27 Mayıs 2022, Cuma 02:44

Brokoli Haşlama Süresi Nedir Brokoli Nasıl Kaynatılır Kaynama Süresi

Brokoli Haşlama Süresi Nedir Brokoli Nasıl Kaynatılır Kaynama Süresi

Brokoli, içeriğindeki zengin lif, C vitamini, K vitamini, demir ve potasyum dolayısıyla sağlık için çok faydalı bir sebzedir. Ayrıca, çok yaygın bilinmese de brokolideki protein oranı birçok sebzeden çok daha fazladır. Brokoliyi ister çiğ olarak

Brokoli, içeriğindeki zengin lif, C vitamini, K vitamini, demir ve potasyum dolayısıyla sağlık için çok faydalı bir sebzedir. Ayrıca, çok yaygın bilinmese de brokolideki protein oranı birçok sebzeden çok daha fazladır. Brokoliyi ister çiğ olarak ister pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Brokoli Kaç Dakika Haşlanmalıdır?

Haşlama suda kaynatma demektir. Brokoli haşlama süresi 8-10 dakikadır, ideal süre budur. Ancak brokolinin daha diri olmasını istiyorsanız bu süreyi kısa tutup 5 dk haşlayabilirsiniz. Daha yumuşak, ağızda kolay eriyen bir brokoli istiyorsanız haşlama süresini 15 dakikaya çıkarabilirsiniz.Haşlama süresi damak tadına göre değişir kimileri daha sert ve diri brokoli yemekten hoşlanırken, bazı kişiler ise daha yumuşak brokoli yemeyi tercih eder.

Brokoli Nasıl Haşlanır?

Malzemeler

  1. 500 gr. brokoli
  2. Üç kaşık zeytinyağı
  3. Yarım limon
  4. Tuz

Yapılışı

Öncelikle brokolileri saplarından ayırın ve dal dal olacak şekilde kesip bir yıkama kabına alın.  Yıkadıktan sonra süzüp bir tencereye kaynamakta olan su içine koyun ve kısık ateşte ortalama 2-8 dakika kadar haşlayın.Brokoli haşlaması bu kadardır. Brokolinin üzerine tarifini vereceğimiz sosu dökebilirsiniz.  Brokoli haşlarken dikkat edeceğiniz en önemli püf noktası renginin solmaması için tencerenin ağzını kapalı tutabilir ya da brokoli haşlandıktan sonra buzlu veya soğuk su dolu bir kapta soğutabilirsiniz. Bundan sonra brokoliye bir servis tabağına alıp üzerine limon sıkın. Ardından başka bir kapta limon suyu, tuz ve zeytinyağını karıştırıp brokolinin üzerine gezdirin. Brokoli lezzetli olduğu kadr çok da hafif bir yemektir, eğer isterseniz tek başına, isterseniz et veya balık yemeklerinin yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz.

Brokoli Nasıl Tüketilmelidir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Yiğitoğlu bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Brokoli çok faydalı bir sebzedir. Ancak brokoliyi pişirme yönteminiz önem arz etmektedir. Brokolinin içeriğindeki vitaminlerin yok olmaması için kızartmaktan kaçınmalısınız. Brokoliyi tüketmek için en sağlıklı pişirme yöntemleri suda haşlamak, buharda pişirmek veya direkt çiğ olarak tüketmektir. Öyle ki brokoliyi haşlamak için kullandığınız haşlama suyu da bol vitaminlidir, brokoliyle birlikte tüketebilirsiniz. Brokoliyi çorba şeklinde de tüketebilirsiniz, brokoli çorbası hem çok lezzetli hem de çok besleyicidir.”

Brokoli Haşlanınca Besin Değerini Kaybeder mi?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Brokoliyi pişirme yönteminiz içeriğindeki vitaminlerini kaybetmemesi için çok önemlidir. Suyun içinde haşlanarak pişirildiğinde brokolinin tüm faydaları kaybolmuş olur. Bu yüzden brokoliyi buharda birkaç dakika pişirmeli veya direkt çiğ tüketmelisiniz. Bu araştırılan ve tavsiye edilen en iyi brokoli pişirme yöntemleridir. Eğer brokoliyi çiğ tüketecekseniz, parçaladıktan sonra üzerine zeytinyağı ve limon gezdirip tüketebilirsiniz. Bu sayede sağlıklı ve bir o kadar da faydalı bir detoks öğünü yapmış olursunuz.”

Brokolinin Faydaları Besin Değeri Brokoli Nedir Çiğ Yenirmi? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT