2022-03-11 10:02:20 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:36

Burundaki siyah noktalar evde nasıl geçer? Burundaki siyah noktaları geçiren 6 doğal maske tarifi

Siyah noktalar, kadın ya da erkek fark etmeksizin her yaş grubundan birçok insanın sıklıkla karşılaştığı cilt problemleri arasında yer alıyor. Bilhassa yağlı ciltlere sahip olan kişilerde daha sık görülen bu sorununun en belirgin şekilde kendini gösterdiği bölgeler; burun, alın, çene ve yanaklar… Peki burundaki siyah noktalar evde nasıl geçer? Burun üzerinde siyah noktalar neden çıkar? Detaylar haberimizde…

Burundaki siyah noktalar evde nasıl geçer? Burundaki siyah noktaları geçiren 6 doğal maske tarifi

Gözeneklerin kir ve ölü hücreler ile tıkanması sonucunda oluşan siyah noktalar birçoğumuzun muzdarip olduğu konulardan biri. Tıkanan gözeneklerdeki yağ sertleştiğinde, ölü hücrelerin ve bakterilerin yüzeye çıkarak oksitlenmesine yani siyah noktaların oluşmasına neden olur. Özellikle burun kanatlarında yoğun görülen siyah noktalar, küçük şişlikler ve siyah görünümleri ile estetik açıdan hoş görünmüyor. Peki evde doğal yöntemlerle siyah noktalardan nasıl kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? İşte evde bulunan malzemelerle siyah noktaları geçirebileceğiniz doğal yöntemler:

SİYAH NOKTA NEDİR?

Gözeneklerin genişlemesi ve tıkanması sonucu oluşan noktacık görünümüne siyah nokta denir. Bu görüntü başta beyaz renk iken, oksijenle temas etmesiyle gri ve siyah renge dönüşür. Siyah noktalar daha çok burun ve T bölgesi gibi gözeneklerin daha açık ve geniş olduğu bölgelerde görülür.

Kadınlarda regl döneminin öncesinde hormon değişikliklerine bağlı olarak siyah noktalarda artış görülür. Bunun beraberinde cilt hassasiyeti olan kişilerin yaz günlerinde güneş ışığına aşırı maruz kalması, ergenlik dönemi, çok sık kozmetik ürünler kullanmak da siyah nokta oluşmasına yol açan etkenler arasında.

BURUNDAKİ SİYAH NOKTALARI GEÇİREN DOĞAL YÖNTEMLER

Kadınların ve erkeklerin ortak sorunu olan siyah noktalardan kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Evde doğal malzemeler kullanarak siyah noktalardan kurtulmak mümkün! Evde yapacağınız maske ve peelingler, ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini sağlayarak siyah noktaları giderir. Öyleyse burundaki siyah noktaları temizleyecek doğal yöntemlere gelin birlikte göz atalım:

1) KARBONAT

1 tatlı kaşığı karbonatı biraz su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın. Ardından burnunuzun üzeerine ve siyah noktaların olduğu bölgelere bu karışımı sürün. 3-4 dakika bekleyin. Son olarak dairesel hareketlerle masaj yaparak karbonatı cildinizden arındırın ve soğuk su ile durulayın.

2) YUMURTA AKI MASKESİ

Siyah noktalar için en etkili yöntemlerden biri peeling. Bunun için 1 adet yumurta akını ve 1 yemek kaşığı toz şekeri çırpın. Karışımı yüzünüze ve burnunuzun üzerine uygulayın.15-20 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayın. Düzenli olarak uyguladığınızda siyah noktaların oluşumuna neden olan geniş gözeneklerin sıkılaştığını ve temizlendiğini fark edeceksiniz.

3) KİL MASKESİ

Cildi temizleyip sıkılaştıran yöntemlerden biri de kil. Yeşil kili aktardan temin edebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı yeşil kil, 2 çay kaşığı saf gül suyu, birkaç damla çay ağacı yağını karıştırın. Makyajdan arınmış temiz cildinize ve burnunuzun üzerine bu karışımı uygulayın. 15-20 dakika bekletin. Maskeyi temizlerken parmaklarınızla dairesel hareketler çizerek ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1-2 kez cildinize uygulayın. Bu maskeyi birkaç kez yaptıktan sonra burnuzun siyah noktalardan arındığına şahit olabilirsiniz.

