Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
21-09-2022 12:44 | Güncelleme : 21-09-2022 12:46

Bu yöntemle seçerseniz farka inanamayacaksınız: İşte şekline göre gözlük seçiminin püf noktası

Google News

Güneş gözlüğü ya da optik gözlüğün size yakışmadığını düşünüyorsanız yüz tipinizi öğrenme zamanı geldi. Size yakışan gözlüğü bulmak için öncelikle yüz şeklinizi iyi analiz etmeli ve yüz şeklinize uygun gözlük tercih etmelisiniz. Peki yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir? Kare gözlük kimlere yakışır? Yuvarlak gözlük bana yakışır mı? Oval, kare ve yuvarlak yüzlüler hangi boyutlarda ve hangi tip çerçeveli gözlüğü kullanmalı?

En ideal gözlük seçimi için yüz tipinizi kategorize etmeli ve yüz şeklinize uygun modeli tercih etmelisiniz.
En ideal gözlük seçimi için yüz tipinizi kategorize etmeli ve yüz şeklinize uygun modeli tercih etmelisiniz.

Çok beğenip satın aldığınız gözlük, hayal ettiğiniz gibi yakışmasıysa sorun gözlükten değil, yüz tipinizi bilmemekten kaynaklanıyor. Yüz hatlarınızı iyi tanır ve yüz şeklinizi bilirseniz gözlük satın almak sandığınızdan daha kolay. Hangi yüz tipi olduğundan, yüzüne göre gözlük seçimine kadar her şeyi söylüyoruz, keyifli okumalar!

YÜZ ŞEKLİ NASIL BELİRLENİR?

4 adımda yüzünüzün şeklini belirleyebilirsiniz. Elinize mezura, kağıt ve kalem aldıysanız başlayalım:

  1. Öncelikle saçlarınızı sıkıca toplayın. Yüz ölçümü alnınızı saç başlangıcından kaşlarınıza kadar ölçün ve çıkan sayıyı not alın.
  2. Ardından çenenizin ucundan kulağınıza kadar ölçün ve çıkan rakamı not alın.
  3. Sıra geldi elmacık kemik ölçümüne. Elmacık kemiklerinin en çıkık kısmını parmak uçlarınla dokunarak bul. Doğru noktayı bulduktan sonra bir elmacık kemiğinden diğerine kadar olan mesafeyi ölç.
  4. Son adım olarak yüzünüzü komple ölçmeniz gerek. Mezurayı saç çizginizin ortasından çenenizin ucuna kadar tutun ve çıkan rakamı yazın.
  • Yüzünün uzunluğu yaklaşık genişliği kadarsa yüzün muhtemelen yuvarlak veya karedir. Kare bir yüzde yuvarlak bir yüze göre daha geniş ve daha açılı bir çene bulunur.
  • Yüzünün uzunluğu genişliğinden fazlaysa yüzün oval veya dikdörtgen olabilir. Hangisi olduğunu belirlemek için alın, elmacık kemikleri ve çene çizgisi ölçümlerine bak.
  • Ölçümlerin alnından çene çizgine doğru gittikçe küçülüyorsa yüzün ya kalp şeklinde ya da ovaldir.
  • Yüzün alnından çene hattına doğru genişliyorsa üçgendir.

Bu yöntemle seçerseniz farka inanamayacaksınız: İşte şekline göre gözlük seçiminin püf noktası

KARE YÜZ NEDİR?

Uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynı olan yüz tipleri kare yüz olarak adlandırılır. Çene genellikle sivri veya yuvarlanmış olmak yerine oldukça geniştir. Kare yüz tipinde belirgin çene çizgisi, geniş alın ve elmacık kemikleriyle aynı genişlikte çene bulunur.

KARE YÜZE HANGİ GÖZLÜK YAKIŞIR?

Kare yüz tipine sahip kişilere kedi gözü tarzı, yuvarlak veya klasik oval çerçeveler yakışır. Yüz hatları sert ve belirgin kare yüz tipinde, elmacık kemikleri ve çene köşelerinizin genişliği aynı olacağı için geometrik ya da dikdörtgen çerçeveler yanlış bir seçim olacakken, yüzü yumuşatan, ovalleştiren modellere yönelmek doğru bir seçim olacak.

