2023-03-22 06:45:00 | Son Güncelleme : 2023-04-07 15:40:16

Böbrekleri vuruyor! Bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler sağlığınızdan ediyor!

Ağrımız olduğunda çoğumuzun ilk işi ağrı kesici içmek oluyor. Ancak başımız, dişimiz, elimiz gözümüz neresi ağrırsa ağırsın hemen ilaca sarılmak ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Peki ağrı kesici içmenin sağlığa ne gibi zararları var?

Fazla ağrı kesici kullanımı mide kanaması gibi ciddi sağlık sorunları yapabiliyor.
Fazla ağrı kesici kullanımı mide kanaması gibi ciddi sağlık sorunları yapabiliyor.

Ağrı kesici denilince günümüzün en büyük sorunlarından biri tavsiye üzerine kullanımı ve ağrı kesici bağımlılığıdır. Bilinçsizce, doktora danışmadan kullanılan ağrı kesiciler başta böbrekler olmak üzere organlar üzerinde geri dönüşümsüz büyük hasarlara neden olabiliyor.

FAZLA AĞRI KESİCİ KULLANMANIN ZARARLARI NELER?

Ağrı kesicilerin, ağrıyı azaltmanın yanı sıra haz hissi uyandırdığı bilinmekte. Bu ilaçlar, insanların kendilerini rahat, mutlu ve bazen de yüksek hissetmelerini sağlamak için dopamin aktivitesini artırıyor. Bu nedenden dolayı çoğu insan en ufak ağrıda ağrı kesiciye başvuruyor. Ağrı kesiciler ağrıyı bir süreliğini geçirse de çok uzun süre veya çok yüksek miktarda alınması böbreklerin iflası dahil çeşitli problemlere yol açabiliyor. Ağrı kesicilerin bilinçsizce kullanımı öncelikle böbrekleri vuruyor! Böbreklerin fonksiyonunu bozarak kronik böbrek yetmezliği bile yapabiliyor. Ağrı kesicilerin sağlığa diğer zararları ise şöyledir:

 • Mide kanaması (çok uzun süre Aspirin almaktan kaynaklanır)
 • Karaciğer hasarı. Karaciğerin görevi vücudu toksinlerden arındırmak. Ağrı kesiciler sınırsızca kullanıldığında karaciğeriniz bu ilaçlardan gelen toksinleri depolayarak yaşamı tehdit eden karaciğer hasarı ortaya çıkabiliyor.
 • Böbrek problemleri (çok fazla Ibuprofen alınmasından kaynaklanır)
 • Yüksek tansiyon
 • Sıvı birikmesi
 • Mide ülseri
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması. Ağrı kesici aldıktan hemen sonra vücudunuzun enfeksiyonla savaşma yeteneği zayıflar.
 • Gastrointestinal problemler
 • Kardiyovasküler sorunlar
 • Bozulmuş zihinsel işlev
 • Solunum sisteminin çökmesi
 • Toksisite veya aşırı dozdan kaynaklanan ölüm
 • Ağrı kesicilerin bilinçsizce kullanımı kabızlık, şişkinlik, karın şişkinliği, bağırsak tıkanıklıkları ve hemoroidlere yol açabiliyor.
 • Ağrı kesicilerin kullanımı genellikle düşük testosteron seviyelerine veya östrojene (erkek ve kadın seks hormonları) neden olur, erektil disfonksiyon, libido azalması, halsizlik, sıcak basmaları ve adet düzensizlikleri, kilo alımı ve depresyon da bu ilaçların muhtemel yan etkilerindendir.

DOKTOR ÖNERİSİYLE ALINMALI!

Nefroloji Uzmanı Dr. Bilal Görçin ağrı kesici kullanımıyla ilgili şu ifadelerde bulundu:

Ağrı kesiciler mutlaka doktor önerisiyle alınmalı. Sadece parasetamol grubu ilaçlar rahatlıkla kullanılabilir (günde en fazla 3 tane olmak kaydıyla). Ama buna rağmen ağrınız devam ediyorsa, parasetamol bile olsa mutlaka hekime danışılması gerekiyor. Çünkü parasetamolü de uzun süre kullandığımız zaman karaciğere olumsuz etkileri olabiliyor veya bazı kişilerde parasetomol alerjisi de görülebiliyor. En doğrusu, bir veya iki parasetmole rağmen ağrınız geçmiyorsa mutlaka doktora gitmek."

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…