmasından) elde edilir. Bira içmek dinimizde de caiz değildir ve biranın sağlığa çeşitli zararları vardır.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: (Bira, gaz çıkardığı, köpük yapdığı için ve tadı acı, keskin olduğu için azı da çoğu da, her ne maksadla içilirse içilsin, imâm-ı Muhammede göre harâmdır. Fetvâ da böyledir. Almanyada yayınlanan (Der Stern) mecmû’ası, 1979 senesi ilk ayındaki nüshasında diyor ki, (Heidelberg kanser tedkîk merkezi tarafından yapılan araşdırmalarda, biranın kanser yapdığı anlaşılmışdır. Kansere sebeb olduğu bilinen (Nitroz-amin)lerin birada bol mikdârda bulunduğu görülmüşdür. Bira, alkol alışkanlığına da sebeb olmakdadır. Ağrı kesici olarak kullanılan (Piramidon) içinde fazla mikdârda Nitroz-amin bulunduğu anlaşıldığı için, bu ilâc sıhhiyye vekâletinin emri ile altı ay evvel piyasadan kaldırılmışdı. Orta mikdârda bira içen bir kimse, günde yetmiş piramidon hapı almış kadar Nitroz-amin almakdadır.)

Şişmanlatır ve göbek yapar

Biranın hem kalorisi çok yüksektir hem de sağlık için pek çok zararı vardır. Bira alışkanlığı olanlar arasında "Bira göbeği" diye meşhur bilinen bir tabir vardır. Bunun nedeni, biranın göbek bölgesinde yağlanmaya da yol açıp çirkin bir görüntüye yol açmasıdır.

Bira Kalori Cetveli

 1. 1 büyük kutu bira 210 kalori
 2. 1 küçük kutu bira 139 kalori
 3. 1 su bardağı bira 84 kalori
 4. Efes light 81 kalori.
 5. Efes Şişe  139 (33 cl)
 6. Efes Kutu 140 kaloridir.
 7. Tuborg Gold kalorisi 215.
 8. Miller  143 kalori değerinde.
 9. Efes Dark 183.
 10. Efes Extra 225.
 11. Mariachi Black 180.
 12. Mamara Gold 123.
 13. Mariachi ise 126 kaloridir.

Kan şekerini düşürür ve kilo aldırır

Bira tüketimi, karaciğerinizin glikojeni glikoza dönüştürme işlevine olumsuz yönde müdahale eder. Kan şekeriniz düştüğünde ve karaciğeriniz glikoz oluşturmazsa, vücudunuz acıktığını düşünür, açlık krizine girip yiyeceklere saldırırsınız. Bira ayrıca göbekte yağlanmaya sebep olup göbek yapar.

Vücudun susuz kalmasına (dehidrasyona) yol açar

Bira, diüretik yani idrar söktürücü olan içeceklerdendir. Bira içmek sık idrara çıkmanıza ve vücudun susuz kalmasına (dehidrasyon) neden olur. Dehidrasyon ise, böbrek sağlığı sorunlarından cilt yaşlanmasına kadar pek çok probleme yol açar.

Çölyak hastaları biradan uzak durun!

Bira genellikle gluten içeren bir arpa türünden yapılır. Özellikle gluten'e duyarlı olanlar veya çölyak hastalığı olanlar kesinlikle bira içmemelidir.

Trafik kazalarına yol açar

Bira içmek, alkol kullanımı, trafik kazalarının en önemli nedenlerindendir. Bir içtiğinizde zihinsel yetileriniz zayıflar, araba kullanırken dikkatinizi toplayamazsınız ve bunun sonucunda trafik kazaları da kaçınılmaz hale gelir.

Kan basıncını artırır, Asit reflüye yol açar

Bira içmek, kan basıncının yükselmesi(yüksek tansiyom) ve reflü gibi sağlık sorunlarının en sık karşılaşılan nedenlerindendir.

Mide yanmasına yol açar

Bira, gastroözofageal reflü sağlık sorununa ve mide ekşimesine neden olan mide asidine zarar veren bazı uyarıcılar içerir. Bira içenler sıklıkla mide problemleri yaşarlar.

Mide kanserine neden oluyor

Barselona'daki Katalan Onkoloji Üniversitesi'nden Uzman Eric Duell tarafından yapılan bilimsel çalışmaya göre bira içmek, mide kanseri riskini %75 artırıyor.

Aldatıcı güçlülük hissi

Bira içmek, beynin düşünce faaliyetlerini dumura uğratıp, şizofrenik sanrılara yol açar. Kişi kendinde bulunmayan özellikleri varmış gibi düşünür. Bu da sosyal hayatında olumsuz etkilere neden olur.

Ertesi güne hasta uyanmanıza neden olur

Bira dahil alkollü içki tüketenler genellikle ertesi sabaha bulantı, baş ağrısı, kusma ve sersemlik hissiyle uyanırlar. Bu durum da gün boyu hayat kalitesini düşürür.

Aile hayatınızı mahveder

Bira dahil alkollü içki tüketenler, sıhhatlerine zarar verdikleri gibi, kötü arkadaş sahibi de olabilirler, kötü yerlere de gidebilirler. Alkolün beyinde yaptığı tahribat da eklenince, hayat gerçeklerinden uzaklaşırlar, mutluluğu dışarıda ararlar, hayal aleminde yaşarlar. Eşlerini, çocuklarını, yuvalarını ihmal ederler. Bunları, hayal alemindeki mutluluğa engel görerek kötü davranmaya başlarlar. Cinsel yönden de zafiyet içerisindedirler. Kendilerini de, yuvalarını da zamanla mahvederler. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Gamzeli kiz

  Arkadaşlar ilk defa böyle bişeyle karsilastim ama çok hafif bi kan geldi ve çok tedirgin oldum bakalım geçecek günlerde nasil olacak inşallah kötü bisey olmaz

 2. Efendim bira içtikten sonra mı kan geldi

 3. Misafir

  Biranın kalorisi çok yüksek kilo yapar ve göbek yapar

 
 
KAPAT