4) JELATİN MASKESİ

Kıl folikkülerinin, ölü hücrelerin ve yağın tıkanmasıyla oluşan siyah noktalardan jelatin maskesi ile de kurtulabilirsiniz. Ancak jelatinin aromalı olmamasına dikkat edin. Isıya dayanıklı bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı toz jelatin ve 1,5 yemek kaşığı sütü ekleyin ve karıştırın. Karışımı mikrodalgaya atın 9-10 saniye ısınmasını bekleyin. Karışım akışkan kıvamda oluyor. Bu karışımı burnunuzun üzerine yahut siyah noktaların bulunduğu bölgeye sürün. Maske kuruyuncaya kadar karışımı cildinizde bekletin. Ardından maskeyi elinizle yüzünüzden soyabilirsiniz.   

5) MISIR UNU MASKESİ

Kötü bir görünüme sebebiyet veren siyah noktalardan mısır unu ile de kurtulabilirsiniz. Mısır ununun ciltteki gözeneklerin içinde bulunan fazla yağ ve kiri arındırma özelliği bulunur. 1 yemek kaşığı mısır ununu bir miktar süt ile karıştırın. Karışımı siyah noktalarınızın olduğu bölgeye sürün ve dairesel hareketler masaj yapın. Birkaç dakika masaj yaptıktan sonra yüzünüzü durulayın.

6) YULAF MASKESİ

Burnu siyah noktalardan arındıran yöntemlerden biri de yulaf maskesi. 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini 1 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın. İçerisine 1 tatlı kaşığı kadar da zeytinyağı ilave edin. Ardından siyah noktalarınızın olduğu bölgelere bu karışımı pamuk yardımı ile sürün. 25 dakika bekleyin ve yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi haftada 1-2 kez cildinize uygulayarak siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

SİYAH NOKTA NEDEN OLUR?

Ölü deri ve kirlerin birikmesiyle oluşan siyah noktalar, pek çok nedenden kaynaklanabilir.Hormonlara bağlı olarak aşırı miktarda yağ üretilmesi, hormonal dengeyi bozabilecek düzeyde stres ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabilecek kozmetik ürünleri gibi nedenler burunda siyah nokta oluşumuna yol açar. Bunun yanı sıra, genetik olarak daha büyük gözeneklere veya çok yağlı bir cilde sahip olmak da nedenleri arasında. 

Uzman Doktor Dr. Özay Yudum Naim siyah nokta nedenlerini şu şekilde bildirmektedir:

“Siyah noktalar, gözeneklerin fizyolojik ve çevresel etmenlere bağlı olarak tıkanması ile meydana gelir;

Fizyolojik Sebepler: Ölü deri kalıntılarının gözeneklerde toplanması, cilt tipi, aşırı sebum (yağ salgısı) üretimi, gözenek dokusunun genişlemiş olması, karaciğer yağlanması gibi sağlık problemlerinin varlığı, hormonal bozukluklar, ideal vücut ağırlığının üzerinde olmak vb.

Çevresel Sebepler: Çevre kirliliğine maruz kalmak, uzun süre havasız ve kirli ortamlarda kalmak, sigara ve alkol kullanımı, stres, düzensiz beslenme, düzensiz uyku, hareketsiz yaşam tarzı, sık sık ilaç kullanmak, cildi temizlememek, yanlış kozmetik ürün kullanımı vb.

Tıkanan gözeneklerin temizlenmesi ile siyah noktalar kaybolur. Ancak tekrarlamaması için sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılması ve gözeneklerin sıkılaştırılması gerekir. Temizleme işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken nokta ise uygun yöntem ve ürünlerin tercih edilmesidir.”

Mavi Kadın