2023-03-22 14:47:32 | Son Güncelleme : 2023-03-22 14:53:14

Buğulu puslu gözlük camlarını pırıl pırıl yapıyor! Ne çizik kalıyor ne leke…

Gözlük camları zamanla kirleniyor ve puslu bir görünüm ortaya çıkıyor. Bazen gözlük bezi ile camlarını silmek yeterli olabileceği gibi bazen de detaylı temizliğe ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada gözlük camına zarar vermeyecek etkili temizlik yöntemlerini derledik. Peki gözlük camları nasıl temizlenir, çizikler nasıl giderilir? İşte gözlük kullanan herkesin bilmesi gereken gözlük camı temizleme tüyosu…

Gözlük temizlerken en önemli unsur gözlük camlarına zarar vermeyecek malzemeleri ve yöntemleri kullanmak olacaktır.
Gözlük temizlerken en önemli unsur gözlük camlarına zarar vermeyecek malzemeleri ve yöntemleri kullanmak olacaktır.

Gözlük kullananların en sık karşılaştığı problem, gözlük camlarının kirlenmesi ve yeterince temizlenmemesidir. Bu lekeler ve karartılar görüşü engellediği gibi gözlere rahatsızlık verebiliyor ve baş ağrısına neden olabiliyor. Neyse ki zarar vermeden, çizmeden gözlük camı temizleme konusunda birkaç etkili yöntem mevcut. Bu yöntemlerin ne kadar başarılı olduğu kullandığınız gözlük camının türüne ve kalitesine göre değişebiliyor. İşte gözlük camındaki lekelerden kurtulmak için önemli ipuçları:

PATATES KABUĞU

Gözlük camındaki lekeleri arındırmak ve eskisinden daha parlak yapmak için tek gerekli malzeme patates kabuğu. Patates kabuğu ile dairesel hareketlerle gözlük camlarını ovalayın. Sonrasında yumuşak bez yardımıyla camları kurulayın. Bu yöntem ayrıca camların puslanmasını önleyecektir.

KARBONAT VE SU

Gözlük camındaki lekelerden ve derin olmayan çiziklerden kurtulmak için 1 yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı karbonatı bir kapta karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı gözlük camlarınıza dairesel hareketlerle yavaşça sürün. Ardından camı soğuk su ile yıkayın ve son olarak mikrofiber bez ile kurulayın.

ARABA CAMI TEMİZLEYİCİSİ

Araba camı temizleyicisi gözlük camları temizlemede oldukça etkili. Ayrıca, gözlük camının daha az buğulanmasına yardımcı olur. Araba cam temizleyicisini gözlük camına sıkın ve mikrofiber bezle dairesel hareketlerle silin.

DİŞ MACUNU

Diş macunu da temizleyici bir etkiye sahiptir. Ancak aşındırıcı yani peeling tanecikli olmamasına dikkat edin. Öncelikle az miktarda diş macununu parmaklarınızla gözlük camlarını dairesel hareketlerle 10-15 saniye ovalayın. Ardından ılık su ile durulayın ve mikrofiber bezle kurulayın.

AHŞAP CİLASI VE VAZELİN

Ahşap cilası da bir diğer yöntem. Cilayı bez yardımıyla gözlük camını ovalamak için kullanın. Ardından parmağınıza biraz vazelin sürün ve camları tekrar silin. Lekeler yok olacak çizikler ise daha az fark edilir hale gelecektir.

BEYAZ KALIP SABUN

Beyaz sabunu elinizde köpürtün ve gözlük camını elinizle ovalayarak nazikçe yıkayın. Ardından gözlüğün üzerindeki sabunlar gidene kadar yıkayın. Duruladığınız gözlüğü kâğıt havlu üzerinde kurumaya bırakın.

SİRKE

Sirke burada da karşınıza çıkıyor. Gözlük camlarını sirkeli suyla ovarak yıkadığınızda çiziklerin ve kirin temizlenmesini sağlıyor.

BULAŞIK DETERJANI

Bulaşık deterjanı, gözlükleri ilk günkü gibi temiz yapmak için oldukça etkili. Deterjanla lekeleri ve çizikleri silin, ardından ılık su ile durulayın.

BALMUMU

Gözlük camının üzerindeki lekelere ve çizgilere dairesel hareketlerle hasar kayboluncaya kadar balmumu sürtün. Sonrasında mikrofiber bez ile temizleyin.

LİMON

Limon, parlatma özelliğine sahip. Limon suyu ve bulaşık deterjanını karıştırın. Karışımı gözlük camına döküp hafifçe ovalayın ve durulayın. Ardından mikrofiber bezle kurulayın.

SİRKE VE KARBONAT

Son yöntem ise sirke ve karbonat. Gözlük camlarını temizlemek için 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Karışımı gözlük camlarına sürün, sonra suyla durulayın ve mikrofiber mendille silin.

GÖZLÜK CAMI TEMİZLERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Cam temizliğinde dikkate almanız gerekenleri sıralayalım:

  • Asitli temizleyiciler kullanmayın. Bunlar cama zarar verir ve gözlerinize zararlı kalıntılar bırakabilir.
  • Gözlük camı temizliğinde en sık yapılan hata kâğıt mendil veya peçete kullanmak. Sert, iz ve tüy bırakan bez kullanmamalı. Ayrıca camda puslu bir görünüm oluştururlar.
  • Gözlük camını durularken mutlaka içme suyu kullanılmalı. Musluk suyundaki kireçler, cama zarar verir.
  • Kolonya kullanmak gözlüklere zarar verebilir. Gözlük çerçevelerinin kimyasal yapısını bozup renk değişikliğine neden olabileceği gibi camları daha da bulanıklaştırır.
  • Gözlük camı çok kirli ise direkt silmeyip önce ılık su ile kirlerin yumuşamasını sağlamalı.
  • Gözlük camı basınçlı su ile yıkanmamalı.
  • Temizleme işlemi için ıslak mendil kullanılmamalı. Islak mendil, camın üzerinde küçük çiziklere yol açabilir. Kendi özel mendili ya da mikrofiber bez kullanılmalı.
  • Her gözlüğün yapısı temizliğe uygun olmayabilir. Temizlemeden önce gözlüğünüzün çeşidine dikkat etmenizde ve bir gözlükçüye danışmalısınız.

Mavi Kadın