21 Ocak 2021, Perşembe 14:18

Burazin Fiyatı Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Burazin Fiyatı Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Burazin burun spreyi; 10 mİ içeren plastik şişelerde satılan, burunda çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen tıkanıklığı açan bir burun spreyidir. Fiyatı:12,75

Burazin Burun Spreyi Ne İşe Yarar?

 1. Burazin burun spreyi burundaki kan damarlarının genişlemesinden kaynaklı burun tıkanıklıklarını gideren bir ilaçtır. Burunda yer alan kan damarlarını büzerek (daraltarak) etki eder. Sinüslerde ve burunda bulunan genişlemiş kan damarları Burazin burun spreyi sayesinde daralır ve böylece tıkanıklık geçer.
 2. Saman nezlesi, soğuk algınlığı, buna benzer alerjik rinitler, rinosinüzitler (yüz kemiklerindeki ve burundaki hava boşluklarının iltihaplanması) durumunda oluşan burun tıkanıklığını giderir.
 3. Yüz sinüsleri paranazal sinüs olarak adlandırılır. Alın bölgesindeki, burnun arka kısmındaki ve burnun iki yanındaki kemik boşluklara yüz sinüsleri denir. İşte bu sinüsler rahatsızlandığında salgı boşaltımı sekteye uğrar. Burazin burun spreyi salgının dışarı atılmasında rol oynayarak rahatlama sağlar.
 4. Yutak ile burun arka kısmının bağlantısı (nazofarinks) mukozasında meydana gelen şişliği iyileştirir. Orta kulak iltihaplarının yardımcı tedavisinde uygulanır.
 5. Burun boşluklarını incelemek amacıyla kullanılan rinoskopi yöntemini kolaylaştırır.
 6. Bu sprey bölgesel soğuk algınlığı ilaçlarından biridir. Kan damarlarını büzen, oksimetazolin bir üründür. Bu yönüyle burun tıkanıklığına çözüm olur. İçerdiği etken maddeler antiviral özelliktedir. Yani virüslerin etkilerini hafifletebilir veya durdurabilir. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde, oksidasyonun önlenmesinde ve yangının giderilmesinde de faydası vardır.

Burazin Burun Spreyi Nasıl Kullanılır?

 1. Bu ilaç bebeklerde ve 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 6 yaş üzeri çocukların ve yetişkinlerin kullanımı için geliştirilmiştir. Önerilen doz iki burun deliğine ayrı ayrı olmak üzere her gün 2-3 kez 1 defa sıkılması şeklindedir.

Burun deliklerinin içerisinde kabuklanma, iltihaplanma, yara oluşumu varsa kullanılmamalıdır.

Maximum tedavi süresi 1 haftadır. Uzun süreli kullanımda burun dokusu hasar görebilir ve kronik burun tıkanıklığı ile karşılaşılabilir. Şikâyetlerin azalmaması hâlinde doktora başvurulmalıdır.

Hamileler ve emzirenler bu ilacı kullanabilmek için önce doktoruna sormalıdır.

Burazin Burun Spreyinin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi BURAZIN’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yan etkiler, aşağıdaki sıklık gruplamasına dayanarak değerlendirilmektedir:

Çok yaygın: 10 hastanın en az birinde görülebilir.

Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın olmayan:100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir. Seyrek :1000 hastanın birinden az, fakat 10000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Çok seyrek: 10000 hastanın birinden az görülebilir.

Sıklığı bilinmeyen:Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

Yaygın

 1. Burun mukozası, ağız ve boğazda yanma veya kuruluk; özellikle hassas hastalarda aksırma oluşabilir.

Yaygın olmayan

 1. Alerji (yüz ve boğazda şişme, döküntü, kaşıntı gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları)
 2. Kan basıncında yükselme, nabızda hızlanma ve çarpıntı

Seyrek

 1. Baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk, sersemlik hissi, uyku hali, endişe, rahatsızlık huzursuzluk, halüsinasyon (varsam, hayal görme) nöbetler (özellikle çocuklarda)
 2. Etki kaybolduktan sonra mukozanın şişmesi şiddetlenebilir (reaktif hiperemi)
 3. Bulantı, deri döküntüsü ve görme bozuklukları
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT