29 Kasım 2021, Pazartesi 12:29

Burunda Karıncalanma, Uyuşma Nedenleri Ve Tedavisi

Burunda Karıncalanma, Uyuşma Nedenleri Ve Tedavisi

Burunda karıncalanma yahut burun uyuşması alerjik reaksiyon, herpes, hipoparatiroidi ve hipokalsemi gibi birçok sorunun belirtisi olarak meydana gelebilir. Burundaki karıncalanma ve uyuşma yalnız burun ucunda görülebildiği gibi burnun herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilir.

Burnum uyuşuyor ve karıncalanıyor, nedenleri nelerdir?

Alerjik reaksiyonlar

Burunda karıncalanma veya uyuşma nemlendirici, kozmetik, diş macunu, parfüm ya da yüz yıkama ürünlerindeki kimyasallara olan alerjiden kaynaklanabilir.

Prodromal Herpes Belirtileri

Herpes simpleks virüsünün neden olduğu yaralar burun, dudak ve ağız çevresinde kaşıntı, uyuşma ve karıncalanma hissine neden olabilir.

Hipokalsemi

Bu rahatsızlık kan dolaşımındaki kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Bu durumun belirtilerinden biri burunda karıncalanma ve uyuşmadır.

Hipoparatiroidizm

Hipoparatiroidizm tiroid bezleri tarafından paratiroid hormonunun yetersiz üretiminden kaynaklanır. Burunda karıncalanma ve uyuşma gibi belirtiler verebilir.

Parestezi

Parestezi, vücudun herhangi bir kısmında karıncalanma ve uyuşma anlamındaki tıbbi terimdir. Bu durum dudaklar, burun ve ağız gibi vücudun çeşitli bölümlerini etkiler.

Yüz felci

Yüz felci geçirmiş olmak yüz sinirlerinde zayıflığa neden olup, burunda uyuşma ve karıncalanmaya yol açabilir.

Diğer Nedenler

Belli gıdalara karşı alerji, anemi, lösemi, sinüzit, burun çevresi iltihabı, burun kanalında tümör, ilaca karşı reaksiyon, ilaçların yan etkileri, vitamin eksiklikleri, beyin ile sinir iletişimi sorunları, kas fibromiyaljileri, toksik etkileşim ve çölyak hastalığı nedeniyle de burunda karıncalanma ve uyuşma meydana gelebilir.

Burun karıncalanması ve uyuşması tedavisi

Tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Nedenini tespit etmek için öncelikle kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız.

 1. Bazı doktorlar burunda karıncalanma ve uyuşma hatta burun içi yanması ile ilişkili ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler, ve duygusal durumdan kaynaklanıyorsa antidepresanlar önerir. Karıncalanma inflamasyon ile birlikte meydana gelirse doktorlar Steroid Olmayan Anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) yazabilir.
 2. Burunda karıncalanma, yahut uyuşma kalsiyum, magnezyum ve B vitamini kompleksi takviyeleri alarak da tedavi edilebilir. Karıncalanma ve uyuşma hissinin alevlenmesine neden olan stresli durumlar, alkol ve yasadışı ilaçlardan kaçının.
 3. Karıncalanma migrenden kaynaklanıyorsa yeterli uyuma ve dinlenme önerilir. Buna ek olarak, peynir, portakal, soğan, çikolata ve domates gibi migreni tetikleyen gıdalardan kaçının.
 4. Menopoz burun karıncalanmasının yahut uyuşmasının nedenlerinden biridir. Menopoza giren insanlarda migrenle beraber burun çevresinde karıncalanma hissi görülebilir. Östrojen içeren ilaçlar belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. ismail

  Burnumda kasinti var bunun sebebi nedir

 2. Cuneyt

  Bunun karıncalanma oluyor nedenacabayadaanlamınedir

 3. Efendim burunda karıncalanma nedenleri nelerdir yazımızdaki nedenlerin birinden dolayı burnunuzda karıncalanma meydana gelmiş olabilir. Doğru teşhis için Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurmanızı tavsiye ederiz.

 
 
KAPAT