25 Haziran 2019, Salı 21:18

Burun Eğriliği Burun Kıkırdak Eğriliği Nazal Septum Deviasyonu Nedir?

Burun Eğriliği Burun Kıkırdak Eğriliği Nazal Septum Deviasyonu Nedir?

İki burun deliği ayıran kıkırdağa septum denir. Septum normalde burnun ortasında bulunur ve burun deliklerini eşit şekilde böler. Septumun yamuk olmasına burun kemiği eğriliği denir. Burun kemiği eğriliğinin tıbbi adına “Septum Deviasyon” veya “Deviasyon” denir. Burun kemiği eğriliğinde septum yamuk olduğundan kişi rahat nefes alamaz, bir burun deliğinde sürekli tıkanıklık vardır.

Tıp uzmanlarına göre, insanların yaklaşık% 80'inde burun eğriliği sorunu vardır. Çoğu zaman, burunda septum yani kemik eğriliği o kadar azdır ki, herhangi bir probleme yol açmaz, ancak kemik eğriliği, burunda septum yamukluğu çoksa çeşitli belirtilere yol açabilir.

Deviasyon (Burun Kemiği Eğriliği) Belirtileri Burun Kemiği Eğriliği Zararları Nelerdir?

 1. Burundan nefes alma zorluğu
 2. Burun tıkanıklığı, genellikle bir burun deliği diğerinden daha tıkanıktır.
 3. Sık sık sinüzit olma
 4. Burun kanaması.
 5. Yüksek sesle horlamaya veya uyku apnesi gibi uyku problemleri
 6. Baş ağrısı
 7. Nazal septum bir tarafa doğru aşırı bir şekilde eğilmesi, yani septumun yamuk olması
 8. Burun deliğinde kuruluk
 9. Burun kanaması
 10. Yüzde ağrı
 11. Geniz akıntısı
 12. Nefes alırken veya nefes verirken ıslık sesi
 13. Uyurken tıkalı değil, açık burun deliğinin olduğu burnun tarafında uyuma ihtiyacıBurun akıntısı. Bazen tek taraflı olabilir.
 14. Görsel olarak rahatsızlık vermesi

Doğuştan gelen burun kemiği eğrilikleri genellikle S veya C şeklindedir.

Deviasyon (Burun Kemiği Eğriliği) Neden Olur?

Burun kemiği eğriliği doğuştan olabilir. Yani kişi burun kemiği eğriliği ile doğmuş olabilir. Yahut burun kemiği eğriliği burna darbe alınması sonucu da meydana gelebilir. Bu durum genellikle dövüşme, burna bir cisimle darbe alma, yüksekten düşme, trafik kazası ile burnun hasar görmesi sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Normal doğum sırasında, burnun darbe alması da burun kemiği eğriliğine yol açabilir.

Nazal septumun hafif bir sapması yani burun kemiğinin az eğri olması normal olarak kabul edilir. Uzmanlara göre, bu tür küçük sapmalar normalde yedi yaşından sonra olur. Bu gibi durumlarda, çoğunlukla sağ burun deliğine doğru sapma görülür.

Bazı insanlarda septum sapmasının(burun kemiği eğriliğinin), Marfan sendromu ve Ehlers-Danlos Sendromu gibi genetik bağ dokusu hastalıkları tarafından tetiklendiği, bu genetik hastalıkları olan kişilerde burunda kemik eğriliği ile daha sık karşılaşılır.

Deviasyon (Burun Kemiği Eğriliği) Nasıl Teşhis Edilir?

Burun kemiği eğriliği teşhisi koymak için doktorunuz ilk olarak burun deliklerinizi burun spekulumuyla inceler. Doktor septumun yerleşimini ve burun deliklerinin boyutunu nasıl etkilediğini kontrol eder. Doktor ayrıca uyku, horlama, sinüs problemleri ve nefes alma zorluğu yaşayıp yaşamadığınız hakkında size sorular soracaktır.

Deviasyon (Burun Kemiği Eğriliği) Nasıl Tedavi Edilir?

Burun kemiği eğriliğinin çok az olması ve önemli belirtilere neden olmaması durumunda herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak, tekrarlayan ve ciddi belirtiler yaşayanlar, Kulak Burun Boğaz doktoruna gidip tedavi olmak isteyebilirler. Burun kemiği eğriliği tedavisi için doktorlar şu yöntemleri uygular.

Dekonjestanlar

Burun kemiği eğriliği ameliyat gerektirmeyen durumlarda doktor burun tıkanıklığını açmak için dekonjestan reçete edebilir. Dekonjestanlar, burun dokusunun şişmesini azaltan ve burnunuzun her iki tarafındaki hava yollarının açık kalmasına yardımcı olan ilaçlardır. Dekonjestanların hap veya burun spreyi formu mevcuttur. Bununla birlikte, nazal spreyleri dikkatli kullanmalıdır. Sık ve sürekli kullanım bağımlılık yapabilir ve kullanmayı bıraktıktan sonra semptomların kötüleşmesine neden olabilir. Dekonjastan kullanımı burundaki eğriliği düzeltmez, yalnızca burun eğriliğinin yol açtığı burun tıkanıklığını geçici olarak geçirir.

Antihistaminikler

Burun kemiği eğriliği olan kişilerde burun tıkanıklığı, burunda akıntı ve alerji gibi belirtiler ile karşılaşılabilir. Antihistaminikler, tıkanma ve burun akıntısı dahil alerji semptomlarının önlenmesine yardımcı olan ilaçlardır.

Ameliyat

Ameliyat, sadece dekonjestanlar, antihistaminikler ve nazal kortizon spreyleri gibi tedavi seçenekleri durumu iyileştiremediğinde gereklidir. Burun kemiği eğriliğini düzeltmenin tek yolu ameliyat olmaktır. Burun kemiği eğriliği ameliyatı septoplasti olarak adlandırılır. Bu ameliyat septumunuzu yeniden konumlandırır, burun eğriliğini düzeltir ve ameliyat 2 saat kadar sürer.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT