26 Mayıs 2022, Perşembe 17:46

Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır?Şems Arslan’dan En Güzel Tarifler

Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır?Şems Arslan’dan En Güzel Tarifler

Saçlarınızın rengini değiştirmek için genellikle saçlarımızı kozmetikçilerden satın alacağımız boyalarla boyarız. Saç boyalarında sağlığa zararlı pek çok

Saçlarınızın rengini değiştirmek için genellikle saçlarımızı kozmetikçilerden satın alacağımız boyalarla boyarız. Saç boyalarında sağlığa zararlı pek çok kimyasal madde bulunur. T.V ekranlarından tanıdığımız Şems Arslan’ın doğal saç boyası tariflerini uygulayarak siz de doğal olarak saçınızın rengini değiştirebilirsiniz.

Şems Arslan’dan Doğal Saç Boyası 1. Tarif  

Malzemeler

 1. 1 tutam köknar kabuğu
 2. 1 tutam adaçayı
 3. 1 tutam ıhlamur çiçeği
 4. 1 bardak su
 5. 2 yemek kaşığı siyah demli çay
 6. 1 bardak süzülmemiş demli kahve
 7. Dilerseniz için bir miktar kına.

Nasıl yapılır?

1.5 su bardağı suda adaçayı ve köknar kabuğunu kaynatın ve süzün. Saçlarınızın siyah olmasını istiyorsanız, ceviz yaprağı ilave edebilirsiniz. Eğer röfle yaptırmayı düşünüyorsanız karışıma kına eklemeyin.

Şems Arslan’dan Doğal Saç Boyası 2. Tarif

(Koyu kestane, kahve yahut bakır rengi doğal saç boyası)

Malzemeler

 1. Ceviz
 2. Sumak
 3. İncir yaprağı
 4. Kök zencefil
 5. Kına
 6. Limon suyu

Nasıl yapılır?

Kına tozu genellikle ceviz, sumak, incir yaprağıyla karıştırılarak saçlarda uzun süre bekletilir. Saçlarınız koyu kestane, kahve, bakır renklere yakınsa size özel doğal saç boyası tarifi: İki kök zencefil rendeleyin ve tülbentten süzün, iki yemek kaşığı kına koyun. Bir limonun suyu, bir tatlı kaşığı tarçın tozu ve pancar suyunu ilave edin. Krema haline geldikten sonra hafif ısıtın ve saçınıza sürüp 50 dakika bekletin. Bu boyayı 10 günde bir uygulayın.

Şems Arslan’dan Doğal Saç Boyası 3. Tarif  

Malzemeler

 1. 1 çay bardağı Türk kahvesi
 2. 1 çay bardağı siyah çay
 3. 1 çay bardağı kuru maya
 4. 1 çay bardağı (kleopatra çayı) Hibiskus çayı
 5. 1 çay kaşığı tuz
 6. 3 su bardağı su
 7. 1 çay kaşığı zeytinyağı
 8. 2 su bardağı kına(saçlarınız çok uzunsa, bu ölçülerin 2 katını kullanın)
 9. 2 yemek kaşığı limon suyu ( koyu kahve veya koyu kestane olması için)

Nasıl yapılır?

Kına ve zeytinyağı hariç tüm malzemeleri büyük boy cezveye yahut küçük bir tencereye koyup iyice karıştırın. Ocağa koyup kısık ateşte kaynatın.

Bir kabın üzerine ince beyaz bir tülbent geçirin, karışımı tülbentten süzüp, suyunu çıkarın. Tülbenti kaşıkla veya elinizle bastırıp içine koydunuz malzemelerin iyice suyunu çıkarın. İçine 1 çay kaşığı zeytinyağı katın.

Ardından 2 bardağı kınayı katın ve güzelce karıştın (hakiki kına olmalı, hakiki kına koyu yeşilimsi olur, aktarlardan temin edilebilir) Tüm malzeme karıştıktan sonra karanlık bir yere koyun 5-7 saat mayalansın. 7 saat sonra boyanız hazırdır. Boyayı dipten uca doğru sürerek kullanın. Bu maske saçı besler, uzatır, kepekle mücadele eder, baş derisini ölü hücrelerden arındırır. 2 ay boyunca haftada 2 defa, 2 aydan sonra ise 15 günde 1 kullanın. Ayriyetten sabah ve akşam yarım çay bardağı dut pekmezi içerseniz saçınızın içeriden de beslenmesini sağlarsınız. Saçınızın rengini koyu kahve veya koyu kestane yapmak istiyorsanız, koyulaştırıcı madde limondur. Yarım limonu da hazırlamış olduğunuz karışıma katabilirsiniz.

Şems Arslan’dan Doğal Saç Boyası 4. Tarif  

Malzemeler

 1. Bir çay kaşığı kadar tarçın
 2. Dört çorba kaşığı kadar kına
 3. Bir çay kaşığı kadar kahve
 4. Yarım su bardağı kadar Hibuskus suyu
 5. Yarım çay bardağı kadar siyah çay
 6. ½ kadar limon
 7. Yarım su bardağı kadar da ceviz yaprağı suyu

Nasıl yapılır?

Yukarıda yazılan bir çay kaşığı kadar tarçın, dört çorba kaşığı kadar kına, bir çay kaşığı kadar kahve, yarım su bardağı kadar Hibuskus suyu, yarım çay bardağı kadar siyah çay, yarım kadar limon ve yarım su bardağı kadar da ceviz yaprağı suyu malzemelerinin hepsi boya kabına koyulmalıdır. Daha sonra malzemeler iyice birbiri ile harmanlanıncaya kadar tahta bir kaşık ile karıştırılmalıdır.  Karıştırmanın ardından yapılması gereken işlem, ellere eldiven geçirilip saçların diplerinden başlayarak boya karışımını saça iyice yedirilerek sürülmesidir. Bu işlemin ardından saçların hava almasını engellemek için saçlar streç ile sarılmalıdır.

Hava ile teması önlenen saçların boyayı bünyesine alması daha da kolaylaşacaktır. Yaklaşık olarak bu şekilde bir buçuk saat kadar beklenmelidir. Bu kestane rengi saç boyasının uzun süre saçta bekletilmesi dahi saçlara zarar vermeyecektir. Çünkü içeriğinde kimyasal madde barındırmamasından yani tamamen doğal ve bitkisel bir saç boyası tarifi olmasından dolayı rahatlıkla kullanılabilecek bir tariftir. Bu işlemlerden sonra son olarak saçlar ılık su ile tamamen temizleninceye ve arınıncaya kadar yıkanmalıdır.

Not: Eğer siyaha daha yakın bir renk istenmiyorsa kına ve limon miktarı yarı yarıya düşürülebilir.

Doğal Bitkisel Saç Boyası Yapımı Suna Dumankaya’dan En Güzel Tarifler Tıklayınız

Bakır, Bakır Kızıl, Tarçın Bakır, Tarçın Saç Rengi Nasıl Elde Edilir? Tıklayınız

Şems Aslan Saç Bakımı Yapmak İçin Ev Yapımı Doğal Maske Tarifleri Tıklayınız

Evde Karbonatla Saç Rengi Nasıl Açılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Amus

  Maske 4 te susam yağı yerine zeytin yağı kullana bilirmiyiz..? Acil cevab lutfen

 
 
KAPAT