OVAL YÜZ NEDİR?

Oval yüzlerde, yüzün uzunluğu genişliğine oranla dikkat çeker. Elmacık kemikleri ön plandadır.

OVAL YÜZE HANGİ GÖZLÜK YAKIŞIR?

Oval yüz tipine sahip kişiler her model güneş gözlüğünü kullanabilir. Özellikle yumuşak köşeli ve şakağa doğru yükselen kare şeklinde çerçeveler oval yüzlere çok yakışır.

Bu yöntemle seçerseniz farka inanamayacaksınız: İşte şekline göre gözlük seçiminin püf noktası

YUVARLAK YÜZ NEDİR?

Yuvarlak yüzlerin yuvarlanmış alınlar ve çene çizgileriyle en geniş oldukları kısım elmacık kemikleriyle dikkat çeker. Saç çizgisinden çeneye ve elmacık kemiğinden elmacık kemiğinin ölçümleri aynıdır.

YUVARLAK YÜZE HANGİ GÖZLÜK YAKIŞIR?

Tercih edilen çerçevelerin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekir. Yuvarlak, küçük ve aşağı doğru genişleyen gözlük çerçevelerinden uzak durun. Köşeli veya dikdörtgen, genişçe çerçeveler yuvarlak yüzlerde çok başarılıdır.

Bu yöntemle seçerseniz farka inanamayacaksınız: İşte şekline göre gözlük seçiminin püf noktası

ÜÇGEN YÜZ NEDİR?

Üçgen yüz tipinde çene ve yanaklar geniş, alın ise dardır. Bu kişilerin yanakları genellikle içe çökük, alınları dar; sivri ve köşeli yüz hatlarına sahiptir.

ÜÇGEN YÜZE HANGİ GÖZLÜK YAKIŞIR?

Alnı geniş gösterecek düşük saplı çerçevelerden uzak durun. Gözlük çene genişliğinizde olmalı. Çerçevesiz modeller, pilot tipi gözlükler (üst hatları düz olan çerçeveler) ve kedi gözü modeller, üçgen yüzlerine en çok yakışan modeller arasında yer alıyor.

ELMAS YÜZ NEDİR?

En nadir görülen yüz şeklidir. Bu yüz tipinde geniş veya yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve küçük çene bulunur. Bu yüz tipinde elmacık kemikleri yüzün en geniş kısmını oluşturur.

ELMAS YÜZE HANGİ GÖZLÜK YAKIŞIR?

Elmas yüzüne sahipseniz alnınızı ve çenenizi geniş, şakaklarınızı dar gösteren gözlük tercih etmelisiniz. Çerçevenin genişliği elmacık kemiklerinin genişliğini geçmemeli. Düşük saplı gözlüklerdense, Üst kısmı ağır ve köşeleri vurgulanan, oval, kare ve çerçevesiz gözlükler elmas tipi yüzler için en şık modellerdir.

Bu yöntemle seçerseniz farka inanamayacaksınız: İşte şekline göre gözlük seçiminin püf noktası

UZUN YÜZ NEDİR?

Alın, elmacık kemikleri ve çene genişlikleri birbirine yakındır ve çene kıvrımı yuvarlaktır. Yüzün görünümü belirgin olarak uzundur.

UZUN YÜZE HANGİ GÖZLÜK YAKIŞIR?

 Uzun yüz tiplerinde yuvarlak ve kare çerçeveler çok yakışır. Enine hatları kısa, boyuna hatları uzun olan çerçeveler de uzun yüze gider.

KALP YÜZ NEDİR?

Kalp şeklindeki yüzler alın kısmında geniş olup çeneye doğru daralır. Bu tip yüzlerde alın ve yanaklar geniş, çene dar ve sivridir.

KALP YÜZE HANGİ GÖZLÜK YAKIŞIR?

Üst kısmı ince, alt kısmı kalın modeller, küçük, yuvarlak çerçeveler de kalp tip yüzlere çok yakışır.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.