30 Kasım 2021, Salı 16:11

Boyalı Saçı Sabunla Yıkamak Beyaz Kalıp Sabunla Saç Yıkama

Boyalı Saçı Sabunla Yıkamak Beyaz Kalıp Sabunla Saç Yıkama

Saçlarımızı yıkamak ve temizlemek için hepimiz için 2 alternatif söz konusudur. Şampuan veya sabun kullanımı. Şampuanlar saçların, saç derisinin pH seviyesine uygun üretildiğinden genellikle saçlara herhangi bir zarar vermez. Ancak saç temizliğinde sabun kullanmak saç derisini kurutup, saç diplerinde kalıntıya neden olup, saçlara dökülmeye ve kırılmaya yol açabilir.Hele hele boyalı saçları sabunla yıkamak tam bir faciadır. Bu deneyim, saçların kısa sürede yanık gibi yıpranmış görünmesiyle sonuçlanır.

Saçları Sabunla Yıkamak Zararlı mıdır?

  1. Saçların ve saçlı derinin pH oranı yaklaşık 5'tir. Sabunlar ise 9-10 arasında pH değerine sahiptir. Bundan dolayı saçları yıkarken sabun kullanmak saça zarar verir.
  2. Saçları sabunla yıkamak saç derisinin yağ dengesini bozabilir, saçları kurutup, kırılmaya yol açabilir, hatta saçları keçeleştirip sertleştirebilir.

Saçlarını Sabunla Yıkayanların Yorumları Nelerdir?

1 yıldır saçları sabunla yıkamak gibi bir alışkanlığım var. Saçlarıma o kadar iyi geldi ki, anlatamam. Çünkü tamamen bitkisel sabunlar kullanıyorum. Saçlarda derinlemesine temizlik sağlıyor ve ipeksi bir yumuşaklık veriyor. Üstelik saç dökülmem de belirgin şekilde azaldı. Durulanabilen saç kremleri var ya, onları bile sürmüyorum. İhtiyaç duymuyorum, kullandığım doğal sabunlar zaten saçlarımı yumuşacık yapıyor. Saçlarım daha hacimli görünüyor ve eskisi kadar çok dökülmüyor. Bu zamana kadar piyasadaki birçok şampuanı denedim, yüzlerce lira para harcadım. Keşke en başından beri saçlarımı sabunla yıkasaymışım. Doğal sabunların fiyatı da gayet uygun, şampuanı hiç aratmıyor.

Saçlarımı sabunla yıkamaya başlamıştım. Önce saçlarım tertemiz olmuştu. Ben de 'bu sabun saçlarımı pırıl pırıl yaptı' diye sevinmiştim. Fakat daha sonra saçlarım keçe gibi bir duruma geldi. Anladım ki saçlara sabun sürmek hayatımın hatasıymış! Birkaç defa beyaz sabun kullanmaya kalktım, saçlarım aşırı derecede dökülmeye başladı.Saçı sabunla yıkamak pişmanlıktır.

Kimyasal içeren şampuanları kullanmayayım diye saçlarımı doğal zeytinyağlı sabunla yıkamaya başladım. Buna 8 ay sabırla devam ettim. Fakat hiçbir işe yaramadı. Saçlarım kupkuru oldu ve öyle sertleşti ki çalı süpürgesine döndü diyebilirim. Sanırım saçı sabunla yıkamak bir tek bende ters etkiye sebep oldu. Bunu yapan pek çok tanıdığım var, fakat onların hiçbir şikâyeti yok. Ben yine şampuan kullanmaya başladım.

Bir arkadaşım kimya mühendisliği okuyor, şu an 1. sınıfta. Yalnız kendini derslere fazla kaptırmış. (!) Şampuandan vazgeçip doğal sabuna geçiş yaptığını söyledi. 'Başlangıçta saçlarımın temizlendiğini hissediyordum. Fakat bir süre sonra saçlarım kurumaya, yıpranmaya, kırıklar oluşmaya başladı. Ben de sabunla yıkamaya son verdim, artık şampuanı bırakmam.' dedi. Aman diyeyim, piyasada o kadar şampuan varken gidip de saçlarınızı sabunla berbat etmeyin.

Saçı sabunla yıkamak faydalı. Ancak bu; defne sabunu, bıttım sabunu, hakiki zeytinyağından yapılan doğal sabun kullananlar için geçerli. Saydığım ürünler saçlarınızı güzelce temizler, ışıltılı bir görünüm verir. Yalnız daha ilk yıkamada olacak bir şey değil. Düzenli kullanmanız şart. Normalde saçlarınız şampuana alışık olduğu için sabuna uyum sağlaması biraz zaman alır. Önce saçlarınızı ağırlaştırıyor gibi gelir, sonra 'saçlarım niye böyle kupkuru oldu?' gibi serzenişlerde bulunabilirsiniz. Hatta kepek de görülür. Ama pes etmeyip sabunla yıkamayı sürdürürseniz yararına mutlaka tanıklık edeceksiniz. Ağırlık hissi hafifleyecek, saçlarınızın eski nem oranı geri gelecek ve kepeklenme duracaktır. Biraz dişinizi sıkın derim.

Saçlarım için şampuan yerine sabun kullanmaya başladım.Saçınızı bol suyla durulasanız bile çok az da olsa sabun kalıntısı kalmasına engel olamıyorsunuz. Saçların keçe gibi olması da cabası. Eğer boyalı saçlara sahipseniz yandınız demektir! Gerçi sabunla yıkamak saçlarıma hacim kazandırdı, saç tellerimi kalınlaştırdı. Bu benim işime geliyordu fakat dokununca sert olduğunu hissediyordum. Yumuşasın diye sirke kullanmayı düşündüm ancak onun yerine papatya suyunu denedim. Etki ediyor ama oldukça meşakkatli. Ne zaman banyo yapacak olsam yeniden hazırlamam gerekiyordu.Şampuana geri dönüş yaptım.

Saçlarıma faydalı olur ümidiyle zeytinyağlı sabun kullanarak yıkamaya karar verdim. Faydası şöyle dursun, daha da beter etti. Zaten genelde saçlarımı tararken ve şekillendirirken çok zorlanıyordum. Sabun yüzünden mahvoldu. Saçımda ağırlık yaptı, tarayana kadar neler çektim! En sonunda kestirmekten başka çarem kalmadı. Ben yandım siz yanmayın, saçınızı yıkarken asla sabun kullanmayın.

Bir ara saçlarım dökülüyordu. İki ay saçlarımı yıkarken hep zeytinyağlı sabun kullandım. Yapış yapış bir görünüme sebep olmasına rağmen kullanmaya devam ettim. Saçlarım bir türlü temizlenmiyordu, kim görse 'o saçlarının hâli ne öyle?' diye soruyordu. Ama yılmadım; 'saçım sabuna adapte oluyor, bunlar geçecek' diye düşündüm. 2 ay buna katlandım ve nihayet zerre kadar işe yaramadığı gerçeğiyle yüzleştim. Sonuç olarak 2 ay saçlarıma boş yere eziyet etmiş oldum. Bir daha saçımı sabunla yıkar mıyım? Tabii ki hayır!

Saçlarımı sabunla yıkamaya heves ettim. Lavanta sabunu, saf zeytinyağı sabunu, defne sabunu kullandım. Bunların üçü de saçımı inanılmaz sertleştirdi ve matlaştırdı. Açamıyorum, şekil veremiyorum; öyle kaldı. Kirli ve yağlı değil, ama temiz de sayılmaz. Yani saçları saçlıktan çıkarıyor!

Saçları yıkarken sabun kullanmak zararlı. Sabun kesinlikle saçları yumuşatmıyor, tam aksine kazık gibi edip bırakıyor. Saçlar düğümleniyor, tara tarayabilirsen! Oluk oluk saç dökülüyor âdeta. Tabii bu herkeste böyle olmayabilir. Mesela annem ve babam da saçlarını sabunla yıkıyor ama memnunlar. Yani saçı sabunla yıkamak herkeste farklı etkiye yol açıyor.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    Saçlarıma denediğim her türlü şampuan kepek yapıyordu, kurutuyordu ve kaşındırıyordu. Aktardan aldığım keçi sütlü sabuna geçtim ve gözle görülür bir şekilde saçlarımdaki egzama azaldı ayrıca saçlarım sert değil şampuanla ve kremle yıkadığımdaki gibi yumuşak. Başta yukarıdaki yorumlarda okuduğum gibi ağırlaşma oldu ama o da zamanla azaldı. Yalnız saçınıza süreceğiniz sabun için aktarlara bir danışmanızı öneririm. Herhangi bir zeytinyağlı sabunun da saçı kurutma ihtimali var.

 
 
KAPAT