2019-06-30 21:03:30 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

Bulaşık Makinesi Ve Bulaşık Makinesi İçi Nasıl Temizlenir

Bulaşık makineleri, şüphesiz son yıllarda mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Temizlikteki bu büyük yardımcımızın da düzenli temizliğe ihtiyacı var

Bulaşık Makinesi Ve Bulaşık Makinesi İçi Nasıl Temizlenir

Bulaşık Makinesi Temizliği Bakımı

Bulaşık makineleri, şüphesiz son yıllarda mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Temizlikteki bu büyük yardımcımızın da düzenli temizliğe ihtiyacı var. Bulaşık makinelerinin düzenli temizlenmediği durumda ise bulaşıklarda izler kalmaktadır.Bulaşık makinesini zaman zaman temizlemek çok önemlidir.

Bulaşık makineleri yıkama sonrasında parçalara yapışan kir ve tortular makine içerisinde bakteri üremesine neden olur. Ayrıca bulaşık makinesinin parçalarına zarar verir. Bu da makinenin ömrünü kısaltır.

Bulaşık makinesi düzenli olarak temizlenmelidir. Temizlenmediği zaman makinenin performansı düşecektir. Yıkanan bulaşıklarda leke ve izler kalacaktır. Hem mikrop acısından hem de bakteri açısından bulaşık makinelerinin temizliği önemlidir.

Karbonat İle Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi temizliği için birçok farklı kimyasal ürün vardır. Bu maddeler ile temizlemek mümkün olsa da çok sağlıklı değildir.  Bu yüzden de başka temizleme yolları aranmıştır. Bu noktada ise en etkilisi karbonattır. Karbonat ile bulaşık makinesi temizliği çok pratiktir. Öncelikle bulaşık makinesi boş haldeyken 1 yemek kaşığı karbonat deterjan gözüne konur. Sonrasında makinenin  yüksek sıcaklıkta bir programda çalıştırılması yeterlidir.  Yıkama bittikten sonra karbonat bulaşık makinesinin içini derinlemesine temizlemiş olacaktır.

Limon Tuzu İle Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi temizliği için kullanılabilecek bir diger etkili yöntem ise limon tuzudur. Limon tuzunun etkili kireç çözme özelliği vardır.  Bu yüzden de makineler için idealdir. Bunun için bir kap içine 2 yemek kaşığı limon tuzu ve 2 bardak beyaz sirkeyi karıştırın. Sonrasında limon suyu eridiğinde karışımı bulaşık makinesinin içine dökün.  Ardından makinenin kapağını kapatın ve sıcak ayarda bir programda çalıştırın. Bu sayede bulaşık makinesi içindeki kireçler temizlenecektir. Bu yöntem ile ek olaram makine içerisindeki kötü kokuları da yok edebilirsiniz.

Sirke İle Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makineleri içinde biriken kir ve besin artıklarının temizlenmesi için sirke kullanılabilir. Sirke piyasada satılan diğer kimsayal temizleyici ürünlerin aksine hem doğal hem de  çok etkilidir.

Öncelikle bulaşık makinesinin içi tamamen boşaltılır. Sonrasında deterjan gözü karbonat ile doldurulur. Ardından makinenin üst katınin ortasına bir bardak su içine beyaz sirke veya elma sirkesi konularak yerleştirilir. Bu noktada sirke olan bardağın devrilmemesi için bardak yeterince ağır olmalıdır, dengeli konmalıdır. Isteğe bağlı olarak bulaşık makinesinin üst sepetine limon,portakal ve mandalina kabuklarını koyabilirsiniz. Son olarak da makinenin ağzı kapatılır ve ardından yüksek sıcaklıkta uzun süreli programda çalıştırır. Bu yöntem sayesinde bulaşık makinesinin içi pırıl pırıl olacak ve güzel  kokacaktır.

Mavi Kadın