Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Böbrek Değerleri Böbrek Fonksiyon Testi

Mavikadin>Sağlık>Böbrek Değerleri Böbrek Fonksiyon Testi

Vücutta bulunan zararlı maddeleri ve fazla suyu idrar olarak vücuttan dışarı atmak ve daha birçok önemli görevleri olan böbreklerin sağlığı çok önemlidir.Böbreklerin nasıl çalıştığını görmek ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için yapılan teste

Böbrek Değerleri Böbrek Fonksiyon Testi

Vücutta bulunan zararlı maddeleri ve fazla suyu idrar olarak vücuttan dışarı atmak ve daha birçok önemli görevleri olan böbreklerin sağlığı çok önemlidir. Böbreklerin nasıl çalıştığını görmek ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için yapılan teste böbrek fonksiyon testi denilmektedir.

Böbrekler vücutta idrar oluşturmanın dışında kemik yapısını da güçlendirmektedir. Böbrekler aynı zamanda tansiyonu da dengelemektedir. Dahası böbrekler vücuttaki sodyum , kalsiyum, fosfor ve magnezyum önemli bileşenlerin dengelenmesine de yardımcı olmaktadır.

Asıl görevi vücuttaki toksinleri arındırmak olan böbrekler tam bir filtre gibi çalışmaktadır. Bu filtrede meydana gelebilecek aksaklıkların teşhisi ve tedavisi çok önemlidir.

Böbrek Fonksiyon Testi Neden Yapılır?

Aşağıdaki bildirdiğimiz sorunu yaşayan kişilerden doktor böbrek fonksiyon testi yapmasını isteyebilir:

 1. Tansiyonda yükselme
 2. Halsizlik
 3. Cilt renginde kararma veya solma
 4. Sürekli hıçkırık
 5. Vücutta elektrolit ve sıvı dengesizlikleri
 6. Akut veya kronik böbrek yetmezliği
 7. Kardiyovasküler hastalıklar
 8. Hematolojik sistemde bozulmalar
 9. İshal
 10. Iştahsızlık
 11. Mide bulantısı
 12. Kusma
 13. Ciltte sürekli kaşıntı
 14. Bilinç kaybı
 15. Kanda pıhtılaşma problemleri
 16. Bağırsakta kanama sonucu idrarda kan
 17. Vücutta karbondioksit basıncının düşmesi
 18. Nefes darlığı

Böbrek Fonksiyon Testlerini Kimler Yaptırmalı?

Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer böbrek fonksiyon testini şu kişilere önermektedir:

 1. 50 yaşın üzerindeki bireyler
 2. Hipertansiyon problemi olanlar
 3. Şeker hastaları
 4. Kalp hastaları
 5. Aşırı kilolular
 6. Ailesinde böbrek hastalığı bulunan bireyler
 7. Böbrek taşı olanlar
 8. Çok sık idrar yolu iltihabı yaşayan bireyler
 9. Prostat büyüklüğü gibi ürolojik problemleri olan kişiler

Böbrek Fonksiyon Testleri İsimleri Nelerdir?

Böbrek fonksiyon testleri şunlardır;

 1. BUN
 2. GFR
 3. Ürik Asit
 4. Kreatinin
 5. Üre
 6. Sodyum
 7. Potasyum

Üre

Vücutta böbrek yetmezliği olması durumunda vücutta üre seviyesi yükselmektedir. Bu durum şuur bulanıklığı ve koma gibi ciddi problemlere yol açmaktadır.

Üremi mide, bağırsak, kalp damar sistemleri ve sinir sistemlerinde belirtiler çıkmasına yol açan bir üre birikimi problemidir. Bu durum vücutta asidoz ile kendini göstermekte olan bir tür zehirlenmedir.

Kreatin

Vücutta karaciğer, böbrek ve pankreasta üretilen kreatinin yapısında methionin, glisin ve arginin aminositleri bulunmaktadır. 70 kilo bir kişinin vücudunda ortalama kreatin miktarı 120 gramdır. Bu kreatinin %95’i kaslarda yer almaktadır.

Normal şekilde hareketli bir insanda günlük kreatin ihtiyacı yaklaşık 2 gramdır. Bunun 1 gramı zaten kaslarda yer almakta ve kalan 1 gram ise beslenme sayesinde alınmaktadır. Vücutta hareket arttıkça kreatin ihtiyacı yükselmektedir.

Ürikasit

Kandaki ürikasit oranı ve nükleik asitlerin metabolizmasının incelenmesi için ürikasitler laboratuvar ortamında incelenmektedir.

Vücutta üretilen ürikasit vücuttaki diğer nükleik asit bileşenlerinin özellikle de pürinlerin metabolizmasıyla ilişkili olmaktadır. Bu pürinler parçalanarak en son ürik asit meydana gelir. Kandaki ürikasit genellikle ürat monosodyum tuzu şeklinde veyahut bazı proteinlere bağlı şekilde bulunmaktadır. Bu madde az miktarda bağırsaklardan ve en çok böbreklerden atılmaktadır.

Ürikasitin kandaki seviyesi; vücutta üretilen ile atılan arasındaki dengeyi göstermektedir. Kandaki ürikasit tüketilen besinlerden etkilenmektedir. Sağlıklı bir bireyde vücuttaki ürik asit miktarı 750-1.500 mg’dir. Bu seviye her gün bu seviyenin %45 ila %75’i yenilenmektedir. Erkeklerde kandaki ürik asit değeri 4-7 mg/100 ml  (238-416 mol/lt); kadınlarda ise 3-6,5 mg/100 mi (178-387 mol/lt) arasında değişmektedir. Bu seviyelerdeki herhangi bir değişim vücutta hastalık belirtisi olabilmektedir. Ayrıca vücutta ürik asit seviyesinde meydana gelebilecek artışlar birçok organda problemlere neden olmaktadır.

Kreatinin Testinde Böbrek Değerleri

Kandaki kreatin seviyesinin ölçülmesi sayesinde böbrek fonksiyonları değerlendirilebilmektedir. Kreatin seviyesi böbrek hastalarında yüksektir. Sağlıklı bir bireyde normal değerler ise şunlardır:

 1. Kord 0,60 - 1,20 mg / dl
 2. Prematüre 0,30 - 1,00 mg / dl
 3. 0-7 gün 0,30 - 1,00 mg / dl
 4. 7 gün ile 3 yaş 0,20 - 0,40 mg / dl
 5. 4 ay - 5 yaş 0,30 - 0,70 mg / dl
 6. 6 - 12 yaş 0,50 - 1,00 mg / dl
 7. 13 - 15 yaş 0,50 - 1,20 mg / dl
 8. 15 yaşından sonra erkeklerdeki normal kreatinin değeri 0,50 - 1,40 mg / dl
 9. 15 yaşından sonra kadınlardaki normal kreatinin değeri 0,50 - 1,30 mg / dl

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...