2016-10-31 02:47:53 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:51

Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir mi? Diyetisyenler Cevaplıyor

Bisiklet sürmek, yağ yakmak ve kilo vermek için ideal egzersiz türlerindendir. (Bisiklet binmek zayıflatır mı?) sorumuzu Dr.Sena Türkoğlu şöyle

Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir mi? Diyetisyenler Cevaplıyor

Bisiklet sürmek, yağ yakmak ve kilo vermek için ideal egzersiz türlerindendir. (Bisiklet binmek zayıflatır mı?) sorumuzu Dr.Sena Türkoğlu şöyle cevaplıyor: (Evet, bisiklet sürmek, kilo vermeye yardımcı olan aktivitilerdendir. Yapılan bilimsel çalışmalar, bisiklet sürmenin şişmanlık, sırt ağrısı, metabolizma hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları önlediği, kişiyi daha sağlıklı ve mutlu bir bireye dönüştürdüğünü ortaya koymuştur. Ayrıca bisiklet aşırı kilo alımını önler, kilo kontrolü sağlar ve kasları güçlendirir. Her gün düzenli bir şekilde yarım saat bisiklet sürerek, ayda ortalama 2-3 kilo zayıflanabilir. Pedal çevirmek, bir saatte 600 kalori yakılmasına yardımcı olur.)

Aerobik egzersizi, çok miktarda kalori yaktırır zaten zayıflamanın anahtarı da aldığınızdan çok kalori yakmaktır, bisiklet de bir tür aerobik egzersizdir. Belirli bir bölgeye odaklanan egzersizler yapmak zor gelirse bisiklet sürmek gibi kolay ve pratik egzersizler yapabilirsiniz. 

Bisiklet binmenin zayıflamaya faydaları nelerdir?

  1. Pedal çevirirken bacak ve karın kaslarınız harekete geçer, bu durum bölgesel zayıflamaya yardımcı olur.
  2. Kasları yormadan metabolizmayı hızlandırır.
  3. Kalori yaktırır, kısa sürede zayıflamanızda önemli rol oynar.
  4. Düzenli bisiklet kullanmak, bacak kası yapmanızı sağlar. Ne kadar kaslı bir vücut, o kadar kolay ve hızlı kilo verme demektir.
  5. Bisiklet sürerek bir çeşit kardiyo egzersizi yapmış da olursunuz.
  6. Bisiklet, bacak, kalça basen yağlarını erittiğinden, mükemmel bir basen eritme yöntemidir.

Bisiklet sürerek kolaylıkla zayıflanabilir. Bisiklet sürmek kardiyo egzersizlerindendir. American College of Sports Medicine, haftada 5 gün günde 30 dk orta yoğunluklu kardiyo yapmanızı; ya da haftada 3 gün, günde 20 dk şiddetli yoğunlukta kardiyo yapmanızı öneriyor.

Bisiklet sürmek, eklem dostu bir egzersizdir. Diz, kalça ya da sırtınızda osteoartrit yüzünden her sporu yapamıyorsanız, bisiklet sürmek sizin için mükemmel bir çözüm olacaktır. Bisikleti, kalori yakmanıza yetecek kadar sürebilirsiniz.

Bisiklet sürmenin göbek eritmeye etkileri

Diyetisyen Nimet Petek, (Bisiklet göbek eritir mi?) sualimizi şöyle cevaplıyor: (Evet, yapılan bilimsel çalışmalara göre göbek bölgesi egzersizlerinin göbek yağı eritmede çok etkili olmadığı fakat bisiklet, koşu ve yüz gibi aerobik egzersizlerin ise karın bölgesinde yağlarda daha fazla azalmaya sebeb olduğu tespit edilmiştir.)

Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy, göbek yağlarını eritmek için haftanın 2 günü 30 dk yürüyüş ile haftanın diğer 2 günü 20 dk bisiklet sürmeyi tavsiye ediyor ve düzenli beslenme ile birlikte düzenli egzersiz yapmanın göbek yağlarını engelleyen en temel unsur olduğunu bildiriyor.

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız 

Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Mavi Kadın