21 Nisan 2021, Çarşamba 18:16

Bulaşık Makinesinin Suyu Nasıl Boşaltılır Bulaşık Makinem Suyu Boşaltmıyor

Bulaşık Makinesinin Suyu Nasıl Boşaltılır Bulaşık Makinem Suyu Boşaltmıyor

Bulaşık makinesinin suyu boşaltmaması problemi kullanıcıların sıkça karşı karşıya kaldığı bir problemdir. Çeşitli bir çok unsur makinede bu sorunun meydana gelmesine davetiye çıkarmaktadır. Oldukça can sıkıcı olan bu durum makinenin bulaşıkları gerektiği biçimde yıkamasına engel olmaktadır. Kullanıcılar bu tip bir sorun yaşadığı takdirde kesinlikle teknik servis ile iletişim kurmalıdır. Bulaşık makinesi su boşaltmıyorsa %70 pompa motoru arızalı, %30 yemek artıkları bulaşık makinesi içindeki filtreyi tıkamıştır

Bulaşık Makinesinin Su Boşaltmama Nedenleri Nelerdir?

 1. Makinenin alt kısmında yer alan süzgeç işlevi gören aparatın tıkalı kalması,
 2. Söz konusu makinenin su tahliye borularının hava sıkışmasına bağlı olarak veyahut farklı sebeplerden dolayı tıkanması,
 3. Makinenin pompa motorunda aksamalar yaşanabilir. Bu durumda ufak bir müdahale ile eski konumuna getirilebilir. 
 4. Mutfak giderinin tıkalı kalmasına bağlı olarak makine giderine su gelmesi,
 5. Makinenin pompa motorunun tamamen işlevini kaybetmesi; bu durumda pompayı yenisi ile değiştirerek problem çözülebilir.
 6. Su tahliye hortumunun tahribata uğramış olması; yeni bir hortum temin ederek problem ortadan kaldırabilir
 7. Su tahliye hortumunun gerektiği yere tam oturtulamamış olması; böyle bir durumda kullanma talimatından yararlanarak hortum gereken konuma getirilebilir.

Bulaşık Makinası Suyunu Boşaltmıyorsa Ne Yapmalı?

Bulaşık makinesi suyunu boşaltmaması halinde eğer pompa motoru arızalı ise bir teknik servis çağrılmalıdır. Ancak bu durum kesin değil ise olası diğer durumlar gözden geçirilebilir. İlk olarak makine içerisinde biriken suyu hacimli bir gereç yardımı ile boşaltılır. Makine içerisi dar bir alandır ve bu aşamada biraz güçlük çekilebilir. Devamında aşağıdaki adamlar izlenebilir:

 1. Su tahliye borusu göz önünden geçirilir. İçerisinde boruyu tıkayacak bir faktör varsa giderilir.
 2. Şayet hortumda herhangi bir problem görünmüyor ise makinenin altında yer alan sepet sökülür. Sepetin altındaki fıskiye de yerinden çıkartılır.
 3. Fıskiyenin altında bir filtre görülecektir. Bu filtre çıkarılır ve herhangi bir tıkayıcı unsur olup olmadığına bakılır. Eğer var ise filtre temizlenir.
 4. Filtrenin hemen alt kısmında birde süzgeç bulunacaktır. Bu süzgeç de aynı işlemlerden geçirilir.
 5. Belirten adımların her biri uygulandığı takdirde makine eski haline getirilerek yeniden çalıştırılır ve durum gözlemlenir. Şayet "Bulaşık makinesi içerisinde su kalıyor" gibi bir sorun söz konusu değil ise sorun müdahale edilen bu parçalarla alakalıdır ve ortadan kalkmıştır. Bulaşık makinesinde su tahliye edilememe sorunu yaşanması dahi sağlık açısından bu temizlik işlemi en az 2 yılda bir tekrarlanabilir
 6. Ancak bütün müdahalelere rağmen bir değişim gözlemlenememiş ise, sorun halen devam ediyor ise mutfak giderinden bulaşık makinesi giderine su kaçması gibi bir sorun söz konusu olabilir. Böyle bir halde bir tesisatçıdan yardım talebinde bulunabilirsiniz. Mutfak lavabosuna atılan çeşitli maddeler giderleri tıkamış olabilir ve bu durum çeşitli lavabo açıcılar yardımı ile ortadan kaldırılabilir. Lakin durum bu kadar kolay gözükmüyorsa mutlaka uzman bir tesisatçıya başvurulmalıdır.

Güvenlik uyarısı:

 1. Makinenin herhangi bir parçasını sökme-takma işlemine başlamadan önce makinenin kapalı vaziyette olduğundan emin olunmalıdır.
 2. Biriken suyun boşaltılması işleminde olası bir taşma durumuna karşın büyük ebatlarda bir kap bulundurulmalıdır.
 3. Şayet sorun giderler ile alakalı ise problemin daha da büyümemesi açısından uzman bir tesisatçı ile irtibata geçilmelidir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT