Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2018-09-13 23:27:58 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:18

Böbrek İltihabı Nedir Böbrek İltihabına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Google News

Pyelonefrit olarak da bilinen böbrek enfeksiyonu; genellikle idrar yollarında meydana gelen bakteriyel enfeksiyonun üretra ile mesaneye ve en sonunda böbreklere kadar yayılması ile meydana gelmektedir.

Böbrek İltihabı Nedir Böbrek İltihabına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Böbrek İltihabı Tehlikeli midir Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Pyelonefrit olarak da bilinen böbrek enfeksiyonu; genellikle idrar yollarında meydana gelen bakteriyel enfeksiyonun üretra ile mesaneye ve en sonunda böbreklere kadar yayılması ile meydana gelmektedir. Bu durum bir veya her iki böbreği birden etkileyebilir.

Kadınların (özellikle de gebeler) erkeklere oranla böbrek enfeksiyonu yaşama riskleri daha yüksektir. Böbrek enfeksiyonu riski cinsiyet dışında arttıran risk faktörleri şunlardır: idrar yollarında tıkanıklık, diyabet nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflaması, HIV veya bazı hastalıklar için kullanılan tedavilerin yan etkileri, üriner kateterin uzun süreli kullanımı, böbrek taşları ve böbreklerde idrar akışını engelleyen durumlar.

Eğer böbrek enfeksiyonu zamanında tedavi edilmezse, böbreklerde ciddi ve kalıcı komplikasyonlara yol açabilir. Böbrek enfeksiyonu için genellikle antibiyotikler önerilse de evde kullanılabilecek belirtileri azaltan ve iyileştirmeyi hızlandıran doğal tedavi yöntemleri de vardır.

Böbrek Enfeksiyonu (Böbrek İltihabı) Belirtileri Nelerdir?

 1. Sık idrara çıkma
 2. Kasık, yan ya da bel ağrısı
 3. İştah kaybı
 4. Sırt ağrısı
 5. İdrarın bulanık olması
 6. Ateş
 7. Kötü kokulu idrar
 8. Bulantı
 9. Kusma
 10. İdrar yaparken ağrı veya yanma
 11. İdrarda kan

Böbrek Enfeksiyonu (Böbrek İltihabı) Neden Olur?

 1. Böbrek taşı gibi idrar yolunda tıkanıklık
 2. E. Coli adlı bakteri
 3. Üreter yoluyla böbreklere yayılan mesane enfeksiyonu
 4. Kan dolaşımı yoluyla böbreklere yayılan vücudun başka yerlerinde bulunan bakteriyel enfeksiyon

Böbrek Enfeksiyonu (Böbrek İltihabı) İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Böbrek enfeksiyonu durumunda Üroloji bölümüne gidilir

Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik kullanımı böbrek enfeksiyonunu tedavi için en sık kullanılan yöntemdir. Antibiyotik kullanımından 1 hafta sonra böbrek enfeksiyonunda iyileşme fark edilcektir.

Böbrek Enfeksiyonu (Böbrek İltihabı) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eğer böbrek enfeksiyonu tedavi edilmezse aşağıdakiler gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabilir:

Böbrek yaralanması: Böbrek yaralanması kronik böbrek hastalıkları, tansiyon yüksekliği ve böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

Kan zehirlenmesi (septisemi):Böbrekler kanı süzer ve bu süzülen kan bütün vücutta dolaşır. Böbrek enfeksiyonu bakterilerin bütün kan dolaşımına yayılmasına sebep olur.

Gebelik komplikasyonları: Gebelik süresince böbrek enfeksiyonu yaşayan kişilerde bebeğin düşük kiloda doğması riski yükselir.

Böbrek Enfeksiyonu (Böbrek İltihabı) İçin Doğal Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sıvı Tüketiminin Arttırılması

Böbrek enfeksiyonu olması durumunda sıvı alımının arttırılması hem belirtileri azaltacak hem de iyileşme sürecini hızlanır. Sıvı; vücuttaki bakteri, atık ve toksin maddelerin böbreklerden atılmasına yardımcı olarak böbrek sağlığını ve temizliğini korur.

 1. Günlük olarak en az 8 ila 10 bardak su tüketmelisiniz.
 2. Aynı zamanda günde 1-2 bardak hindistancevizi suyu ve limon suyu da tüketebilirsiniz.
 3. Ayrıca; sıvı tüketimini meyve ve sebzelerden yana kullanarak vücut için önemli vitamin ve mineralleri alarak böbrek enfeksiyonu iyileşme sürecini hızlandırmış olursunuz.

UYARI: Böbrek enfeksiyonu iyileşinceye dek kahve ve alkollü içeceklerden kaçınmalısınız.

Maydanoz Suyu

Maydanoz suyu; idrar akışını arttıran böbrekler için mükemmel bir temizleyicidir. Böbreklerdeki zararlı toksin ve mikroorganizmaların atılmasını sağlar.

 1. 1 yemek kaşığı taze maydanozu 1 bardak sıcak su içine katın ve 5 dakika demleyin. Sonrasında çay ılıklaştığında tüketin. Bu içeceği böbrek enfeksiyonu için 2 hafta boyunca günde 2 kez tüketin.
 2. Ayrıca, çeyrek bardak maydanoz suyu, yarım bardak su, biraz bal ve limon suyunu da karıştırıp 1-2 hafta günde 2 kez tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurtta bulunan antioksidan ve probiyotikler böbrek enfeksiyonunu tedavi ederken aynı zamanda enfeksiyonun tekrarlamasını engeller. Yoğurtta bulunan aktif bakteriler; zararlı bakterilerin idrar yollarındaki epitel bakterilere yapışmasını engeller. Dahası yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir.

 1. Günde 2 ila 3 kâse yoğurt tüketmelisiniz.

Sıcak Su Kompress

Böbrek enfeksiyon durumunda alt karın, sırt ve kalçada ağrı yaşanması çok yaygındır. Ağrıyı azaltmak, karındaki kasları rahatlatmak ve mesanedeki basıncı rahatlatmak için sıcak kompress uygulayabilirsiniz. Sıcak aynı zamanda enfeksiyonun azalması için de çok yardımcıdır.

 1. Sıcak su torbasını alt karın, sırt veya kalça üzerinde birkaç dakika bekletin.
 2. Bunu ihtiyaç duydukça tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan malik asit; güçlü antibakteriyel özellikler göstererek böbrek enfeksiyonu tedavisinde yardımcı olur. Dahası elma sirkesi vücuttaki pH dengesini sağlar ve enfeksiyonun yayılmasını önler.

 1. 1 bardak sıcak su içine 1 yemek kaşığı organik elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı bal ekleyin.
 2. Bu karışımı 2 hafta boyunca günde 2 kez tüketin.

Sarımsak

Sarımsakta bulunan doğal antibiyotik özellikler böbrek enfeksiyonu için çok faydalıdır. Dahası sarımsak etkili idrar sökücü özellikler göstererek vücuttaki zararlı toksin ve mikroorganizmaların atılmasına yardımcı olur.

 1. Böbrek enfeksiyonu tedavisi için günde bir kez aç karnına 3 diş sarımsak tüketin.
 2. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyeleri de kullanabilirsiniz.
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.