Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bronşit Nedir Neden Olur Kökten Çözüm Bitkisel Tedavi İyi Gelen Bitkiler

Mavikadin>Sağlık>Bronşit Nedir Neden Olur Kökten Çözüm Bitkisel Tedavi İyi Gelen Bitkiler

Akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin (akciğerin içinde havanın dolaştığı boruların, solunum borularının) içinin iltihaplanmasına bronşit denir. Bronşit

Bronşit Nedir Neden Olur Kökten Çözüm Bitkisel Tedavi İyi Gelen Bitkiler

Akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin (akciğerin içinde havanın dolaştığı boruların, solunum borularının) içinin iltihaplanmasına bronşit denir. Bronşit soluk borusunda ya da bronşlarda enfeksiyon görüldüğünde meydana gelir. Bronşit, akut ve kronik bronşit olarak ikiye ayrılır. Bronşit kaç günde geçer diye merak ediyorsanız bu sorunuzun cevabı şudur; Akut bronşit geçici bir rahatsızlıktır. 1-3 hafta sürer. Akut bronşite virüsler neden olursa, bronşit başkasına da bulaşabilir. Kronik bronşit ise uzun süreli bir sağlık sorunudur 1 ay veya daha uzun süre görülür. Kronik bronşit çok ciddi bir durumdur ve bronş tüplerinin devamlı olan hasarı veya iltihabıdır. Kronik bronşit bulaşıcı değildir. Bronşit hastalığını teşhis etmek için akciğer filmi, akciğer fonksiyon testi ve kandaki oksijen miktarı ölçümü testleri uygulanır.

Bronşit Belirtileri

 1. Öksürük. Bronşitin neden olduğu öksürük şiddetli olabilir, kuru veya balgamlı olarak meydana gelebilir.
 2. Nefes darlığı, nefes almakta zorlanma
 3. Nefes alıp verirken hırıltı sesi gelmesi
 4. Halsizlik
 5. İştahsızlık
 6. Şeffaf, sarı, sarımsı gri ve yeşil renkte, ve kimi zamanlarda kanlı balgam gelmesi
 7. Sık öksürmek kasılmalardan dolayı karın ağrısı da yapabilir.
 8. Yüksek ateş
 9. Baş ağrısı
 10. Eklem ve kas ağrısı
 11. Düşük vücut ısısı, üşüme, titreme
 12. Burun tıkanıklığı
 13. Burun akıntısı
 14. Hapşırma
 15. Göğüste ağrı ve baskı hissi

Bronşit Nasıl Teşhis Edilir Hangi Testler Yapılır?

 1. Akciğer röntgeni
 2. Balgam testi
 3. Akciğer fonksiyon testi

Bronşit Neden Olur?

Bronşit akciğere hava taşıyan bronş tüplerinin virüsler veya bakterilerden dolayı iltihaplanmasına denir. Akut bronşite soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsler yol açar. Akut bronşit sıklıkla soğuk algınlığı veya diğer akciğer enfeksiyonları sonrası gelişir. Akut bronşit kronik bronşitten daha sık görülmektedir. Bakteriyel enfeksiyon ve tütün dumanı, toz, duman, ve hava kirliliği gibi akciğerleri tahriş eden maddelere maruz kalma da akut bronşite neden olabilir.

Kronik bronşit, akciğer ve hava yolu dokusunda tekrarlanan tahriş ve hasarın neden olduğu bir durumdur. Sigara, hava kirliliğine uzun süre maruz kalma, toz, duman ve sık akut bronşit geçirme kronik bronşitin ana nedenleridir. Kronik bronşit ise çok ciddi bir sorundur ve bronş tüplerinin devamlı olan hasarı veya iltihabıdır. Genellikle yetişkinlerde görülür.

Bronşit Tedavisi ve Bronşit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Akut bronşit herhangi bir tedavi uygulamadan 2 hafta içinde kendiliğinden geçebilir. Doktorunuz gerek görürse akut bronşit tedavisi için de bazı ilaçları reçete edebilir.

Bronşit tedavisi için kullanılan yöntemler şunlardır,

Antibiotikler; Bronşit genellikle virüslerden kaynaklanır, bronşite virüsler neden olur.   Antibiyotikler virüslere bir etki etmez, virüsleri öldüremez. Bu nedenle de bronşit tedavisinde antibiotik kullanılmaz. Bununla birlikte doktorunuz bronşitinizin bakteriyel mikroptan kaynaklandığından şüpheleniyorsa antibiyotik reçete edebilir.

Öksürük şurupları; Öksürük şurupları akciğerlerde biriken balgamın dışarı atılmasını önledikleri için çok tavsiye edilmez. Öksürmek balgam çıkarmak için faydalıdır. Ancak öksürük sizi çok rahatsız ediyorsa, öksürük şurupları kısa süreli verilebilir.

Mukolitik; Mukolitik mukusu eriten demektir. Balgam söktürücü ilaçlar anlamına gelir. Doktorunuz bronşit tedavisi için suda eriyen mukolitik ilaçlar da verebilir.

Diğer İlaçlar; Şayet bronşitle birlikte alerji, astım veya reflü gibi sorunlar yaşanıyorsa, doktorunuz bu sorunlara yönelik ilaçlar reçete edebilir.

Bronşit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Bronşit Ve Kuru Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Malzemeler

 1. 1 su bardağı süt
 2. 1 tutam hatmi bitkisi.

Yapılışı: Kaynamış bir su bardağı sıcak sütün içerisine bir tutam hatmi bitkisi ekleyip karıştırın. 5 dakika kadar bekledikten sonra süzüp günde 2 defa sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden yarım saat önce içmelisiniz. Ve her seferinde taze olarak hazırlamalısınız.

Prof Dr İbrahim Saraçoğlu'ndan Bronşit İçin Bitkisel Çözüm İncir Kürü Tarifi

2 su bardağı klorsuz suyu kaynatın. Klorsuz su yerine marketten aldığınız pet şişe su da olur. Kaynayınca içine 15 adet kuru incir ilave edin ve ağzı kapalı olarak 10 dakika kaynatın. 10 dakika tamamlandığında ılıması için bekleyin. Ilıyınca süzün. Süzdüğünüz kuru incir suyunu 3 e veya 2 ye bölün. her birini öğünlerden 15 dakika önce aç karına için. Kuru incir kürünü 10 gün uygulayın. 10 gün tamamlandığında 3 gün ara verin. tekrar 10 gün uygulayın. Toplamda 20 gün uygulayın. Uygulama sürelerine üç günlük aralar dahil edilmez. Her seferinde günlük olarak hazırlanması gerekir. Kuru incirleri bir kez koparın ya da bıçakla bir kere kestikten sonra kaynayan suya ilave edin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Bronşit İçin Bitkisel Tedavi Yulaf Samanı İle

Bir tatlı kaşığı dolusu yulaf samanını kaynamakta olan bir bardak suya atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 5 dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzünüz. Üç hafta boyunca haftada 2 çay bardağı içilir. Üç haftadan sonra bronşit belirtilerinin seyrine göre devam edilir. Her içim için yulaf samanı suyunu taze hazırlamak şarttır. Kesinlikle 10 saatten fazla beklemiş yulaf samanı suyunu haricen veya dahilen kullanmayınız.

Akciğer Detoksu Akciğer Temizleme Yolları Doktorlardan Bitkisel Kürler Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...