20 Ocak 2021, Çarşamba 21:51

Brezilya Fönü Zararlı mı Saç Dökülmesi Saç Kırılması Yapar mı?

Brezilya Fönü Zararlı mı Saç Dökülmesi Saç Kırılması Yapar mı?

Brezilya Fönünün Saça Zararları Ve Sağlık İçin Zararları Nelerdir?

“Brezilya fönü en popüler saç bakım yöntemleridir. Brezilya fönü keratin kullanarak saç düzleştirme işlemine denir. Brezilya fönünde saça keratin bakımı yapılır ve saçların 6 ay gibi bir süre düz şekilde kalmasını, fönlü bir görüntüye kavuşmasını sağlar.”

Brezilya fönü, saçlara keratin verilerek uygulanır. Bu madde saçın yapısında doğal olarak bulunur. Keratin bakımı saçları onarır, düzleştirir ve parlatır. Brezilya fönü sayesinde saçlar ihtiyaç duyduğu keratini alır, böylelikle güçlenir ve canlı bir görünüme kavuşur.

Brezilya Fönü Nedir?

Brezilya fönü geçtiğimiz 10 yıldan beri Türkiye'de bir hayli popülerdir. Ortalama 3-6 ay dayanabilen Brezilya fönü, yaygın olarak kullanılan saç düzleştirme yöntemlerinden biridir. İlk defa 2005 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Çok geçmeden Brezilya kuaförlerinden tüm dünya kuaförlerine yayılmış, en çok uygulanan saç bakımlarından biri haline gelmiştir. Brezilya fönü yaklaşık 2-4 saat içerisinde tamamlanmaktadır. İşlemin ardından saçlar uzun süre kalıcı bir pürüzsüzlüğe sahip olmakta, yıkandığında bile bu özelliğini kaybetmemektedir. İşte Brezilya fönünün sıklıkla tercih edilmesi bundan kaynaklanmaktadır. Fakat bu işlemin profesyonel bir kuaför tarafından yapılması gerekir. Deneyimsiz bir kuaföre yaptırılırsa sağlığı olumsuz etkiler.

Brezilya Fönün Sağlık İçin Ve Sağlığa Zararları Nelerdir?

Brezilya fönünün uygulanışı biraz zaman alır. Etkisini de uzun süre devam ettirir. Her ne kadar saçlara bakımlı bir görünüm verse de Brezilya fönünün saça zararları ile ilgili akıllarda bazı soru işaretleri vardır. California Üniversitesi Kamu Sağlığı Merkezi tarafından Michelle Stewart araştırması hakkında yapılan açıklama bu konuya ışık tutmaktadır. Söz konusu araştırmaya göre, gerekli havalandırma sisteminin kurulmaması ve kontrollerin sağlanmaması halinde Brezilya fönünün kanser riskini artırdığı anlaşılmıştır. Brezilya fönü üzerine incelemelerde bulunan ABD'li uzmanlar, bu işlem uygulanırken ortamda çok yoğun 'formaldehit' olduğunu belirlemişlerdir. Formaldehit ise kanserojen bir maddedir.

Brezilya fönü çeşitli kimyasallar ile yapılır. Bu nedenle yan etkilerinin olması kaçınılmazdır. Zaten tüm kimyasallar (örneğin saç boyaları) ve normal fön bile saçlara ister istemez zarar vermektedir. Fakat buna rağmen hepsi oldukça revaçtadır. İşte Brezilya fönü de aynen böyledir.

Brezilya fönü yaptırmanın zararları daha çok saç kırıkları şeklinde tezahür eder. Bu uygulama esnasında saçlar aşırı derecede sıcak havaya maruz kaldığından saçlar daha kolay yıpranabilir ve kırılabilir.

Brezilya fönünün formaldehit isimli bir madde içerdiğini söylemiştik. Bu maddenin solunum yollarına zararı vardır. Uzun vadeli kullanımı kansere yol açabilir.

Alerjik cilt yapısına sahip olanlar Brezilya fönünden uzak durmalıdır. Aksi takdirde bildirdiğimiz yan etkilerle karşılaşabilirler.

Brezilya fönü bazı kişilerde yan etki olarak saç dökülmesi yapabilir.

Güvenilir bir kuaförde yaptırmazsanız Brezilya fönünün saça verdiği zararlar gerçekten can sıkıcı olacaktır. Yanlış uygulanan Brezilya fönü saç uçlarının kırılmasına ve sertleşmesine neden olarak kötü bir görünüm oluşturur.

Gebelik döneminde olanlar ve astım gibi solunum yolu hastalığı yaşayanlar Brezilya fönü yapmaktan ve yaptırmaktan kaçınmalıdır. Bu kişilerin Brezilya fönünden olumsuz etkilenme riski çok yüksektir.

Brezilya fönü, uzun süreli kalıcılık vaad eden bir saç düzleştirme uygulamasıdır. Fakat daha ilk yarım saat içinde burun kanaması ve gözlerde yanma gibi şikayetlere sebep olmaktadır. Laboratuar araştırmasında Brezilya fönünün % 4.85 -% 10 civarında formaldehid içerdiği tespit edilmiştir. Oysa %1 oranındaki formaldehit maddesi bile alerjik reaksiyonların meydana gelmesi için yeterlidir. Üstelik bu madde kansere sebep olan çok tehlikeli bir toksindir.

Sonuç olarak Brezilya fönü çok dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu sebeple -deyim yerindeyse- kıyıda köşede kalmış kuaförlerde yaptırılmamalıdır. Gerekiyorsa biraz daha fazla para ödeyip, bilindik kuaförleri tercih etmelidir. Zira sağlık paradan çok daha önemlidir. Brezilya fönü yüzünden sağlığını kaybetmek istemeyenler bu noktada hassas davranmalıdır.

Brezilya Fönü Fiyatları Nedir?

Kuaförden kuaföre değişmekle beraber Brezilya fönü fiyatları yaklaşık 300-600 TL civarındadır. Bazı kuaförlerin daha düşük fiyattan yaptığı bilinmektedir. Ancak ucuz diye hemen güvenmemek, kaliteli olup olmadığını araştırmak lazımdır. Zira Brezilya fönünde keratin ve nano keratin gibi malzemeler kullanılır ve bunların maliyeti fazladır. Haliyle ucuz Brezilya fönü konusunda biraz durup düşünmek gerekmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT