19 Temmuz 2019, Cuma 07:08

Burun İçinde Sivilce Çıkması Neden Olur Bitkisel Çözüm

Burun İçinde Sivilce Çıkması Neden Olur Bitkisel Çözüm

Sivilce burun için dahil vücudun her tarafında meydana gelebilir. Burun içinde sivilce oluşumunun bir çok nedeni olabilir. Bazı vakalarda burunda sivilce oluşması vücuttaki enfeksiyonun bir işareti olabilir. Ancak en genel itibari ile vücutta oluşan sivilceler gözeneklerin tıkanmasıdır. Bu tıkanmalar ise ölü hücre veya yağların birikimi sonucu oluşmaktadır.

Burun İçinde Sivilce İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan asedik asit gösterdiği iltihap sökücü etkisi ile sivilceleri geçirmek için çok etkilidir. Aynı zamanda elma sikresi güçlü bakteri karşıtı özellikleri ile stafilokok bakterisi gibi bakterilerin sebep olduğu sivilceleri de geçirir.

Malzemeler

 1. Elma sirkesi
 2. Kulak temizleme çubuğu

Kulak temizleme çubuğunu elma sirkesi içine batırın. Sonrasında bunu burun içindeki sivilce üzerinde 30 dakika bekletin. Sonrasında durulayın. Bu yöntemi günlük olarak tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağında önemli iltihap sökücü özellikler burundaki iltihap ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çay ağacındaki bakteri sökücü özellikler bakteri sebepli meydana gelen sivilcelerle de savaşmaktadır.

Malzemeler

 1. 4 damla çay ağacı yağı
 2. 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı ile çay ağacı yağını karıştırın. Sonrasında burun içindeki sivilce üzerine uygulayın ve 20-30 dakika bekletin. Sonrasında durulayın. Bu yöntemi günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemi gece uyumadan önce uygulayıp gece boyunca bekletebilirsiniz.

Limon Suyu

Limonun bakteri öldüren özelliği ile ciltte bakteri sebepli oluşmuş sivilceleri geçirmede çok etkilidir. Ayrıca limonda bulunan iltihap sökücü özellikler burun içindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Malzemeler

 1. Birkaç damla limon suyu
 2. Su (tercihe bağlı)

Limon suyunu sıkın ve sivilce üzerine uygulayın. Eğer cildiniz hassas ise limonu eşit olarak su ile seyreltin. 30 dakika bekletin ve sonrasında durulayın. Bu uygulamayı günde 1-2 kez tekrarlayın.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağında güçlü iltihap sökücü özellikler sivilce sebepli meydana gelen şişlik ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda hindistancevizi yağında bulunan iltihap sökücü özellikler mikrop sebepli ortaya çıkan sivilceleri geçirir.

Malzemeler

 1. Birkaç damla soğuk preslenmiş hindistancevizi yağı

Birkaç damla soğuk preslenmiş hindistancevizi yağını burun içindeki sivilceler üzerine uygulayın. Kendi kendine kurumaya bırakın. Eğer gerekli ise tekrar uygulayın. Etkili ve güzel sonuçlar için bu yöntemi günde 2 ila 3 kez uygulamalısınız.

Oksijenli Su

Hidrojen peroksit olarak da bilinen oksijenli sudaki güçlü iltihap özellikler sivilcelerin iyileşmesini hızlandırmaktadır. Dahası oksijenli su iltihapsız sivilcelerin geçmesi için de çok yardımcıdır.

Malzemeler

 1. %3 hidrojen peroksit (oksijenli su)
 2. Kulak temizleme çubuğu

Bir tane kulak temizleme çubuğunu oksijenli su içine batırın. Hassas cilde sahip kişiler oksijenli suyu biraz su ile seyreltmelidir.Sonrasında kulak temizleme çubuğunu burun içindeki sivilce üzerinde 1 dakika kadar beklettikten sonra çıkarın. Ardından burnunuzu 20 dakika sonra yıkayın. Bu yöntemi günde 2 ila 3 kez uygulayabilirsiniz.

Biberiye Yağı

Biberiye yağında bulunan iltihap söküc ve mikrop karşıtı özellikler sivilcelerin hızlı geçmesine yardımcı olur ve gözeneklerdeki tıkanıklıkları açar.

Malzemeler

 1. 1-2 damla biberiye yağı
 2. 5 damla hindistancevizi yağı

1 -2 damla biberiye yağını hindistancevizi gibi yoğun bir yağ ile karıştırın. Sonrasında burun içindeki sivilceye uyglayın. 30 dakika bekletin ve durulayın. Bu yöntemi gece uyumadan önce uygulayıp 1 gece bekletebilirsiniz. Bu yöntemi günde 2-3 kez tekrarlı uygulayabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsakta yer alan bakteri ve virüs karşıtı ve hücre yenileyici özellikler sivilceleri hızlı şekilde geçirmeye yardımcıdır.  Dahası sarımsaktaki sülfür maddesi de sivilcelerin daha hızlı kurumasını sağlar.

 1. Bir diş sarımsağı küçük parçalara kesin ve burun içindeki sivilcelere uygulayın. 5 dakika kadar bekletin ve burun deliklerinizi ılık su ile durulayın. Etkili ve güzel sonuçları hızlı şekilde almak için bu uygulamayı günlük olarak tekrarlayın. Sarımsak sayesinde sivilceler kuruyacak ve gözenekler de temizlenecektir.
 2. Aynı zamanda sarımsak günlük beslenmeye de eklenmelidir. Sarımsağın kan temizleyici özelliği sayesinde tüketildiğinde ciltteki akne, koyu leke ve sivilceleri yok etmektedir.

Bal

Balda bulunan doğal antibiyotik özellikler sivilcelerin boyutunu küçültür ve hızlı iyileşme sağlar. Dahası bal bakteri ve virüs sebepli enfeksiyonların oluşmasını da engellemektedir.

 1. Bir tane kulak temizleme çubuğunu bala batırın.
 2. Sonrasında bunu burun içindeki sivilceler üzerinde 30 dakika bekletin.
 3. Ardından burun deliklerinizi ılık su ile durulayın.
 4. Etkili ve güzel sonuçları hızlı olarak almak için bu uygulamayı günde 3-5 tekrarlayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT