26 Mayıs 2022, Perşembe 18:28

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Ve Doğal Çözüm Yolları

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Ve Doğal Çözüm Yolları

Boğaz enfeksiyonu olarak da bilinen boğaz iltihabı virüslere, bakterilere, alerjilere hatta mantarlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedenlerinin erken

Boğaz enfeksiyonu olarak da bilinen boğaz iltihabı virüslere, bakterilere, alerjilere hatta mantarlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedenlerinin erken belirlenmesi, tedavi sürecinizi hızlandırarak daha erken düzelmenizi sağlar. Boğaz ağrısı, boğaz şişmesi veya faranjit olarak ta ortaya çıkan bu hastalık; yutak, boğaz veya bademcik bölgesinde görülen ahatsızlıklarına denir.  Özellikle kış aylarında olmak üzere yılın her döneminde yaşanabilir. Çocuklar ve yaşlılarda daha sık görülür. Boğaz enfeksiyonu; grip, mononükleoz, adenovirüs, rinovirüs gibi virüslerden kaynaklanabileceği gibi, streptococcus bakterileri gibi bakteriler tarafından veya bazı mantarlar sebebi ile de oluşabilir.

Boğaz enfeksiyonunun virüs kaynaklı nedenleri şunlardır;

 1. Bademcik iltihabı
 2. Tonsilit
 3. Faranjit
 4. Öpücük hastalığı
 5. Gırtlak iltihabı
 6. Kızamık
 7. Suçiçeği
 8. Aftlar
 9. Uçuk virüsü

Boğaz enfeksiyonu bakteri kaynaklı nedenleri şunlardır;

 1. Sinüzit
 2. Streptokokal Boğaz Ağrısı (Strep Throat)
 3. Boğmaca
 4. Epiglotit

Boğazdaki enfeksiyonuyla birlikte görülen belirtiler

 1. Boğaz ağrısı
 2. Boğazda rahatsızlık hissi
 3. Boğaz kuruluğu
 4. Ses kısılması
 5. Yutmada zorluk
 6. Öksürük
 7. Hapşırma
 8. Yorgunluk

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu belirtileri

 1. Boğazda şişlik
 2. Lenf düğümlerinde şişlik.(Boğazın kulak memesine yakın bölgesinde sert misketimsi doku olarak anlayabilirsiniz)
 3. Yutma zorluğu
 4. Burun akıntısı
 5. Ateş düşüklüğü
 6. Sinirli ve huysuz olması
 7. Sık ağlama
 8. Hapşırma
 9. Bazı durumlarda isilikte eşlik eder

Viral (virüslere bağlı)  Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

 1. Boğazda kuruma
 2. Ses kalınlaşması
 3. Yutakta tıkanıklık hissi
 4. Sinüslere vuran ağrı

Bakteriyel boğaz enfeksiyona bağlı belirtiler

 1. Boğaz ağrısı
 2. Ateş
 3. Baş ağrısı
 4. Şişmiş lenf düğümleri
 5. Yorgunluk
 6. Hapşırma
 7. Öksürme
 8. Mide bulantısı
 9. Kusma

Boğaz enfeksiyonu tedavisi

Boğaz enfeksiyonu tedavisi için bir Kulak Burun boğaz doktoruna başvurmalısınız. Boğaz enfeksiyonu tedavisi nedenine bağlı olarak 3-15 gün sürebilir. Hafif vakalarda, enfeksiyon tedaviye gerek kalmadan, kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda, özellikle bakteriyel enfeksiyonda tıbbi tedavi gerekir. Sorun bakterilerden kaynaklı ise, en etkili tedavi antibiyotiklerdir. Fakat antibiyotiklerin yan etkileri ve maalesef ülkemizdeki bilinçsiz kullanımı nedeni ile (haklı olarak) devlet tarafından bir sınırlama getirilmiştir. Tüm doktorlarda oluşan ortak kanı, antibiyotik almadan doğal yollardan geçirmeye çalışmak, ağır vakalarda ilaç tedavisi uygulamak şeklindedir. Virüslerin sebep olduğu boğaz ağrısı, birkaç güne kendiliğinden geçer. Alerjiye bağlı durumlarda ise; alerjinin nedenine bağlı olarak ilaç tedavisi uygular. Mantar enfeksiyonlarında ise; antifungal ilaçlar kullanılır. Bakteriyal  boğaz şişmesine  tıp literatüründe strep  boğaz enfeksiyonu denir ve bulaşıcıdır. Rahatsızlıklarınız arasında; baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve boyunlara vuran ağrı varsa doktorunuza görünün.

Boğaz enfeksiyonu bitkisel  tedavi yöntemleri

 1. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı tuz katıp, boğazınızda gargara yapın. (Bu suyu yutmayın. Yüksek tansiyon hastası iseniz bu yöntemi kullanmayın.)
 2. Bol su tüketin. Sıcak içeceklerden kaçının. Bu dönemde içtiğiniz her içecek ılık olmalı. Sıcak boğazı tahriş ederek iyileşme sürecini uzatır.
 3. Her türlü çorba ve çay içerek iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.
 4. Nane, limon, zencefil gibi bitkilere bal ilave ederek hazırlayacağınız karışımları için.
 5. Boğaz pastilleri ve eczanelerde satılan spreylerde etkili yardımcılardır.
 6. Etkili bir diğer öneri ise; bir bardak ılık suya biraz sirke katarak gargara yapın.
 7. İçeriğindeki bileşenler ile iltihap kurutucu özelliklerinden dolayı soğan kullanmakta bir diğer hızlı tedavi yöntemlerindendir. Blender dan geçirdiğiniz 2-3 soğanın posasını sıkıp kalan suyu 1 litre su ile karıştırıp gün içinde bu su ile gargara yapın.
 8. Bir bardak ılık suyun içine, tam bir limonu sıkın. İçine biraz tuz ve bir yemek kaşığı bal ekleyin. Gün içinde azar azar için.
 9. Yutmamak kaydı ile ılık bir bardak suya biraz şap ilave ederek gargara yapmakta işinizi kolaylaştırır.

Boğaz enfeksiyonundan nasıl kurtulunur?

En etkili yol bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir. Dengeli beslenmeye çalışın, bol yeşillik ve meyve tüketmeye gayret edin. Özellikle C vitamini yönünden güçlü meyve ve sebzeleri yiyin. Sigaradan uzak durmalı, kirli havada dışarı çıkmaktan kaçınmalısınız. Oda nemlendiricileri de boğaz enfeksiyonlarında etkili bir önleyici üründür. Odanızı yaz kış devamlı havalandırmalısınız. Soğuk algınlığı ve grip olan kişiler ile yakın temastan kaçının. Özellikle bebek ve çocuklarınızı hasta insanlardan uzak tutun. Çocukların hijyen ve temizlik konusunda yönlendirilmeleri gerekiyorsa baskı yaparak ta olsa el ve vücut temizliklerine dikkat etmesini sağlayın. Uzun süreli, ağrı ve kusma eşlik eden boğaz enfeksiyonlarında mutlaka doktorunuza görünün.

Adaçayı İle Boğaz İltihabı, Faranjit, Boğaz Ağrısı İçin Gargara Tarifi Tıklayınız

Emziren Annede Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonunun Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

12 Yorum

 1. Ali

  Sürekli bademcik şişenler için denenmiş bir yöntem tavsiyem: Eski gaz ocaklarında kullanılan gazdan bir kaşık alın içine bir adet küp şeker koyun. Şeker gazı emecektir. Bu küp şekeri ağzınızda eriyene kadar tutun. Şeker normal yoldan erisin çiğnemeyiniz. İnşallah bir daha şişmez. Bir çok kişide olumlu sonuç alınmıştır.

 2. Nuray

  10 yaşında oğlum var aso değeri 1269 a yükseldi nasıl düşürebiliriz.

 3. metin

  Selam benim 18 yaşim var boazimda tutkunluk hissi ve sari lekeler oluşuyor sanki boazima nese yapişmiş 1 ay oldu boyleyim lutfen soyleyin geçici bi şeymi ? Tedavisi nedit

 4. Hasta

  Gırtlak iltihabı olmuşum doktor antibiyotik verdi 500 mg 1 haftadır işe yaramadı yaramadığını düşünüyorum napmam lazım

 5. Halil

  Arkadaşlar spor herşeyin ilacıdır yeterki düzenli bilinçli yapın

 6. nurse

  Bence böyle şeylere inanamayın en iyisi doktor tedavisi

 7. suna

  mrb benim 6 yaşında bir kızım var iki aya bir badedikleri şişiyor sürekli antibiyotik kullanıyordum en son götürdüğü doktor bademcik kendi mikrop yapıyor dedi ve ateşi kırk derece oluyor o bize kortizon bir ine verdi ve meyve suyuna karıştırdım için dedi ve ateş gidecek dedi gitti ama bu tedacıyı üç veya dört defa uygulanır tamamen yok olur dedi olmaz iSedef bademcik leri alınması gerekli dedi ..

 8. Çağlar

  Merhaba ben 38 yaşındayım kışın 15 günde bir boğaz enfeksiyonu oluyor.bademciğimi 1 yıl önce aldırdım yine aynı.ateş ve eklem ağrılarım oluyor

 9. Şaziye

  Cocugun bogazı şişmis cok kotu ateşkeniyor evde antibiyotik vardı onu kullanıyorum bide dolven, antibiyotik klomar baska ne yapmam lazım

 10. Büşra

  1 aydır 3yaşında oglum var antibiyotik tedavisi uygulandı henüz geçmedi macrol 250 gram verdi balgam gibi kustu aşırı öksürük başladı

 
 
KAPAT