30 Kasım 2020, Pazartesi 02:00

Boraks (Borax) Ne İşe Yarar, Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadardır?

Boraks (Borax) Ne İşe Yarar, Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadardır?

Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, toprakta, bitkilerde hatta vücudumuzda bulunan doğal oluşumlu bir mineraldir. Bulaşık deterjanı, leke çıkarıcı yapımı ve daha pek çok amaçla kullanılabilir. Bugün sizlere boraksın 23 kullanım alanından bahsedeceğiz.

Boraks fiyatı nedir?

1 kg boraks 8 tl'dir.

Boraks nerede satılır?

Boraksı aktarlardan, eczanelerden satın alabilirsiniz.

Boraks nerelerde kullanılır?

Duş ve küvetleri temizler

Islak bir bez ya da süngere boraks serpin, küvet ve duşu ovun. İşiniz bittiğinde, su ile bu yüzeyleri iyice durulayın.

Fırça ve tarakları temizler

Banyo lavabosunun veya mutfak lavabosunun giderini kapatıp, ılık suyla doldurun, içine 4 yemek kaşığı boraks ve biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Durulamadan 30 dakika boyunca tarak ve fırçalarınızı bu suda bekletin. Daha sonra su ile durulayın.

Tuvaletleri temizler

Boraksı tuvalet temizliğinde kullanmak için bir su bardağı boraksı klozetteki suya döküp, bir gece bekletin. Ertesi gün bu suyu kullanarak fırçayla tuvaletlerinizi ovun.

Tuvalet tıkanıklığını açar

Pompayla klozetteki suyun giderine bastırıp, mümkün olduğunca tuvaletin suyunu alın ve klozetin içine yarım su bardağı boraks dökün. En az 10 dk bekletin, üzerine 2 su bardağı kaynar su döküp 5-10 dk. sonra sifonu çekin. Tuvaletiniz tıkandığında tekrarlayın.

Giderleri açar

Huni kullanarak yarım su bardağı boraksı gidere dökün, üzerine yavaş yavaş 2 su bardağı kaynar su ekleyin. En az 10 dk bekletin, sıcak su ile yıkayın.

Lavabo ve tezgahları temizleyin

1 yemek kaşığı boraks ve 2 yemek kaşığı sirkeyi sprey şişesinde karıştırın, içine sıcak su katıp, biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Çok amaçlı temizleyiciniz hazır!

Buzdolabını temizleyin

Çok amaçlı temizleyici, buzdolabının dışında kullanılabilir. Buzdolabında gıda dökülen yerlerin temizliği için bir litre (4 su bardağı eder) ılık su başına bir çorba kaşığı boraks ekleyin ve bu yerleri silin.

Küfleri çıkarır

1 su bardağı boraks ve 4 su bardağı suyu sprey şişesine dökün. Küf üzerine sıkın ve birkaç saat bekleyin, iyice durulayın.

Bulaşıkları yıkayın

1 çorba kaşığı boraksı 1 çorba kaşığı ince rendelenmiş sabunla karıştırın ve2 su bardağı kaynamış su ekleyip iyice çırpın. Soğumasını bekleyin ve ev yapımı bulaşık deterjanı olarak kullanın.

Dökme Demir tencereyi temizleyin

1 tatlı kaşığı boraks, 1 tatlı kaşığı tuzu karıştırın tencere üzerine serpin ve fırçalayın.

Pası çıkarın

Eşit miktarda limon suyu ile boraksı karıştırın pas üzerine döküp en az 30 dk bekletin. Sonra silerek temizleyin.

Yerleri temizleyin

4 yemek kaşığı boraks ile yarım su bardağı sirkeyi bir kovada karıştırın, sıcak suyla doldurun ve biraz bulaşık deterjanı katın. Bu solüsyonla zemini paspaslayın.

Yapışkan lekelerden kurtulun

Yarım su bardağı boraksla 4 yemek kaşığı su karışımını, sakız, katran, yağ ve diğer yapışkan lekeleri fırçalamak için kullanabilirsiniz.

Çamaşır lekelerini çıkarın

1 yemek kaşığı boraksı 2 yemek kaşığı suyla karıştırın ve leke üzerine serpin. 30 dk. bekletin, çitileyin ve sonra her zamanki gibi yıkayın.

Halı lekelerini çıkartın

Yarım su bardağı boraksı 2 su bardağı ılık suyla karıştırın, karışımı süngerle lekeyi silmek için kullanın. İyice fırçalayın, 30 dk bekletin bölgeyi süpürgeyle çekin ve kurumaya bırakın.

Halınızdaki kötü kokuları yok edin!

Eşit miktarda karbonatla boraksı karıştırın halınızın üzerine serpin. 30 dk bekletin ve süpürgeyle çekin, kokuyu ortadan kaldıracaktır.

Kumaşlardaki kötü kokulardan kurtulmak için kullanın

Yarım su bardağı boraksı 1 su bardağı suyla karıştırıp sprey şişesine dökün. Elde edilen çözeltiyi, perde, kanepe vs. için kullanabilirsiniz.

Yatağınızı temizleyin

Yataktaki kokuyu ve lekeleri gidermek için yukarıdaki halı için kullandığınız yöntemi deneyebilirsiniz. Daha iyi kokması için içine birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin.

Çöp kutunuzu temizleyin

Çöp kutunuzu su ve yarım su bardağı boraks ile doldurun, karıştırın, 30 dk bekletin, durulayın ve kurulayın. Sonra içine biraz daha boraks serpin.

Karınca kolonilerini öldürün

Eşit parçaya boraks ve şekeri karıştırın, karıncaları gördüğünüz her yere serpin. Bunları yediklerinde ölürler ve koloniye taşıdıklarında hepsini etkiler.

Hamam böceğinden kurtulun

Hamam böceği, tahtakuruları ve pirelerden kurtulmak için eşit miktarda boraksla şekeri karıştırıp böceklerin gezdiği yere serpin.

Farelere çözüm

Farelerin geçtiği yerlere boraks serpin, ayrıca fare zehirine boraks da katabilirsiniz.

Mobilya temizliği

8 sıcak suya yarım yemek kaşığı boraks, yarım yemek kaşığı bulaşık deterjanı katıp karıştırın, bununla mobilyalarınızı silebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

16 Yorum

 1. İleyda

  Ben daha çok maden mi değil mi diye sormak istemiştim ama Yine de teşekkürler güzel bilgiler0

 2. ferit yıldızoğlu

  altını saflaştırmak için kulanılır atrıca lehem havyalarını temızler

 3. gp

  boraks slime yapimında kullanılmiyomuydu la

 4. hatice

  cok guzel bilgiler tesekkur ederim

 5. aslı

  teşekkür ederim

 6. Maykil

  Evinizi binlerce kanatlı karınca bassin da göreyim sizi ne yapiyorsunuz.,kurtulmak için.

 7. imren su

  boraxı hiç yapamazsiniz çünkü borax doğadan

 8. Gizli kız

  Boraks çamaşır tozunu içinde var bir miktar alın sıcak su ile karıştırın ve suyunu süzün

 9. Halime

  Karıncalar için birçok doğal çözüm varken onları öldürmek için bıraks kullanmak ne büyük bir CANİLİKTİR. Yazınızın diğer bölümleri oldukça faydalı ama lütfen karınca ile ilgili olan yeri silin.

 10. admin

  ben bunlari bilmiyordum tesekkur ederim

 
 
KAPAT