08 Temmuz 2020, Çarşamba 06:58

Boyundan Gelen Baş Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Boyundan Gelen Baş Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Enseden ve boyundan gelen baş ağrısı, kas ağrısından, boyun fıtığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. İşte bu durumun nedenleri ve tedavi yöntemleri:

Yüksek tansiyon

Ense, boyun ağrısı ile birlikte seyr eden baş ağrısının en sık karşılaşılan nedeni tansiyon yüksekliğidir. Ensenizle birlikte başınız ağrıdığı zaman tansiyonunuzu ölçtürüp bu durumun tansiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit ettirebilirsiniz.

Boyun kaslarının zorlanması ve hasar görmesi

Ani baş ve boyun hareketleri, boyundaki kasların zedelenmesine neden olup, ense ağrısına ve bununla birlikte baş ağrısına yol açabilir.

Migren

Migren baş ağrısı, genellikle başın bir tarafından veya yan tarafından ağrı ile ensede, boyunda karıncalanmayla ağrı olarak belirti gösterebilir.

Boyun disk kayması

Boyun diski kayması durumunda, omurganın kemik segmentleri arasında kıkırdak disk rüptüre ve onun jel içeriği dışarı çıkıntı yapar ve bölgedeki sinir ve yumuşak dokulara baskı uygulayarak baş ağrısına ve boyun ağrısına neden olur.

Boyunda Artrit (Boyun kireçlenmesi)

Osteoartrit ve romatizmal artrit, çoğunlukla enseyi etkileyen iki artrit türüdür. Osteoartrit da servikal spondiloz olarak da bilinen omur bölgesinin hasar görmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Romatoid artrit ise ense ve baş sinirlerini sıkıştıran baskı uygulayıp baş ağrısına sebep bir hastalıktır.

Menenjit

Enseden ve boyundan gelen baş ağrısı menenjitin de bir bulgusu olabilir. Menenjit, beyin ve omurilik çevresindeki dokularda inflamasyona neden olan ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Bu ağrıya yüksek ateş, aşırı boyun sertliği ve mide bulantısı da eşlik edebilir.

Sinüzit

Sinüslerin enfeksiyonu ile meydana gelen sinüzit hastalığında da baş ve ense ağrısını birlikte hissedebilirsiniz.

Stres

Stres altında olduğunuz zaman, vücut kaslarınız gergin olma eğilimindedir ve bu durumdan en çok ense, boyun bölgesindeki kaslar etkilenir. Boyun kaslarındaki gerginlik de baş ve ense ağrısı gibi semptomlara yol açar.

Duruş bozukluğu

Yanlış oturma ve uyuma pozisyonu da servikal omurga üzerine büyük baskı yapıp enseden gelen baş ağrısına neden olabilir.

Boyun veya kafa bölgesinde yaralanma

Kafatasının boyun ve baş bölgesinde trafik kazası sonucu yahut herhangi bir nedenden dolayı alınan darbe de, enseden gelen boyun ağrısı ile sonuçlanabilir.

Beyin kanaması

Ani ve şiddetli baş ağrısı, ense ağrısı, beyin kanamasından kaynaklanabilir.

Enseden ve boyundan gelen baş ağrısı nasıl geçer?

 1. Enseden, boyundan gelen baş ağrısı sağlık sorununu yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken şey, beyin ve sinir cerrahisine başvurup durumun nedenini teşhis ettirip gerekli tedaviyi görmelidir. Doktor ilk olarak X-ışınları yardımıyla nedeni belirlemek için CT scan ve MRI taraması yapacaktır.
 2. Baş ve ense hareketleri, ense kaslarının ovulması, ağrıyı azaltabilir.
 3. Anti-inflamatuar ilaçlar, ağrıyı ve iltihabı azaltmak için reçete edilir.
 4. Boyun ve baş bölgesine duruma göre soğuk yahut sıcak su torbasının uygulanması, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Ense ve boyundan gelen baş ağrısına sinüzit, menenjit gibi enfeksiyonel hastalıklar neden oluyorsa, doktorunuz size antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.
 6. Enseden, boyundan gelen baş ağrısının fiziksel herhangi bir nedeni teşhis edilemediyse böyle bir durumda ağrı muhtemelen stres kaynaklı olacağından, stresten uzak durmalı, yürüyüş gibi hafif sporlara devam etmeli ve üzüntü veren kişilerle görüşmemelidir.

Ense Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gitmeli? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

8 Yorum

 1. Neşe

  Ensemde çok siddetli agri oluyo sag tarafimda ve dayanilmaz aci cekiyorum ne yapabilirim doktora gittim ama sonuç harektler verdi hareket yapmam mumkun degil çünkü agri okadar siddetli ki aci cekiyorum suan dayanilmaz agrim var tansiyonumu olcturuyorum yuksek oluyo bir dusuk oluyo ne olur bir care soyleyin

 2. Cemal

  Aşırı derecede boyun baş ağrısı var çözüm arıyorum lütfen yardımcı olun saygılarımla

 3. Serdar

  Çok riskleri var böbrek yetmezliği bile olabilir ve böbrek yetmezliği tansiyon yaptırır ve tam O dediğiniz bölge ense kısmı ağrı yapıyor. Derhal dahiliye polikinliğine gidiniz kan tahlili yaptırın. Benim başıma geldiği için yazıyorum. Sağlığınız çok önemli iş işten geçtikçe yapacak bişeyde bulamazsınız.

 4. rasim

  Salaam menim basim cox agriyr deli vaxtlar agri olan vaxt baw his Sen quip qirmizi olur ne deye bilersiniz

 5. bawlmda gtully agrilar olar ve yeni Amanda baw his sense qirmizi reng olur

  Bawimda guclu agrilar olur ve hemin vaxtda sifetim dodaqlarim ve bawim qip qirmizi rengde olur bu ne ola biler?

 6. Orhan turan

  Hocam benim başımın arka kısmında başlayıp tepe ve ön e doğru baş ağrısı çekiyorum ve kullağıma gelen seskerden acayip baş ağrısına sebep oluyo bunun nedeni nedir lütfen cevap verin çok zor durumdayım

 7. Hasan can

  Hocam iyi günler ben boynumu kıtlatır gibi çevirdim de çok ağrı oluyor şimdi kafamın çevresinde ağrıyor aslın da kafa ağrı zaman salayamasın ama benim kafatasım da ağrı oluyor zonklama da oluyo kulaımın arkasına çok şiddetli bir şekilde ağrı oluyor kulak çınlaması da oluyo kafamı yastığa koydum zaman kafamın arkasına sanki kalp atıyo koştum zaman kafamın üstün de çok ağrı oluyo iyi günler hocam

 8. Cəmilə

  Əvvəla salamlar, benim saçımı iş yoldaşım sürüdü 4dakika zamaninda sürüdüyunde ağrilarim qarnımda olduğu uçun dərman atdim başımda ağriyodu amma derman içdikdə kəssə de kafam ağriyor bilmək istərdim ki mənim başım sirkələnə bilərmi burada da qarnim niyə ağrısın ki yəni onu da bilmək istərdim lutfen bana bilgi verirseniz lutfən

 
 
KAPAT