27 Mayıs 2019, Pazartesi 12:05

Burun Kemiği Ağrısı Burun Kemiği Neden Ağrır Burnum Ağrıyor

Burun Kemiği Ağrısı Burun Kemiği Neden Ağrır Burnum Ağrıyor

Burun ağrısı, burun kemiğinde ağrı sinüzitten burun kanserine kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Burun Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 1. Sinüzit hastalığı
 2. Burunda kıl dönmesi olması
 3. Burun kanseri
 4. Burun içinde sivilce çıkması
 5. Buruna darbe alma
 6. Alerji
 7. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 8. Burunda kemik eğriliği olması
 9. Stres
 10. Burun kuruluğu
 11. Soğuk algınlığı, grip
 12. Fibramiyoloji hastalığı
 13. Kronik böbrek yetmezliği
 14. Hipertiroidi
 15.  A vitamini yüksekliği
 16. Menopoz
 17. Şeker hastalığı

Akut Viral Sünizit

Burun ağrısı çoğu zaman akut viral sinüzit hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkar. Sinüzit burun ve elmacık kemiklerinin arkasındaki sinüs boşluğu iltihaplanmasıdır. Bu boşluklar buruna akan mukus üretir. Eğer burun şişerse veya mukus akmazsa bu sinüsleri tıkayabilir ve ağrı ya da enfeksiyona neden olur. Belirtiler 7-10 gün içinde dinmelidir. Sinüzitin en temel belirtileri; burun ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun da ağrıdır.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Grip, nezle, faranjit, bronşit gibi bakteriyel veya viral sebeplerden burun kanalları enfeksiyon kaptığında bu durum burunda tıkanıklık ve burun akıntısı gibi belirtilerle sonuçlanır. Burun boşluğunun irritasyomu sonucu burunda ağrı meydana gelebilir. 

Alerji (Rinit)

Havadaki polen ve toz gibi alerjenler sağlıklı bir insanı bile hapşırtabilir. Ancak, bağışıklık sistemi bu yaygın irritanlara aşırı tepki gösterdiğinde burun kanallarının kronik iltihaplanması ortaya çıkabilir. Bu durum, kalıcı olarak burunda tıkanıklık, burun ağrısı, hapşırma, aynı zamanda ağrılı da olabilen yüz ve burun şişliği ile sonuçlanır.

Septum Deviasyonu (Burun Kemiği Eğriliği)

Septum deviasyonu yani burun kemiği eğriliği gibi yapısal anormallikler de burunda ağrı, şişme gibi belirtilere yol açabilir.

Sivilce

Sivilce olarak da bilinen akne kıl kökleri yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkandığında ortaya çıkar. Bu durum burunda meydana gelirse burun ağrısı görülebilir.

Burun Kırılması

Burun kırılması da burunda ağrı nedenlerindendir. Oyun, spor, kaza, kavga ve düşmelerle burnunuzu kırabilirsiniz. Burun kırılması belirtileri: burun ağrısı, burun şişliği, burunda eğri görünüm, burun ve gözler etrafında morarma, burun akıntısı veya kanaması, tıkalı burun kanalları.  

Sinüzit

Sinüzit, üst solunum hastalığı veya alerjilerden kaynaklanan burun boşluğunun iltihaplanması durumudur. Bu durum akut veya kronik olabilir. Burunda tıkanmaya neden olarak burun akmasını engeller. Birikme hem burun ağrısı hem de yüz hassasiyete neden olarak yüz, gözler ve elmacıklar etrafındaki alana baskı yapar. Bunun sonucunda burunda ağrı görülebilir.

Travmayla İlgili Nedenler

Burunda doğrudan yaralamaya neden olan herhangi bir şey –yüze yumruk yeme, araba kazası, travmatik düşüş- özellikle kırıklar varsa burunda aşırı ağrıyla sonuçlanabilir. Travmanın şiddetine bağlı olarak bu nedenler aynı zamanda görünen deformasyon ve kanama görülebilir.

Nazal Polip

Bazen burun içinde nazal polip olarak bilinen yumuşak, kansersiz et beni şeklinde polip ismi verilen dokular meydana gelebilir. Bu poliplerin gelişme mekanizması bilinmemektedir ancak burun içinde tıkanıklık, burun ağrısı, yeterli nefes alamama burunda polip belirtileri olarak ortaya çıkar.

Böcekler

Böcekler genelde rahatsız edicidir ama buruna girdiklerinde daha da sinir bozucu hale gelirler. Böcek ısırıkları –sinek, örümcek, pire vb. – burun şişmesine aynı zamanda burunda kaşıntı ve ağrıya neden olabilir.

Selülit

Yüz selülitleri ağız veya sinüsler gibi yüzün başka bir bölgesinden gelen bir cilt enfeksiyonudur ve antibiyotik tedavisi gerektirir. Belirtiler ağrı, kızarıklık, etkilenen alanın şişme ve sıcaklığı olabilir.

Akut Bakteriyal Sinüzit

Akut bakteriyal sinüzit, yüzde bulunan sinüs ismindeki boşluklar, bakterilerden dolayı enfeksiyonlu hale geldiğinde ve bunun sonucunda iltihaplanıp ağrı ve diğer belirtilere neden olduğunda ortaya çıkar. Sinüsler genellikle temiz ve boş olan ancak hastalandığında mukus toplayan ve enfekte hale gelen yüzdeki hava dolu boşluklardır.Akut bakteriyel sinüzit de burun ağrısı nedenlerindendir.

Burun Piercingi 

Burun piercingi, hızma kullanımı da enfeksiyona neden olup burun ağrısına yol açabilir.

Burun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Burun ağrısı için Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilir.

Burun Ağrısı Nasıl Geçer?

Burun ağrısının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin bu durum sinüzitten kaynaklıysa doktor antibiyotik reçete edecektir.

Soğuk Kompres

Buz küplerini buzluktan çıkarıp temiz bir beze sarın. Daha sonra bunu burnunuza tutun.

Sıcak Kompres

Burnunuza sıcak su torbası tutabilirsiniz. Yahut temiz bir bezi ütüleyip bunu bunu burnunuza tutun.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT