12 Ağustos 2022, Cuma 05:25

Boğazımın Sol Tarafında Yutkunurken Ağrı Var Nasıl Geçer Ne Yapayım

Boğazımın Sol Tarafında Yutkunurken Ağrı Var Nasıl Geçer Ne Yapayım

Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan boğaz ağrısı, bazen çok şiddetli olup yutkunma zorluğuna neden olur.

Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan boğaz ağrısı, bazen çok şiddetli olup yutkunma zorluğuna neden olur. Boğazda oluşan enfeksiyon sonucu , boğaz ağrısı görülebilir.  Boğaz ağrısı kimi zaman bademciklerin şişmesi yahut dişin apselenmesi sonucu ortaya çıkabilirken kimi zamanda ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bunun için çok uzun süreden beri boğaz ağrısı, boğazın tek tarafında ağrı yahut yutkunurken boğaz ağrısı çekiyorsanız dikkatli olmalısınız. Eğer ki boğaz ağrısı çok şiddetli ve uzun süredir geçmiyorsa doktora görünmelisiniz. Boğaz ağrısını dindirmek ve boğazda oluşan iltihabı gidermek için evde birkaç doğal yöntem deneyebilirsiniz. Yazımızın devamında tek taraflı boğaz ağrısını geçiren evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal tariflere yer verdik.

Yutkunurken Boğazın Bir Tarafında Ve Sol Tarafında Ağrı Neden Olur?

Reflü

Reflü; mide asidinin yemek borusuna geri gelmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Reflü, boğazın tek tarafında ağrıya ve boğazı tahriş edecek bir geniz akıntısına neden olabilir. Kişi yatar pozisyonda olduğunda reflüsü daha da şiddetlenir ve boğazda şiddetli ağrıya neden olur.

Şişmiş Lenf Düğümleri

Herkesin baş ve boyun kısmında birçok lenf düğümü vardır. Dişte apse oluşumu, boğaz enfeksiyonu, grip, kulak enfeskiyonu gibi sorunlar lenf düğümlerinin şişmesine yol açar. Boyunun sağ ve sol tarafında bulunan lenf düğümleri, şiştiğinde ise yutkunurken boğazda ağrıya neden olur.

Larenjit

Gırtlak iltihabı olarak da bilinen larenjit, ses tellerinin iltihaplanmasıyla oluşur. Ses tellerinin iltihaplanması, sesin çok fazla kullanılarak sese tellerinin tahriş olmasıyla oluşur. Ağzın içinde gırtlağın her iki tarafında da ses telleri bulunur. Sese telleri iltihaplandığı zaman şişer. Sese tellerinden bir tanesi diğerine göre daha fazla şiştiğinde de boğazda tek taraflı ağrıya neden olabilir.

Bademcik İltihabı

Bademcik iltihabına, virüs ve bakteriyel enfeksiyonlar neden olmaktadır. Her yaşta sıklıkta görülebilen bir durum olup, yutkunurken şiddetli bir boğaz ağrısına yol açar. Boğazın her iki yanında bulunan bademciklerden biri diğerine göre daha fazla iltihaplandığında tek taraflı boğaz ağrısına neden olur.

Apseli Ağrılı Diş

Ağızın içerisinde bulunan dişlerden bir tanesi apse yaptığında, apsenin neden olduğu ağrı, ağzın tamamında hissedilir. Apseli diş, yutkunurken ağrıya ve tek taraflı boğaz ağrısına neden olabilir. Aynı zamanda gömülü diş de boğazda ağrıya sebep olmaktadır.

Ağız Kanseri

Ağız kanseri, gırtlak, bademcik yahut tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen bir kanserdir. Yutkunurken boğaz ağrısı, ve boğazın tek tarafında ağrı olması ağız kanseri belirtileri arasındadır. Ağız kanseri, tek taraflı boğaz ağrısına neden olmakla birlikte boyun bölgesinde ve kulağın arka kısmında yumruların oluşmasına da sebep olmaktadır.

Tek Taraflı Boğaz Ağrısının Geçmesi İçin Doğal Yöntemler

İbrahim Saraçoğlu Adaçayı Kürü

Malzemeler

  • 1 su bardağı su (200 ml)
  • 1 tatlı kaşığı adaçayı (aktardan satın alabilirsiniz)

Hazırlanışı

Cezvenin içerisine 1 su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun altı kapatılarak içerisine 1 tatlı kaşığı adaçayı atılır. Cezvenin kapağı örtülür ve yaklaşık 7-8 dakika demlenmesi beklenir. Demlenen adaçayı süzgeç yardımıyla fincana süzülür, 1 ay boyunca her gün 1 çay bardağı adaçayı tüketilir. Bununla birlikte 1 ay boyunca her gün 2-3 kez soğumuş ada çayı ile gargara yapılmalıdır.

Zencefil Çayı

Malzemeler

  • 1 su bardağı su (200ml)
  • 5-6 damla limon suyu
  • 1 çay kaşığı toz zencefil
  • 1 ince dilim limon
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 küçük parça kabuklu tarçın

Hazırlanışı

Demliğin içerisine 1 su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyu altı kapatılır ve demliğin içerisine; zencefil, ince dilim limon ve kabuk tarçın eklenir. Demliğin kapağı kapatılarak yaklaşık 6-7 dakika demlenmesi sağlanır. Zencefil çayı demlendikten sonra süzgeç yardımıyla fincanın içerisine süzülür. Fincanın içerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal ve 5-6 damla limon (isteğe göre) katılır, sıcak bir şekilde tüketilir. Zencefil çayı boğaz ağrılarına birebir çözümdür, birkaç gün zencefil çayı tüketerek boğaz ağrısını dindirebilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Gargara

Boğaz ağrısının giderilmesinde etkili olan bir diğer yöntem ise elma sirkesi gargarasıdır. Elma sirkesi antibakteriyel özelliği sayesinde boğazdaki enfeksiyonu götürür ve boğaz ağrısını dindirir. Bunun için 1 çay bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi dökülür. Çay kaşığı yardımıyla elma sirkesinin suya karışması sağlanır. Elde edilen sirkeli su ile her gün 2-3 kez gargara yapılabilir.

Elma sirkesi ile yapabileceğiniz bir diğer doğal çözüm de şu şekildedir; 1 su bardağı ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve yarım yemek kaşığı da bal eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım gün içerisinde 1-2 kez içilir.

Sarımsak

Antiseptik özelliğine sahip olan sarımsak, çiğ bir şekilde tüketildiğinde boğaz ağrısını tedavi eder.  Bunun için bir diş sarımağın kabuğu soyulur ve direkt olarak ağıza atılarak çiğnenir. Birkaç gün boyunca 1 diş sarımsak çiğneyerek kısa zamanda yutkunurken oluşan boğaz ağrısını giderebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT