2016-09-18 03:54:44 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:39

Buzlukta, Derin Dondurucuda Börek Ve Sigara Böreği Saklama Yöntemleri

İşte yaptığınız patatesli, kıymalı, peynirli, pişmiş, pişmemiş, çiğ, ıspanaklı, mayalı, milföy, su böreği her çeşit böreği ve sigara böreğini saklama yöntemleri:

Buzlukta, Derin Dondurucuda Börek Ve Sigara Böreği Saklama Yöntemleri

Türk mutfağının en sevilen hamur işlerinden biri nedir? deyince hepimizin ilk aklına gelen yiyecek şüphesiz ki börek olacaktır. Börekler elde açılarak yahut hazır yufkadan yapılır. İşte yaptığınız patatesli, kıymalı, peynirli, pişmiş, pişmemiş, çiğ, ıspanaklı, mayalı, milföy, su böreği her çeşit böreği ve sigara böreğini saklama yöntemleri:

* Öncelikle şunu bildirelim ki börek sıcakken saklanmaz. Böreği saklamak için soğumasını beklemelisiniz. Börekleri dilimleyip yenilecek porsiyonlarda buzluk poşedine koyun. Poşedin havasını alıp ağzını bağlayın yahut derin dondurucu saklama kabına yerleştirin. Pişmiş olarak derin dondurucuya koyduğunuz bu börekleri saklama kabında yahut buzdolabı poşedinde 2 aydan fazla saklayabilirsiniz. Böreği dilediğiniz zaman buzluktan çıkarıp, fırında yahut mikrodalgada ısıtıp yeni pişirilmiş gibi afiyetle sıcak sıcak tüketebilirsiniz.

* Böreği buzlukta saklamak istemiyorsanız ve kısa sürede tüketecekseniz, böreği pişirip soğuduktan sonra oda sıcaklığında rutubetsiz bir yerde saklama kabında 4-5 gün kadar muhafaza edebilirsiniz.

* Böreği alüminyum folyoya sarıp buzdolabı poşedine koyun. Ağzını bağlayın ve buzdolabına yerleştirin. Böreği buzdolabında bir hafta boyunca bu şekilde saklayabilirsiniz.

* Böreği pişirmeden de derin dondurucuda bir yıl kadar saklayabilirsiniz. Bunun için tüm işlemleriyle börek hazırlanır ve geniş tepsiye yahut saklama kabına çiğ haldeki börekler yerleştirilir, ardından buzluğa kaldırılıp 1 gece buzlukta dondurulur. Ertesi gün teker teker buzdobalı poşetlerine dilimler halinde koyulur. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken kıymalı olarak hazırlanan pişmemiş çiğ durumdaki böreğin buzlukta 6-7 ay, peynirli böreğin ise daha uzun süre dayanabileceğidir. Bunun için üzerine etiket yapıştırıp günün tarihini atabilirsiniz.

* Sigara böreğini buzlukta saklamak için, saklama kabının tabanına buzdolabı poşedi serin, tüm işlemleriyle hazırladığınız çiğ haldeki sigara böreğini aralıklı olarak saklama kabına dizin, üzerine tekrar buzdolabı poşedi serin, aralarında buzdolabı poşedi olacak şekilde sigara böreklerini birbirine değmeden saklama kabına yerleştirin. Saklama kabınız yoksa saklama kabı yerine çiğ haldeki sigara böreklerini buzdolabı poşedine koyun ve yine aralarında boşluk olacak şekilde poşete dizin. Pişmiş haldeki sigara böreğini de buzlukta bu şekilde muhafaza edebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey sigara böreklerinin birbirine temas etmemesidir yoksa yapışırlar, buzluktan çıkarınca da parçalanırlar.

Yaş Pasta Dondurucuda Nasıl Saklanır? Tıklayınız

Börek Kaç Kalori Eder? Meşhur Böreklerin Kalori Miktarları Listesi Tıklayınız

Brokoli Buzlukta Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Mısır Dondurucuda Nasıl Saklanır? Adım Adım Resimli Tarif Tıklayınız

Şeftali Buzlukta Nasıl Saklanır? 2 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Börülce Dondurucuya Nasıl Konur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Ispanak Buzlukta Nasıl Saklanır? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Kabuklu Ve Yaş Ceviz Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Mavi Kadın