18 Temmuz 2019, Perşembe 20:13

Burun Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Burun Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Burun; vücuttaki solunum ve koklama organıdır. Yüzün ortasında bulunan burun yapısal olarak kemik, yumuşak doku ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Ayrıca içerisinde kılcal damarlar, mukus tabakası ve tüyler bulunur. Burundaki duyu sinirleri ve koku almaçları bunun üst kısmında yer alır. Genel anlamda burunda problemler yaşanabilir.

Burun hastalıkları için KBB (Kulak Burun Boğaz) doktoruna gidilmektedir.

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Sinüzit

Sinüs; burundaki hava boşluklarına verilen isimdir. Sinüzit ise bu sinüslerin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Genellikle solunum yolları enfeksiyonu yaşandığında sinüzit problemi de yaşanmaktadır. Enfeksiyon sebepli burundaki kanallar tıkandığından sinüs salgıları boşalamadığında sinüslerde birikmeye başlar. Bu birikim de en son ilitahap oluşturur. Sinüzitin diğer sebepleri ise şunlardır: burun kemiğinde eğrilik, bağışıklık sisteminin zayıf olması, ve kokna hipertrofisi(burun eti büyümesi). Akut sinüzit; ekren tanı konduğunda antibiyotiğe gerek kalmadan tedavi edilmektedir. Fakat eğer sinüzit bakteri sebepli oluşmuşsa ve iyileşmiyorsa antibiyotik kullanımı ve hatta ameliyat bile gerekli olabilir.

Alerjik Nezle (Alerjik Rinit)

Burun iltihabına rinit denilmektedir. Bu iltihap kişide alerji sebepli oluşmuşsa Alerjik Rinit adını almaktadır. Bir diğer deyişle alerjik nezle; polen, toz, küf, hayvant tüyü, akar, kimyasal, çim ve genetik faktörlerden kaynaklabilmektedir.  Bu durumda ise kişi alerji sebebi ile bu maddelerle temas etmeyi bırakmalı ve antihistamin ve streoid preparatlar veya aşı kullanılmaktadır.

Burun Kemiği Eğriliği

Burun sağ ve sol boşluk olarak ikiye ayrılmasını sağlayan ön tarafı kıkırdak ve arkası kemik olan yapıya septum denilmektedir. Eğer bu yapı herhangi bir sebepten dolayı eğrilirse bu durum septum deviasyonu yani burun kemiği olarak adlandırılmaktadır.  Burun kemiği eğriliği durumunda ayaşanacak belirtiler şunlardır: nefes almada zorluk, burun tıkanıklığı, bitkinlik, sinüzit, bronşit ve farenjit, ağızda kötü kokudur. Burundaki eğrilik dışardan da görüleceği gibi yalnızca içten de yaşanabilmektedir. Burun kemiği eğriliğinde uygulanacak tek tedavi şekli ameliyattır. 

Saman Nezlesi

Saman nezlesi; alerjik sebepli bahar aylarında bitkilerden yayılan polenlerden ötürü hapşırık ve burunda akıntıya neden olan bir tür griptir. Saman nezlesi; aşı veya ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Nazal Polip (Burun Polipi)

Polipler; burunda sinüs veya geniz yolunda mukus zarının iltihaplanması sonuc oluşan yumuşak kitlelerdir. Bu kitleler zararsız olup; çoğunlukla kronik sünüzit, ilaç hassasiyeti, bağışıklık problemleri ve genetik faktörler gibi sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Poliplerin burundan boğaza kadar uzayabilme ihtimalleri vardır. Bu tür uzamalar genizde tıkanıklığa yol açmaktadır. Bu durumda doktor ilaç tedavisi veya ameliyatı seçecektir. Ancak tedavi sonrası tekrardan büyüyebilmektedirler.

Burun ve Sinüs Tümörleri

Burunda bulunan iyi huylu tümörlere ‘’papillom’’ denilmektedir. Papillomlar kötü huylu tümörlere dönüşebilmektedir.

Burun Kanaması

En yaygın olarak karşılaşılan bir burun hastalığı ise burun kanamasıdır. Burun içerisindeki oldukça narin olan kılcal damarlar bazen kolayca kanayabilir. Bu tür kanamalar özellikle de ergenlik dönemindeki gençlerde nedensiz olarak görülmektedir. Burun kanamasının bir diğer sebebi ise tansiyon yüksekliği olabilir. Genellikle kısa süren burun kanamaları çok uzun sürdüğü zaman acil müdahale gerekli olabilir. Kanamayı durdurmak için bir tampon da kullanılabilir. Burun kanamaları daha çok yaz aylarında görülmektedir.

Burun akıntısı 

Burun özellikle; sinüzit, alerjik burun iltihabı, bir şey kaçması, nezle, grip ve saman nezlesi sebepli akabilir.

Burun Tıkanıklığı

Yaygın olarak görülen bir diğer burun hastalığı ise burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı kişiyi ağızdan nefes almaya zorlamaktadır. Bu sebepten ötürü kişide ağızda kuruluk, tat alamama, koku bozukluğu yaşanmaktadır. Ancak ileri burun tıkanıklığında; horlama, yüksek tansiyon, ses kısıklığı ve çocuklarda orta kulak problemleri ve boğaz enfeksiyonları yaşanmaktadır. Bu yüzden burun tıkanıklığı çok ilerlemesi iyi değildir ve tedavi gerektirmektedir.

Burun tıkanıklığı, ağızdan nefes almaya neden olur. Bu durum ise ağız kuruluğu, koku ve tat alma bozukluğu, uyku sorunları nedeniyle günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. İleri seviyedeki burun tıkanıklığı, ağızdan nefes alınması nedeniyle boğaz enfeksiyonlarına, horlamaya, yüksek tansiyona, ses kalitesinde düşüklüğe ve çocuklarda orta kulak sorunlarına yol açabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi edilmelidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT