12 Ağustos 2022, Cuma 05:24

Buhar banyosunun cilde muhteşem 7 faydası

Buhar banyosunun cilde muhteşem 7 faydası

Cilt bakım uzmanlarının yaptığı bazı araştırmalar cildi derinlemesine temizleyen en etkili doğal uygulamanın buhar banyosu olduğu yönünde. Bilhassa yağlı ve karma ciltli kişilerin haftalık bakım rutinlerine eklemesi gereken buhar banyosu, cildi yağdan, kirden, ölü deriden ve makyaj kalıntılarından temizlemede oldukça etkili. Üstelik Japon güzellik sırlarından da biri… Peki buhar banyosu nasıl yapılır? Buhar banyosunun cilde, yüze faydaları neler? Detaylar haberimizde…

Son zamanlarda güzellik ve spa merkezlerinde sıklıkla uygulanan buhar banyosunu, evde kendinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Evde cildinize uygulayabileceğiniz canlandırıcı, temizleyici pratik çareler arıyorsanız buhar banyosu tam da size göre! Gözeneklerin temizlenmesi, sıkılaşması ve cildin yağdan arınması için buhar banyosu oldukça etkili. Yüze buhar banyosu uygulaması yıllardır pek çok kişinin cilt bakımında tercih ettiği yöntemlerden biri. Cilt problemlerini kısa sürede iyileştirdiği için ilgi gören buhar banyosu ünlülerin ve modellerin de en sık tercih ettiği yöntemler arasında…

“Buhar banyosu nedir, nasıl yapılır?”, “Buhar banyosunun cilde faydaları neler?” Sorularının cevabı merak edilenler arasında yer alıyor. Buhar banyosu ciltte biriken kiri, yağı, makyaj kalıntılarını, ölü deriyi ve cildin altında biriken toksinleri kolayca temizliyor. Peki buhar banyosu nasıl yapılmalı? İşte buhar banyosu hakkında merak edilenler:

BUHAR BANYOSU NEDİR?

Cildi kirlerden arındıran buhar banyosu uygulaması, gözeneklerin açılmasını ve rahatlamasını sağlar. Buharın etkisiyle oluşan buğu, cildin kendini temizlemesine imkan verir. Buhar banyosu ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak, cildin daha sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olur. Cildi canlandırır ve siyah noktaların geçmesine yardımcı olur. Buhar banyosunun faydalarından yararlanmak için haftada maksimum bir, ya da iki haftada bir olacak şekilde tekrarlanmalıdır.

Uzman Estetisyen Zübeyir Dalmış, kadınlara cilt bakımı konusunda önemli bilgiler vermektedir. Oldukça pratik olan buhar banyosunun, canlı ve temiz bir cilt için etkili bir yöntem olduğunu vurgulayan Dalmış, kolay bir hazırlanışa sahip olmasıyla da herkesin evinde düzenli bir şekilde yapabileceği bir cilt bakım uygulaması olduğunu söylemektedir.

Dalmış, “Buhar banyosu, gözenekleri açıyor. Buhar banyosu kir, toz ve makyaj gibi faktörlerin etkisiyle tıkanan gözeneklerinizi açar ve böylece siyah nokta oluşumunu önler. Var olan siyah noktaların ise cildinizden arındırılmasını kolaylaştırır. Bu uygulama kirlenme nedeniyle oluşan yağlanmayı da ciltten uzaklaştırır. Sivilce oluşumunu önlüyor. Cildi arındırmasından ve sivilce oluşumuna neden olan kirlilikleri uzaklaştırmasından kaynaklı olarak sivilce oluşumunu önler.

Düzenli aralıklarla yapılan buhar uygulamasından sonra sivilcelerin azaldığı ve yok olduğu görülecektir. Pürüzsüz bir cildi beraberinde sunan buhar banyosu, özgüveninizi de attıracaktır. Lekeleri uzaklaştırıyor. Buhar banyosu cildi ölü derilerden ve lekelerden temizler. Böylece ciltte eşit ton oluşmasını sağlayarak parlak ve ışıltılı bir cildin öncüsü olur. Kan dolaşımını arttırıyor. Buhar banyosunun bir diğer faydası elbette kan dolaşımını arttırması oluyor. Ayrıca kasları da rahatlatan bu yöntem, cildin kırışıklıklardan uzaklaşmasını sağlıyor. Bu sayede genç ve canlı bir cildi beraberinde sunuyor. Temiz ve ferah bir cilde sahip olmak herkesin hayali. Bunu evde rahatça yapabilirsiniz.

BUHAR BANYOSU NASIL YAPILIR?

Ciltteki gözenekleri açmanın ve derinlemesine temizlemenin en etkili yöntemlerinden biri buhar banyosu yapmak. Uzman estetisyen Zübeyir Dalmış buhar banyosunun nasıl yapılması gerektiği ile ilgili şu bilgileri vermektedir:

“Öncelikle cildinizi var ise makyajdan arındırın ve temiz olduğundan emin olun. 2 litre kadar bir suyu kaynatın. Bu miktar buhar banyosu için yeterli olacaktır. Suyu derin bir kap içerisine alın ve ilk sıcaklığının geçmesini bekleyin. Daha sonra suyun üzerine eğilin ve buharın dışarıya çıkmaması adına bir havluyla başınızı ve kabı kapatın. 10-15 dakika bekledikten sonra rahatlamış olan cildinize doğal bir maske yapabilir ya da doğal bir tonik olan gül suyu ile silebilirsiniz. Bunlar sivilce ve siyah noktaların arındırılmasında oldukça faydalı olacaktır. Daha fazla sonuç elde etmek isteyenler kaynattıkları suyun içine yarım çay bardağı elma sirkesi ya da sadece bir çay kaşığı kekik ilave edebilir”.

BUHAR BANYOSUNUN CİLDE FAYDALARI

Buhar banyosu cilde derinlemesine nüfuz eder ve cildin temizlenmesini sağlar. Buhar banyosunun cilde faydaları şöyle:

1) GÖZENEKLERİ AÇAR

Buhar banyosunun en bilinen faydası gözenekleri açması. Alın, burun, yanak ve çenedeki gözenekleri açarak siyah noktaları anında temizliyor. Buhar banyosu yapan kişiler cildinin daha temiz, sıkı ve canlı göründüğünü söylüyor.

2) DAHA GENÇ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAR

Buhar banyosu yüzünüzün her bölgesini yenileyen ve tazeleyen bir uygulama. Cilt yenileyici özelliği sayesinde yaşınız ne olursa olsun daha genç ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar buhar banyosunun yaşlanmayı geciktirdiği yönünde. Sizde düzenli olarak buhar banyosu yaparak ışıl ışıl parlayan genç bir cilde sahip olabilirsiniz!

3) CİLDİ YAĞDAN ARINDIRIR

Bazı kimseler oldukça yağlı bir cilde sahiptir. Cildinizi fazla yağdan arındırmak için buhar banyosu yapabilirsiniz. Çünkü alın ve burun çevresindeki yağlı görünüm buhar banyosu ile giderilebilir. Ancak bunun için düzenli aralıklarla buhar banyosu yapmanız gerekecektir.

4) SİVİLCE OLUŞUMUNU ÖNLER

Pek çok kişinin muzdarip olduğu konulardan biri de sivilce problemi. Buhar banyosunun cilde olan faydaları arasında sivilceleri giderdiği biliniyor. Buharın etkisiyle oluşan buğu, ciltte sivilceye neden olan iltihabın temizlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca yüzünüzde yeni bir sivilce çıktığında buhar banyosu yaparak sivilcenin kurumasını sağlayabilirsiniz.

5) CİLT TONUNU EŞİTLER

Güneş lekesi, sivilce lekesi ve yanıklardan dolayı ciltte ton farkı oluşur. Buhar banyosunun etkisi ise ciltteki bu ton farkını ortadan kaldırması. Cilt hücrelerini onardığı için ciltteki ölü deriyi temizler ve daha eşit bir cilt tonuna sahip olmanızı sağlar.

6) YÜZ KASLARINI GEVŞETİR

Buhar banyosunun cilde olan faydalarından biri de yüz kaslarını gevşetmesi. Sıcak buharın etkisi ile yüzünüz rahatlayacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Buhar banyosu yüz kaslarını rahatlattığı gibi, baş ağrısını ve stresi de yok eden bir uygulamadır. Ayrıca yüzünüzdeki yorgunluğun da gitmiş olduğunu fark edeceksiniz.

7) ÖLÜ DERİLERİ TEMİZLER

Ciltteki ölü deriler cildin solgun, cansız ve sağlıksız görünmesine neden olur. Cilt hücreleri yenilenmediğinde cilt yüzeyinde pürüzlü bir görünüm oluşur. Cildinizi ölü derilerden arındırmak için buhar banyosu sonrası peeling yapabilirsiniz. Peeling sonrası cildinizin daha taze ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.
 

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT