2022-08-11 18:19:58 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:25

Bulaşık makinesinin ömrünü kısaltan 10 büyük hata! Bulaşık makinesi kullanırken nelere dikkat etmeli?

Bulaşık makinesi evde en çok kullanılan beyaz eşyalardan biri. Mutfağın en büyük yardımcısı da diyebiliriz. Bulaşıkları kolaylıkla yıkaması ve tasarruflu olması nedeniyle tercih edilen bulaşık makineleri, yanlış kullanıldığında ise kısa sürede bozulabiliyor. Peki, bulaşık makinesi kullanırken nelere dikkat etmeli? Detaylar haberimizde…

Bulaşık makinesinin ömrünü kısaltan 10 büyük hata! Bulaşık makinesi kullanırken nelere dikkat etmeli?

Günümüzde evlerin olmazsa olmazlarından biri de bulaşık makinesi. Doğru kullanıldığında uzun süre mutfağın en büyük yardımcısı olmaya devam ediyor. Ancak bazı hatalar var ki, bunlar makinenin performansını düşürmekle kalmıyor, ömrünü de kısaltıyor. Peki, siz bulaşık makinenizde bu hataları yapıyor musunuz? İşte bulaşık makinesinin performansını etkileyen 10 hatalı davranış:

BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bulaşık makinesinin ömrünü kısaltan kullanıcı hataları şöyle:

BULAŞIKLARI AKITMADAN MAKİNEYE YERLEŞTİRMEK

Çeşitli bulaşık deterjanı reklamları bulaşıkları akıtmaya gerek olmadığı söylense de aslında bu yapılan en büyük hatalardan. Yemek kalıntılarıyla birlikte tabaklar ve tencereler direkt olarak bulaşık makinesine koyulduğunda, makinenin tahliye borusu tıkanır. Bu da makinenin temiz yıkamamasına neden olduğu gibi makinenin verimini düşürmesine ve hatta kısa zamanda bozulmasına yol açar.

GEREĞİNDEN FAZLA DETERJAN KULLANMAK

Bulaşık makinelerinin çoğunda deterjan haznesi standart ebattır. Ancak bazı kullanıcılar makinenin iç haznesine deterjan takviyesi yaparak gereğinden fazla deterjan kullanıyor. Çok fazla deterjan kullanmak, bulaşıkların çok daha iyi yıkandığı anlamına gelmez. Aksine makineye eklenen fazla deterjan makinenin yıkama ve yağmur pompalarında kalıntı birikmesine neden olur.

AZ BULAŞIK İLE MAKİNEYİ ÇALIŞTIRMAK

Bulaşık makinesi kullanımında yapılan hatalardan biri de az bulaşık ile makineyi çalıştırmak. Bulaşık makineleri alt ve üst hazneleri dolduğunda çalıştırılır. Uzmanlara göre makineyi tam olarak dolduğunda çalıştırmak hem su ve elektrik tasarrufu yapmanızı hem de bulaşık makinesinin kullanım ömrünü uzatmanızı sağlar.

MAKİNEYİ FAZLA BULAŞIK İLE DOLDURMAK

Bulaşık makinelerini gereğinden fazla çalıştırmak da yine yapılan büyük hatalardan. Makinenin içindeki parçaların çoğunda aşırı ısınmaya karşı koruma sağlayan güvenli cihazı bulunur. Fakat bulaşık makinesi tıka basa doldurulduğunda bu cihazların işi zorlaşır. Bu da makinede arıza oluşumuna yol açar.

MAKİNE ÇALIŞIRKEN MAKİNENİN KAPAĞINI AÇMAK

Bulaşık makinesi çalışırken beklemeye almadan makinenin kapağını sürekli açıp kapatmayın. Makine çalışırken kapağını direkt olarak açıp makinenin içerisine bulaşık koyarsanız makineniz kısa sürede bozulabilir. Çünkü program çalışırken kapağını açtığınızda bir anda programı kesmiş olursunuz. Küçük gibi görünen bu büyük hatayla binlerce lira masrafa girebileceğinizi söyleyebiliriz.

BULAŞIK MAKİNESİNİN FARKLI RAFLARINA KESKİN EŞYALAR KOYMAK

Bıçak gibi kesin bulaşıklar, makinenin raflarını kaplayan plastiği kazıyabilir. Bu da rafların paslanmasına yol açar. Bununla birlikte bulaşık makineniz parçalanmaya başlar. Bıçakları makinede yıkamak istediğinizde, bıçakların yeri gümüş raf olmalıdır.

MAKİNEYE KLOR İÇEREN DETERJAN KOYMAK

Bulaşık makinesi kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri de bulaşık makinesi için üretilmeyen ürünleri makineye koymak. Nedir bunlar? Dediğinizi duyar gibiyiz. Örneğin makinenin deterjan koyma haznesine çamaşır suyu koymak. Bu hatadan kaçmalı, bulaşık makineleri için özel üretilen bulaşık tabletleri tercih etmelisiniz.

FİLTRE VE PERVANELERİN TEMİZLİĞİNİ İHMAL ETMEK

Bulaşık makinenizi çalıştırdınız. Makineniz ilk durulamasını yaptı. İşte tam da bu sırada yani makine ilk durulamayı yaptığında, bulaşıklardan kalan yemek kalıntıları makinenin filtresinde toplanır. Filtrede ortaya çıkabilecek tıkanmaların önüne geçebilmek için filtreyi haftada bir kez temizleyin. Aynı şekilde makinenin pervane temizliğini de ihmal etmeyin. Bunu ihmal ettiğinizde bulaşıklarınız beklediğiniz kadar temiz çıkmaz. Filtre ve pervanelerin temizliğini düzenli olarak yaparak makinenin ömrünü uzatabilirsiniz.

MAKİNENİN KONTROLLERİNİ DÜZENLİ YAPTIRMAMAK

Bulaşık makinenize herhangi bir durumla karşı karşıya kalırsanız direkt olarak teknik servis uzmanından yardım alın. Bulaşık makineniziniz kontrollerini aksatmayın. Makinenin su sızıntılarını, gevşek hasarlı supapları ve kapı sorunlarını kontrol ettirmelisiniz. Bu düzenli kontroller, bulaşık makinenizin verimli çalışmasını sağlayacağı gibi makinenizin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

YANLIŞ PROGRAMDA MAKİNEYİ ÇALIŞTIRMAK

Su ve enerji tasarrufu için daha hızlı ve ekonomik bir program kullanmak cazip gelebilir. Ancak bu yolla yalnızca makine temizleme verimliliğini kaybetmez, aynı zamanda makinenin parçaları üzerinde yemek kalıntısı birikme riskini de artırırsınız. Bu nedenle bulaşığın durumuna göre, makineyi doğru programda çalıştırmaya özen gösterin.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…