05 Ağustos 2021, Perşembe 00:34

Boğaz Kaşıntısı Nasıl Geçer? 10 Uzman Doktor Önerisi

Boğaz Kaşıntısı Nasıl Geçer? 10 Uzman Doktor Önerisi

Boğazda kaşıntı, özellikle alerji, çok konuşmak, soğuk algınlığı gibi çeşitli nedenlerden ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Boğaz kaşıntısına kimi zaman boğaz ağrısı, öksürük gibi semptomlar da eşlik edebilir. Boğaz kaşıntısından muzdarip olan kişilere uzmanların tavsiyeleri şunlardır;

Boğazda kaşıntı nasıl geçer?

Tuzlu su ile gargara yapın

1 su bardağı ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz koyup karıştırın. Bu suyu ağzınıza alıp 10 saniye boyunca boğaz ve ağzınızda gargara yapıp tükürün. Tuz, boğaz kaşıntısına, boğazda gıdıklanma hissine neden olan aşırı balgamı kesmeye ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır. Günde 2-3 kez, boğazınız iyileşene kadar buna devam edin.

Biraz bal yiyin

Bal, boğazdaki tahriş ve kaşıntıyı rahatlatan harika doğal bir çözümdür. En iyi sonuçları almak için her sabah 1 yemek kaşığı bal yiyin. Çayınıza bal katıp da balı tüketebilirsiniz.

Bal, limon ve zencefil çayı için

1 bardak sıcak suya biraz bal katın, içine biraz taze zencefil rendeleyin, içine biraz limon sıkıp karıştırın. Boğazınızdaki kaşıntıyı yatıştırmak için günde bir kaç kez bu çayı içebilirsiniz.

Zerdeçallı süt için

Zerdeçallı süt, boğazdaki kaşıntıdan kurtulmak için yüzyıllardır kullanılan doğal ev çözümüdür. 1 bardak sütü kaynatın, içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal atıp karıştırın ( isterseniz süt yerine su da kullanabilirsiniz) ılımaya bırakıp, boğazınızdaki kaşıntı geçene kadar her gece yatmadan bunu içmeye devam edin.

Elma sirkesi kullanın

Elma sirkesi boğaz kaşıntısı da dahil binbir derde deva bir maddedir. 1 bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın. Dilerseniz tatlandırmak için 1 yemek kaşığı bal katabilirsiniz.

Buhar makinesi kullanın

Çok kuru ortamda bulunmak veya uyumak da boğaz tahrişi yapıp boğazda kuruma veya kaşıntıya neden olabilir. Odanızda buhar makinesi kullanmak odaya nem kazandırıp, boğazınızdaki kaşıntıyı rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Bol bol su için

Dehidrasyon, boğaz kuruluğu ve boğaz kaşıntısının en önemli nedenlerindendir. Bu sorundan kurtulmak için günde 2-2,5 lt su içmeye ve bitki çaylarına devam edin.

Kötü alışkanlıklardan uzak durun

Boğaz kuruluğu, dehidrasyon, boğaz kaşıntısı gibi boğazla ilgili sorunlara yol açabilen pek çok madde vardır. Sigara, kafeinli içecekler, bazı ilaçların yan etkisi de boğazınızda kaşıntı yapabilir. Size dokunan, boğazda kaşıntı yapan maddeleri tespit edip bunlardan uzak durun, dokunan ilacı ise muadili ile değiştirin.

Antihistaminik kullanın

Alerji de boğaz kaşıntısı yapabilen faktörlerdendir. Alerji kaynaklı boğaz kaşıntısı için doktorunuzun reçete edebileceği antihistaminiği kullanabilirsiniz.

Papatya çayı için

4 su bardağı kaynar suya aktardan temin edebileceğiniz 3-4 yemek kaşığı kurutulmuş papatya atıp 5 dk demleyin. Gün boyu bunu için. Papatya boğazı yatıştırıcı özellikleri ile derdinize deva olacaktır.

Boğaz Kaşıntısı Neden Olur? Boğaz Kaşıntısının 20 Nedeni Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Yağmur

  Merhaba bende çok uzun zamandır boğazımın arka tarafında genizde iltihapsız kabarcıklar var nasıl anlatsam böyle arı polenleri gibi kabar kabar olan yerler de var deli gibi kaşınıyor bol da su içiyorum zerdeçal merdeçal propolis ama hiç geçmiyor, biraz duruluyor sonra tekrar. Ne olabilir ki böyle balon balon şişmiş boğazım hiç geçmiyor ne yaparsam yapayım oradalar.. Bana pek farenjit gibi gelmedi çünkü temiz bir şişlik anlayamıyorum ne olduğunu.

 2. Tuana

  Beğendim ama biraz daha fazla olabilirdi zaten bu bilgide her yerden çıkıyor

 3. Seval Erdoğan

  Çok sık mastit oluyorumBelki 7. Veya 8. Defadır. Şiddetli göğüs acısı, vücudun bütününde, bütün kemiklerde hissedebileceğiniz şiddetli bir ağrı ve yüksek ateş. En son geçirdiğim mastitten birkaç gün sonra hepsinden farklı olarak sırt koltuk altı ve göğüs bölgemde şiddetli bir ağrı başladı. Buzdolabında bekleyen soğuk lahana yaparklarını ağrılı bölgelere koydum 15 dakika içinde faydasını gördüm. Belki okuyan birinin işine yarar diye yazıyorum kesinlikle deneyin. Geçmiş olsun

 4. Gulcan

  Ya hepsini yaptım içmiyor

 
 
KAPAT