2023-02-15 10:30:00 | Son Güncelleme : 2023-02-15 11:02:43

Bıttım sabunu hakkında merak ettiğiniz her şey... Bıttım sabunu yararları ve kullanımı

Özellikle saç derisine iyi geldiği düşünülen bıttım sabunu son yıllarda vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Siirt kültürüne ait olduğu bilinen bu sabunun birçok faydası bulunuyor. Bıttım sabunu yararları ve kullanım şekli hakkında bilgi arayanlar için konuyu detaylıca araştırdık.

Bıttım sabunu hakkında merak ettiğiniz her şey... Bıttım sabunu yararları ve kullanımı

Ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde yetişen bıttım meyvesinin sabun hali oldukça ilgi görüyor. Bu sabun türü menengiç yağı ile oluşturuluyor. Ayrıca bıttım sabunu Siirt kültürüne ait bir sabun olarak biliniyor. Tamamen elle yapılan bu sabunun içeriğinde kimyasal madde olmaması da fazlasıyla dikkat çekici. Siirt ilinde sıklıkla kullanılan bıttım sabunu yararları ile konuşuluyor. Peki, bıttım sabunu ne işe yarar ve nasıl kullanılması gerekir?

BITTIM SABUNU NE İŞE YARAR? İŞTE BITTIM SABUNU FAYDALARI...

Saçları için doğal bir bakım arayanlar içeriği temiz, doğal ve el yapımı ürünleri tercih ediyor. Bıttım sabunu faydaları da düşünüldüğünde, doğallığıyla en çok tercih edilen ürünler arasında. Peki, bıttım sabunu faydaları tam olarak neyi ifade ediyor?

Bu sabun, genel olarak saç problemlerini çözmek için tercih ediliyor. Bunun sebebi antiseptik mikrop öldürücü olmasıdır. Pek çok bireyin şikayetçi olduğu saç dökülmelerinin önlenmesinde de yardımcı olur. Eğer saç döülmesi problemleri yaşıyorsanız, içeriğini bilmediğiniz kimyasal şampuanlar yerine doğal ürün olan bu sabunu kullanmanız tavsiye ediliyor.

Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamıyla durdurmasının yanı sıra kepek oluşumuna karşı da etkilidir. Ayrıca bu sabun düzenli kullanıldığı takdirde beyazlaşan saçların eski formuna dönmesine olanak sağlar.

Saç derisinde bulunan bakterileri ortadan kaldırdığı bilinen sabunun doğallığı elbette ki tercih edilmesindeki en büyük nedenler arasında yer alır. Hiçbir yan etkisi olmayan bu sabunu kullandığınız takdirde saçlarda canlı bir görünüm ve parlaklık elde edebilirsiniz. Saçı besleyerek yumuşak hale gelmesine yardımcı olur. Egzama, mantar ve sivilce gibi problemlere karşı etkilidir.

Her çeşit deri hastalıklarına iyi gelen bir yanı vardır. O halde bu sabunun tüm yararlarını şu şekilde sayabiliriz: 

  • Saç dökülmelerine karşı etkili bir formüle sahiptir. Bıttım sabununun yararları arasında en önemlisi saç dökülmelerini durdurması diyebiliriz. Tabii saç dökülmelerini bıttım yardımıyla engelleyebilmek için düzenli kullanım ve başka kimyasal maddelerin kullanımını sınırlandırmak önemlidir. 
  • Sürekli bir şekilde bu sabunu kullanmayı sürdürdüğünüzde saç beyazlamalarının önüne geçebilirsiniz. Yeni beyazlayan, beyaz yoğunluğu az olan saçlarınızda kullandığınızda daha geç beyazlama görülebilir. 
  • Ciltteki egzamayı geçiren etkileriyle bıttım sabunu içeriği oldukça faydalıdır. Bu yüzden tahriş, kızarıklık, kaşıntı gibi cilt problemlerinde bu sabunu kullanabilirsiniz. 
  • Saç derisindeki ve ciltteki bakterileri ortadan kaldıran arındırıcı ve antiseptik bir özelliğe sahiptir. 
  • Ayrıca arındırıcı özelliği sayesinde kepek oluşumunu engellediği görülür. Kepekli bir saç deriniz varsa bıttım sabun içeriği size iyi gelecektir. 
  • Akne ve sivilcelere karşı etkili bir formüle sahiptir. Cildinizde sık sık sivilcelenme meydana geliyorsa düzenli bir kullanımla bu duruma çözüm bulabilirsiniz.  
  • Ciltte peeling etkisi gösteren bu sabun sayesinde cilt yüzeyinizde onarıcı etkiler elde edebilirsiniz ve cildinizi doğru vitaminlerle besleyebilirsiniz.  
  • Bıttım sabunu yararları arasında sayılabilecek diğer bir madde de cilt lekelerinin tedavisidir. 
  • Cildi temizlerken yumuşatan ve asla kurutmayan etkileriyle bıttım sabunu mutlaka kullanmanız gereken sabunlardandır. Ayrıca hoş kokusuyla rahatlatıcı bir etkisi de bulunur. 

BITTIM SABUNU SAÇ ÇIKARIR MI?

Saç dökülmeleri için tercih edilen bıttım sabunu saç çıkarır mı diye de merak ediliyor. Dökülmeleri durdurmasının yanı sıra yeni saçlar çıkarıp çıkarmadığı kullanıcılar açısından fazlasıyla önemli.
Saçta meydana gelen dökülmeyi minimuma indirmesiyle bilinen bıttım sabunu, düzenli aralıklarla kullanılırsa dökülmeyi tamamen ortadan kaldırır. Bunun dışında yeni saçların çıkması için saç köklerini besler ve köklerin çoğalmasını sağlar. Yani saç çıkarma özelliğine sahip olan bir sabundur. Tabii etkili bir sonuç alınmak isteniyorsa düzenli bir şekilde kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Yaklaşık 8 ay boyunca kullanılırsa gözle görülür etkisi ortaya çıkıyor.

BITTIM SABUNU HER GÜN KULLANILIR MI?

Sabunu iyice köpürttükten sonra saç diplerine doğru masaj hareketleri uygulayarak kullanılması doğru bir kullanımdır. Bu sabunla, kimyasal bir ürünün kullanılmaması tavsiye edilir. Aynı zamanda düzenli kullanmaya özen göstermek gerekir. Yani 1 gün bu sabunu kullanıp diğer gün şampuan tercih edilmemelidir.

Ayrıca saçın her gün yıkanmaması gerekiyor. Çünkü saçlar bıttım yağı sayesinde oldukça beslenecektir. İki günde bir bıttım sabunu yardımıyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Mavi Kadın