21 Nisan 2021, Çarşamba 16:25

Boğazda Şişlik Beze Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Boğazda Şişlik Beze Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Beze, cildin iç tarafında oluşan şişliktir. Bu dokunulunca hissedilir. Bazıları sert, bazıları ise yumuşak yapıdadır.Boğazda beze genellikle lenf bezlerinin büyümesinden dolayı meydana gelir ve önemli bir sorun değildir.

Birtakım rahatsızlıklar da boğazda beze oluşumuna yol açabilir. Boğaz bölgesinde beze genellikle lenf bezlerinin şişmesinden kaynaklanır. Fakat çok ilerlemeden tespit edilebilir. Yani bu hastalığın saptanması zor değildir. Tedavide öncelikli hedef, bu duruma sebebiyet veren faktörü yok etmektir. Boğazda beze için KBB (kulak-burun-boğaz) uzmanına muayene olunmalıdır. Tedavi, problemin nedenine göre planlanacaktır.

Boğazda Beze Neden Olur?

Lenf Bezi Büyümesi

Lenf bezleri tıpta lenf düğümü ya da lenf nodu olarak adlandırılır. Lenfatik sistem vücudun neredeyse tamamını etkileyen bağışıklık sistemi unsurlarındandır. Lenf bezleri enfeksiyonlarla mücadele etmekten sorumludur. Bakteriler, virüsler ve buna benzer mikroplar vücuda girdiği zaman lenf bezleri savunmaya geçer ve büyümeye başlar.

Lenf bezlerinin büyüklüğü enfeksiyon varlığında değişir. Enfeksiyon sonucu vücudu korumak amacıyla büyüyen lenf düğümleri dışarıdan belli olacak şekilde beze hâline gelir. Ancak lenf bezlerinde büyüme sadece enfeksiyona değil, farklı etkenlere de bağlı olabilir. Örneğin viral hastalıklar ve bakteriyel sebepler bunlardandır.

Bakteriyel sebepler

Tüberküloz, faranjit, bakteriyel bademcik iltihabı boğazda beze nedenleri arasındadır.

Kanser

Bazen lenf düğümlerinde kötü huylu tümör gözlemlenebilir. Buna lenfoma denir ve boğazda bezeye sebep olabilir.

AIDS Hastalığı

Bu, bağışıklık sistemi için ciddi bir tehdittir. boğazda beze, lenf düğümlerinde şişlik de söz konusu hastalığın semptomlarındandır.

Lösemi

Akyuvar tümörleri boğazda toplanıp beze hâlini alabilir.

Tükürük Bezinin Şişmesi

Tükürük bezlerinde iltihap boğazda beze oluşumuyla sonuçlanabilir. İltihaplanma kanser veya bakteriler nedeniyle gelişebilir. Tükürük bezinde taş, tümör yahut kabakulak iltihabı da boğazda şişlik (beze) yapabilir.

Tiroid Bezi Büyümesi

Tiroid bezi kelebek biçiminde bir organdır ve soluk borusunun arka tarafında yer alır. Burada şişlik olması boğazda beze sorununu beraberinde getirebilir. Basedow hastalığı, guatr, tiroid kanseri gibi durumlar da bunu tetikler.

Boğazda Beze Nasıl Geçer?

Bunun temel nedeni, lenf bezlerindeki büyümedir. Öte yandan gırtlakta, tiroid bezinde, tükürük bezlerinde, boyunda bulunan kas dokusunda yahut başka bir yerde kendini gösteren iyi huylu tümörler, kistler, kalıtsal sorunlardan kaynaklı rahatsızlıklar da boğazda beze oluşturabilir. 'Boğazımda beze var' diyorsanız yapmanız gereken şey kulak-burun-boğaz doktoruna müracaat etmektir.

Boğazda beze tanısı için ilk olarak fiziksel muayene yapılacaktır. Daha sonra ultrason görüntülemesi ile incelemede bulunulacak, bazı testler istenecektir. Bu sayede problemin altında yatan sebep belirlenerek, ona uygun bir tedavi yöntemi tercih edilecektir.

Örneğin enfeksiyon mevcutsa antibiyotik verilir. Kanser varsa ışın terapi ve kemoterapi gibi onkolojik tedavi seçeneklerinden yararlanılacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT