2017-12-31 01:37:53 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:46

Brokoli Suyunun Faydaları Neye İyi Gelir? Brokolinin Zararları

Brokoli turpgiller familyasından küçük yeşil yumrular hâlinde olan bir sebze türüdür. Brokoliye artan talebin sebebi, tüketim şeklinin çeşitliliğidir. Ayrıca

Brokoli Suyunun Faydaları Neye İyi Gelir? Brokolinin Zararları

Brokoli turpgiller familyasından küçük yeşil yumrular hâlinde olan bir sebze türüdür. Brokoliye artan talebin sebebi, tüketim şeklinin çeşitliliğidir. Ayrıca brokoli yıl boyunca marketlerde bulabileceğiniz taze veya dondurulmuş olarak satılan bir sebzedir. Sapları ve çiçekleri yenebilmektedir fakat yapraklarının tadı acıdır. Brokoliyi dilerseniz çiğ olarak salatalara katabilirsiniz. Yahut suya koyup pişirip içine yoğurt ve sarımsak katarak da yiyebilirsiniz

Turpgil sınıfı sebzelerin sağlığa çok faydaları vardır ve buna brokolide dahildir. Brokoli içeriğinde çok fazla miktarda besin öğeleri içermektedir. Bunlar, A vitamini, C vitamini, folik asit, lif, kalsiyum, potasyum ve magnezyum olarak sayılabilir ve bunlar sağlık için olmazsa olmazlardır. Ayrıca içeriğinde sülfür ve çok güçlü antioksidanlar barındırır. Buna ek olarak brokoli çok az miktarda doymuş yağ ve kolestrol içerir. Aşağıda brokolinin ve brokoli suyunun sağlığa 10 faydasını anlatacağız. Prof. İbrahim Saraçoğlu da brokolinin çok faydalı bir sebze olduğunu bildiriyor. Brokoli suyunu yapmak için dilerseniz brokoliyi katı meyve sıkacağından geçirip için, yahut suyun için atıp kaynatıp, bu suyu soğumaya bırakıp tüketin. Brokoli suyu içenler bu suyun çok faydasını görecektir.

Kanseri Önler

Yapılan birçok farklı araştırma sonucunda brokolinin kanseri önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca tümörlerin büyüme hızını %60 oranında azalttığı ve büyümüş tümörlerin boyutunu %75 oranında küçülttüğü tespit edilmiştir. Brokolinin, özellikle meme, rahim, prostat ve cilt kanserinin büyümesini engellediği görülmüştür.

Herkes mutlaka haftada en az 3 gün, 1 kase dolusu brokoli yemelidir. Erkekler haftada en az 4 kase brokoli yiyerek prostat kanserine yakalanma riskini azaltabilirler. 1 kase brokoli, 2 brokoli çiçeğine denk gelmektedir.

Kalp Sağlığınızı Korur

Yapılan araştırmalar sonucunda brokolinin içerisindeki bazı kimyasalların kalp atar damarlarının tıkanmasını ve kalp krizlerinin yaşanmasını doğrudan önlediği görülmüştür.

İçerdiği bol miktarda potasyum, C vitamini ve oksidanlar sayesinde brokoli atardamarların kan pompalama özellikleri arttırır, oksijen yetersizliği nedeniyle oluşan kalp hasarını azaltır ve oksijen yetersizliği durumunda kalp sağlığına yararlı kimyasallar salgılanmasını sağlar.

Hatta düzenli brokoli yemenin, şeker hastalığı nedeniyle kalp kan damarlarında oluşan hasarı geri döndürebildiği kanıtlanmıştır. Brokoliyi günlük yaşamınıza dahil ederek, damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları, kalp krizleri ve felçleri önleyebilirsiniz.

Saç Sağlığınızı Güçlendirir

Eğer saçlarınızın daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını istiyorsanız brokoli yemelisiniz. Brokoli içeriğinde C, A ve B6 gibi vitaminler barındırır ve bu vitaminler saçlarınızın pürüzsüz ve daha güçlü olmasını sağlar. Bu vitaminler sebum adında bir maddenin salgılanmasını sağlar. Sebum, hem saçınız hem de saç dipleriniz için doğal bir nemlendirici ve bakım aracı olarak görev yapar ve kuru, kırılgan saçları önler.

Ayrıca brokoli içerisindeki kalsiyum, saç foliküllerini destekleyerek, saç dökülmesini ve incelmesini azaltır. Sağlıklı ve hızlı uzayan saçlar için haftada 4 kere çiğ brokoli yiyin.

Kan Basıncını Düzenler

Yapılan araştırmalar sonucunda brokolinin kan basıncını da düzenlediğini kanıtlanmıştır.

İçerisindeki magnezyum, potasyum ve kalsiyum sayesinde kan basıncını düzenler.

Kan basıncınızı düzenlemek için mutlaka turpgillerden, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, yaban turpu ve roka gibi sebzeleri günlük beslenme düzeninize eklemeyi ihmal etmeyin.

Detoksifikasyonu (Zehirlerden arınma) Kolaylaştırır

Brokoli vücudunuzdaki zararlı maddelerden arınmayı içeriğinde bulundurduğu, glukorafanin, glukonasturtin ve glokobrassik gibi bitkisel gıdalar sayesinde kolaylaştırır.  Bu bitkisel gıdaların vücudunuzdaki toksinlerden kurtulma konusunda oldukça güçlü bir etkisi vardır. Bunlar sayesinde vücudunuzda istenmeyen maddeleri etkisiz hale getirerek vücudunuzdan atabilirsiniz. Vücunuzdaki toksinlerden ve atık maddelerden kurtulmak genel olarak bütün vücudunuz için oldukça iyidir. Bu zararlı maddelerden kurtulmak, enerji seviyelerinizi yükseltecek, bağışıklık sisteminizi geliştirecek, metabolizmanızı hızlandıracak ve sindiriminizi geliştirecektir.

Beyin Gücünüzü Arttırır

Brokoli mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. Bu vitamin beynin kavrama kabiliyetini geliştirmesi ve beyin gücünü arttırmasıyla bilinmektedir. Ayrıca brokoli içinde birçok B vitamini bulunur ve bunlarda beynin çalışabilme süresini uzatarak, hafızanızı kuvvetlendirebilir. Brokolinin ayrıca depresyona ve beyin yorgunluğuna doğrudan etkileri bulunmaktadır. Brokoli içerisinde bulunan bir diğer madde konin ise, yeni beyin hücreleri üretiminde ve bu sayede iyi bir hafızaya sahip olmanızda büyük bir rolü vardır. Kolin ayrıca yeni doğan bebeklerde nöral tüp defektlerini bile engelleyebilir. Haftada 3 gün, birer kase brokoli yemek ilerde oluşabilecek alzheimer ve hafıza kaybı gibi sorunları engeller.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Öğünlerinize brokoli ekleyerek daha kolay kilo verebilirsiniz. Brokoli az yağ içeren ve az kalorili bir sebzedir. İçerisindeki lifler ve su içeriği sayesinde fazla kalori almadan çok çabuk doymanızı sağlar. Ayrıca, potasyum, magnezyum, manganez gibi mineraller yanında protein de içererek hem bağışıklık sisteminize katkı sağlar hem de vücudunuzu daha sağlıklı hale getirir. Her türlü kilo verme programında, haşlanmış brokoli sağlıklı bir atıştırmalık olarak bulunmalıdır.

Erken Yaşlanmayı Durdurur

Brokoli yaşlanma sürecini yavaşlattığı için vücudunuzun daha uzun süre genç görünmesini sağlar. İçeriğindeki C vitamini ve antioksidanlar, serbest radikallerle savaşıp, kırışıklık, cilt lekeleri gibi yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Ayrıca içeriğinde beta karoten, E ve B vitaminlerini içerir ve bu sayede cildinize doğal bir parlaklık verir. Bunlara ek olarak brokoli çok iyi bir güneş kremi görevi yaparak, cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korur.

Göz Sağlığına Çok Faydalıdır

Brokolinin içeriğindeki çok nadir görülen besin kombinasyonları, göz sağlığınıza inanılmaz derecede yararlıdır.  Ayrıca brokoli A vitamini açısından oldukça zengindir. A vitamini gözün içerisindeki ışık işleyen ve hem düşük ışıkta hemde canlı renkleri algılamamızı sağlayan moleküllerin üretilmesine yardımcı olur. Düzenli brokoli tüketimi görüş kabiliyetinizi geliştirebileceği gibi, katarakt gibi problemleri de önler.

Kemiklerinizin Sağlıklı Olmasını Sağlar

Yediğiniz her brokoli, kemik sağlığınızı geliştirir. Kalsiyum ve K vitaminleri açısından çok zengin olan brokoli kemik sağlığını desteklemekle kalmaz, kemik erimesini de engeller.

Ayrıca, K vitamini tüketimi kemik kırılması, çatlaması olasılığını da düşürür. Bunlara ek olarak brokoli, lifli ve az kalorili yapısı nedeniyle kilonuzu düşük tutarak kemiklerinize binen yükü de azaltacaktır.

Brokolinin Zararları Nelerdir?

 1. Brokoli gaz yapan sebzelerdendir. Midenizde şişkinliğe neden olup rahatsız edici olabilir.
 2. Mide ekşimesine ve yanmasına sebep olabilir.

Brokoli Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 1. Kalori (kcal) 33
 2. Toplam yağ 0,4 g       
 3. Kolesterol 0 mg         
 4. Sodyum 33 mg           
 5. Potasyum 316 mg      
 6. Karbonhidrat 7 g        
 7. Diyet Lifi 2,6 g           
 8. Şeker 1,7 g     
 9. Protein 2,8 g  
 10. A Vitamini       623 IU C Vitamini       89,2 mg
 11. Kalsiyum         47 mg  Demir  0,7 mg
 12. D Vitamini       0 IU     B6 Vitamini     0,2 mg
 13. B12 vitamini   0 µg     Magnezyum    21 mg

Cranberry (Turna Yemişinin) Faydaları Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız 

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Kapari Bitkisi Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Mavi Kadın