06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:44

Botoks ile terleme tedavisi nasıl yapılır? Doktor Metin Oğuz anlatıyor

Botoks ile terleme tedavisi nasıl yapılır? Doktor Metin Oğuz anlatıyor

Botoks, Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir maddedir. Botoks güzelleşmek adına kullanılabileceği gibi terleme ile mücadelede de yaygın olarak tercih edilmektedir. Uzman doktorun ter bezlerinin olduğu yere botoks enjekte etmesi ile bu bölgedeki terlemeye sebep olan sinir uyarımları bloke edilir ve terleme önlenmiş olur.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Metin Oğuz botoks ile terleme tedavisi hakkında şu bilgileri veriyor: Botoks aşırı terlemeyi kontrol altına almanın etkili yollarından biridir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu tedaviyi yalnızca koltuk altı kullanımı için onaylamıştır. Botoks koltuk altı haricinde el, yüz, avuç içi ve ayak terlemesini önlemek amacıyla da kullanılabilir. Ancak etki süresi yalnızca 6 aydır. 6 ay sonra işlem tekrarlanmalıdır. Fiyat:2.700 TL'dir.

BOTOKS İLE TERLEME TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Aşırı terleme sorunu; koltuk altı, el, ayak, yüz bölgesinde terleme çok sık görülen ve hayat kalitemizi düşüren bir durumdur. Terleme ile mücadele adına roll on, parfüm gibi kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi karbonat kullanımı da terlemeyi önleyen alternatif yöntemlerdendir. Son yıllarda gelişen teknolojik imkanlar ile terleme sorununa botoksun da iyi geldiği tespit edilmiştir.

Normalde sinir sistemimiz vücut ısımız yükseldiğinde ter bezlerinizi harekete geçirir. Böylece vücudumuz kendini otomatik olarak soğutur. Ancak aşırı terleme sorunu olan kişilerde ter bezlerine sinyal gönderen sinirler aşırı aktiftir. Bunun sonucunda koltuk altı bölgesi ve diğer bölgelerde sık sık terleme sorunu ortaya çıkar.

Botox, çok ince uçlu iğneler yardımı ile terleme olan bölgeye enjekte edilir. İşlem yaklaşık 10 dakika sürer.

BOTOKS VÜCUTTA TERLEMEYİ ÖNLEMEK İÇİN HANGİ BÖLGELERDE KULLANILIR?

Botoks şu anda sadece koltuk altı terlemesinin tedavisi için onaylanmıştır. Yapılan çalışmak botox'un koltuk altı ter üretimini en az 6 ay boyunca yüzde 50'den fazla azaltabileceğini göstermiştir. Bu şu demek oluyor ki 6 ay boyunca koltuk altı terleme şikayetiniz epey azalır. Ancak etki süresi yalnızca 6 aydır. Koltuk altı terlemesini önlemek için 6 ay sonra bu işlemi tekrar etmelisiniz.

Henüz FDA onayı olmayan botoksun diğer kullanım alanları şöyledir:

Avuç içi: Botox'un avuç içi terlemesindeki etkinliğini hakkında sınırlı sayıda araştırma var. Araştırmalar Botox'un avuç içi terlemesinde 3 haftadan 6 aya kadar terlemeyi kabaca yüzde 25 ila 50 oranında azaltabileceğini bulmuşlardır.

Yüz: Çok sınırlı sayıda araştırma Botox'un yüz terlemesini önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ancak etki süresi yalnızca 6 aydır.

Ayak tabanları: Maalesef ayak terlemesi de yaygın görülen bir sorundur. Botox, ayak tabanlarındaki terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olabilir, ancak bunla ilgili çok az çalışma yapılmıştır. 2018 yılında 12-17 yaş arası bir grup insan üzerinde yapılan çalışmada bu kişilerin yüzde 73'ü sonuçlarından memnun kaldı.

BOTOKS İLE TERLEME TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Botoks ile terleme tedavisinde en sık görülen yan etkiler (hastaların %3 ila %10'unda görülür) enjeksiyon yerinde ağrı ve kanama, vücudun diğer bölgelerinde terleme, grip benzeri semptomlar, baş ağrısı, ateş, kaşıntı ve anksiyetedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT