12 Ağustos 2022, Cuma 08:18

Burak Sergen'in babası Semih Sergen hayatını kaybetti!

Burak Sergen'in babası Semih Sergen hayatını kaybetti!

Tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı olan ve Toprak Sergen ile Burak Sergen'in babası olan Semih Sergen 91 yaşında hayatını kaybetti.

Acı haberi Burak Sergen sosyal medya hesabından duyurdu. Oyuncu; ''Canım babacım elveda...'' notuyla paylaştı. 

Sanatçı Semih Sergen'in cenazesiyle ilgili aileden açıklama bekleniyor. 

Zafer Algöz, "Kıymetli hocam Semih Sergen vefat etti. Başımız sağ olsun. Mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı.

SEMİH SERGEN KİMDİR?

91 yaşındaki tiyatro sanatçısı Semih Sergen'in tiyatro sevgisi çocukluk yaşlarında başladı. Sergen, ilk tiyatro serüvenine ilkokulda tiyatro kolu başkanlığı yaparak başladı. Ancak sanatçının ailesi bahriyelik sınvaına girmesini ve orada okumasını istiyordu. Ailesini kırmadı ve sınava girdi. Sınavı başarıyla geçen ve bahriyelik okulunu kazanan Semih Sergen, tiyatro aşkına dur diyemiyordu. Gizlice 1949 yılında konservatuvar sınavına girdi. Ankara Devlet Konservatuvarı’nı kazana Sergen burada Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer gibi ustaların öğrencisi oldu. Daha sonra konservatuvar bölümünü birinclikle ve üstün başarıyla bitirdi.

TÜRKİYE'DE ÇEVRİLEN İLK FOTOROMANDA BAŞROL

Tiyatroda 100’ün üzerinde başrol oynadı, 40’ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı vardır. Türkiye’de ilk 45’lik şiir plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi. Türkiye’de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. 1958’de "Duvaklı Göl" adlı filmle Yeşilçam’la tanıştı.

Başta “Milli Kültür” dergisi olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazan Sergen'in Türk Dili dergisinde şiir ve hikâyeleri kabul edilip yayınladı. Uzun süredir Bodrum'da yaşayan Semih Sergen, kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu'nu yönetmekteydi.

Etiketler : burak sergen toprak sergen semih sergen

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT