2019-10-20 23:19:50 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:07

Brokoli Kaç Dakikada Pişer Brokoli Ne Kadar Sürede Haşlanır

Brokoli, özellikle sağlığına dikkat eden ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin sık sık tercih ettiği bir kış sebzesidir. 1 su bardağını dolduracak kadar çiğ brokolinin (doğranmış) kalori değeri 31 kcal’dır. Ancak bu brokoli pişirirseniz

Brokoli Kaç Dakikada Pişer Brokoli Ne Kadar Sürede Haşlanır

Brokoli, özellikle sağlığına dikkat eden ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin sık sık tercih ettiği bir kış sebzesidir. 1 su bardağını dolduracak kadar çiğ brokolinin (doğranmış) kalori değeri 31 kcal’dır. Ancak bu brokoli pişirirseniz kalori değeri 54 kcal olacaktır. Belirtilen miktarda çiğ brokoli tüketerek, vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu K ve C vitamini karşılamış olursunuz. Ayrıca A vitamini, B6 vitamini, folat ve potasyum yönünden zengin bir kaynak olduğu için sağlığa oldukça yararlıdır. Brokoli çoğunlukla haşlanarak tüketilir. Doğrudan suda ya da besin değerlerinin kaybolmaması için buharda haşlanabilir.

Brokoli Nasıl Haşlanır?

Brokoli yaygın olarak suda haşlanarak hazırlanır. Peki brokoli kaç dakikada haşlanır? diye soracak olursanız, cevabımız 8 ila 10 dakika olacaktır. Öncelikle brokoliyi dallarından ayırın. Ardından akan suyun altında güzelce yıkayın. Bu sırada bir tencerede kaynar su bulundurun. Yıkanan brokolileri doğrudan suyun içerisine atın. Haşlama işlemi sırasında kapağı biraz aralıklı bırakmanız gerekir. 10 dakika kadar haşladıktan sonra suyunu süzün. Brokolinin soğuması için geniş bir tabağa alın.

Brokoli haşlarken püf noktalarına dikkat etmezseniz kolayca dağılır ve parçalanır. Bütünlüğünü korumak için kullanacağınız teknik ve pişirme süresi oldukça önem taşır. Brokoliyi gerekenden daha uzun süre boyunca haşlarsanız, rengi matlaşır ve çok yumuşak bir kıvam alır. Aynı zamanda besin değerlerini büyük oranda kaybeder. Çiğ olarak yenebilen bir sebze olduğu için, haşlarken diriliğini koruması tavsiye edilir. Suda ya da buharda haşlanan brokolinin rengi dönmeye başladığında, bir çatal yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. 

Brokoli haşlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, haşlama işlemi bittikten sonra brokolinin suda bekletilmemesidir. Tencerenin altını kapatsanız dahi su çok sıcak olacağı için brokoli haşlanmaya devam eder. Brokoliler istediğinizden daha fazla yumuşamışsa bir süzgece koyarak soğuk suyun altına tutabilirsiniz.

Buharda Brokoli Haşlama Yöntemi

Buharda haşlama tekniği, sebzeleri pişirmek için en güvenilir yöntemdir. Bu tekniği brokoli haşlamak için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle brokolileri ayırın ve güzelce yıkayın. Ardından bir tel süzgecin içerisine yerleştirin. Bir tencerede su kaynatın ve kısık ateşte kaynatmayı sürdürün. Süzgece tencerenin ağız kısmına yerleştirin ve 15 dakika kadar buharda bekletmeye devam edin. Brokolileriniz haşlanmış olacaktır.

Yoğurtlu Brokoli Haşlama Tarifi İçin Malzemeler

  1. 2 adet orta büyüklükte brokoli
  2. Yoğurt (isteğe göre sarımsaklı olabilir)
  3. Pul biber
  4. İsteğe göre baharat

Yoğurtlu Brokoli Haşlama Tarifi Yapılışı

Brokolileri güzelce yıkayın ve biraz sirkeli suyun içerisinde bekletin. Sonrasında çiçekli kısımlarını ayırarak tencerenin içerisine alın. Üzerine kaynar su ilave ederek haşlayın. Bir çatalı brokoliye batırarak pişip pişmediğini anlayabilirsiniz. Çatal zorlanmadan batıyorsa haşlanmıştır. Brokoliyi gereğinden fazla pişirirseniz tadı ve rengi değişir. Ayrıca içerisinde bulunan vitamin seviyesi de hayli düşer. Bu nedenle haşlarken kontrol etmenizi öneririz. Haşlanan brokolileri süzün ve geniş bir servis tabağına alın. Yeterince soğuduktan sonrasında üzerine çırpılmış yoğurdu gezdirin. Son olarak pul biberle süsleyerek servis edebilirsiniz.

Mavi Kadın