Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bronzlaşma tutkusu 15 yılda hayatını kabusa çevirdi, ölümden döndü

Mavikadin>Sağlık>Bronzlaşma tutkusu 15 yılda hayatını kabusa çevirdi, ölümden döndü

Güzellik uğruna 15 yıl boyunca binlerce kez solaryuma giren kadının bronzlaşma tutkusu cilt kanseri teşhisiyle sonuçlandı. Ardından yeni bir hastalığa yakalandı.

Bronzlaşma tutkusu 15 yılda hayatını kabusa çevirdi, ölümden döndü

Fionnghuala Maguire isimli kadın, 14 yaşında genç bir kızken bronz bir ten tutkusu nedeniyle solaryuma gitmeye başladı. 20 yaşından itibaren solaryum bağımlısı olan kadının bu yercihi az kalsın ölümle sonuçlanıyordu.

Fionnghuala, 35 yaşına kadar binlerce kez solaryuma girdiğini açıkladı. Ayrıca genç kadın, bu süreçte güneş koruyucu krem kullanmaktan kaçındığını söylüyor. Bir otelde resepsiyonist olarak çalışan kadın 2020 yılında vücudunda bir ben çıktığını fark etti. Hastaneye başvuran Maguire'ye cilt kanseri teşhisi konuldu. Kadın, immünoterapi tedavi almaya başladı.

Bronzlaşma tutkusu 15 yılda hayatını kabusa çevirdi, ölümden döndü

TEDAVİSİ YENİ BİR HASTALIĞI GETİRDİ

İmmüterapi tedavisi nedeniyle Fionnghuala altı ila sekiz haftada bir lazer tedavisi gördü. Ancak kadının vücudu tedaviye olumsuz sonuç verdi. İşlem sonucunda ‘Addison hastalığı’na yakalanan kadının yüzü kırmızı lekelerle kaplandı. Bu günleri atlatan Fionnghuala’ya 2021 yılında tekrardan kanser nüksetti.

Bronzlaşma tutkusu 15 yılda hayatını kabusa çevirdi, ölümden döndü

2021 senesinin Aralık ayında hastaneye kaldırılan kadının adrenal bezlerinin durduğu ortaya çıktı. Hastanede kadına kortizon steroidi pompalanarak ölümden döndürüldü. Genç kadın, 2022 Mayıs ayında iki immünoterapi seansı daha almak zorunda kaldı. Son iki senede göğsünden, kolundan, bacağından ve sırtından beş adet şüpheli ben alındı.

BRONZLAŞMAK İSTEYENLERİ UYARDI

Yaşadığı korkutucu sürecin ardından Maguire, şimdi diğer bronzlaşma tutkunlarına seslenerek solaryum alışkanlıklarından vazgeçmelerini önerdi. Bronzlaşma tutkusunun, bir anne olarak oğlunu neredeyse yetim bırakacak kadar ciddi sonuçlar doğurabileceğini anlatan Maguire, gençlerin ve yetişkinlerin güneşten korunmalarını da vurguladı.

Bronzlaşma tutkusu 15 yılda hayatını kabusa çevirdi, ölümden döndü

Fionnghuala, hislerini şu sözlerle anlattı:

"Hayatım boyunca muhtemelen binlerce kez solaryuma girdim. Bunun bir bağımlılık olduğuna eminim. Cilt kanseri teşhisinden sonra solaryuma girmememi söylediler. Ama kendimi yenilmez sandığım için vazgeçmedim."

Bronzlaşma tutkusu 15 yılda hayatını kabusa çevirdi, ölümden döndü

ADDİSON HASTALIĞI NEDİR?

Adrenal yetmezlik olarak bilinen Addison hastalığı, vücudun belirli hormonları yeterince üretemediği nadir görülen bir sağlık durumunu ifade eder. Bu hastalık, adrenal bezlerin yetersiz kortizol ve aldosteron üretmesiyle ilgilidir. Hastalığın tedavisi, eksik olan hormonların alınmasıyla sağlanır.

Addison hastalığının belirtileri genellikle yavaş bir şekilde ortaya çıkar ve aylar içinde kötüleşebilir. Bu durum, hastalığı olan kişilerin semptomları ilk başta fark etmeyebileceği kadar yavaş ilerleyebilir. Ancak hastalık veya stresli durumlar, semptomları daha da belirgin hale getirebilir.

  • Aşırı yorgunluk
  • Kilo kaybı ve iştah kaybı
  • Koyulaşmış cilt bölgeleri
  • Düşük tansiyon ve bayılma
  • Tuz arzusu
  • Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
  • Bulantı, ishal veya kusma
  • Karın ağrısı
  • Kas ve eklem ağrıları
  • Sinirlilik ve depresyon

Addison hastalığı, erken teşhis ve tedavi ile kontrol altına alınabilir. Uzmanlar, belirtileri fark eden kişilerin sağlık kurumlarına başvurmalarını öneriyor.

ADDİSON KRİZİ RİSKİNE DİKKAT

Addison hastalığı belirtileri bazen çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu durum, hayati risk taşıyan bir durum olan akut adrenal yetmezlik veya Addison krizi olarak adlandırılır. Krize müdahale için dehidrasyonu durdurmak amacıyla kişiye koldan damar yolu açılarak bol miktarda sıvı verilir. Bu sıvı, vücuttaki eksiklikleri telafi etmek amacıyla içerisinde sodyum, glikoz ve dekstroz bulunan bir tuz ve şeker karışımını içerir. Ayrıca, eksik kortizol hormonunu yerine koymak için hastaya hidrokortizon enjekte edilir.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Kaynak : mavikadin.com, mirror.co.uk, mayoclinic.org
Editör : Zeynep Ulukut
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...