Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-04-17 18:47:00 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:27

Buzluktan Çıkan Donmuş Et Kaç Saatte Çözülür

Google News

Eti derin dondurucuda muhafaza etmek bozulmasını önler. Fakat çıkardığımız zaman doğru yöntemle çözünmesini sağlamamız gerekir. Yoksa tadı değişir, besin değeri azalır. Eti peteklerin üstüne koymak veya çözülsün diye sıcak su dolu bir kaba

Buzluktan Çıkan Donmuş Et Kaç Saatte Çözülür

Donmuş Buzlu Et Nasıl Çözülür 4 Pratik Hızlı Çözüm

Eti derin dondurucuda muhafaza etmek bozulmasını önler. Fakat çıkardığımız zaman doğru yöntemle çözünmesini sağlamamız gerekir. Yoksa tadı değişir, besin değeri azalır. Eti peteklerin üstüne koymak veya çözülsün diye sıcak su dolu bir kaba yerleştirmek hiç iyi bir fikir değildir. Çünkü bu yöntemler etin yapısına zarar vermekte, içindeki vitaminleri yok etmektedir. Böyle bir etin tüketilmesi gıda zehirlenmesine ve başka rahatsızlıklara sebep olabilir.

İşte buzluktaki eti çözdürmek için en etkili kolay yöntemler

Buzluktan Çıkarılan Donmuş Et Nasıl Çözülür

Soğuk Suda Çözdürün

Eti buzluktan çıkardığınızda çözülmesi için beklemeniz gerekir. En geç 12 saat içerisinde çözülecektir fakat bazen bu kadar bekleyecek zamanımız olmayabilir. Eğer önceden çözdürmeyi unuttuysak ve hemen kullanmamız gerekiyorsa poşetiyle beraber soğuk suda bekletmek işe yarayacaktır. Bu süre zarfında suyu yenilemeniz etin daha çabuk çözülmesine yardım edecektir. Bu yöntem sayesinde et, ortalama 1 saatte kullanılmaya hazır hâle gelecektir. Eti hızlı bir şekilde çözdürmeye ihtiyacınız varsa soğuk su imdadınıza yetişecektir. Tencereye soğuk su ekleyip eti bu suda bekletmelidir. Oda sıcaklığına geldiğinde suyu döküp yeniden suyla doldurmalıdır. Bazen yarım saatte de çözülebilir. Bu durum havanın sıcak olup olmamasına göre değişir. Fakat donmuşş et parçaları çok büyükse 3 saati de bulabilir.

Buzdolabında Çözdürün

Donmuş eti buzluktan çıkarıp buzdolabının alt kısmında bekletmek yavaş yavaş çözünmesini sağlayacaktır. Bu yöntem, işi acele olanlar için uygun değildir fakat vakti olanlar genelde bunu tercih etmektedir. Etin buzdolabında çözülme süresi yaklaşık 8-24 saattir. Çözünme hızı ne kadar et olduğuna da bağlıdır. Hangi gün pişirecekseniz o günün akşamında çıkarmanız önerilir.

Mikrodalga Kullanın

Buzlu eti çözdürmek için uygulayabileceğiniz en pratik çözüm budur. Mikrodalgalarda çözme (defrost) özelliği bulunur. Et, yüksek ısıya dayanıklı bir kaba koyulur. Mikrodalga buz çözme kademesine getirilir. Et uygun bir kapta yerleştirilir ve mikrodalga çalıştırılır. Ortalama 4 dakika sonra çıkarılır. (4 dakikadan fazla bekletilirse et muhtemelen pişmeye başlayacaktır.) Bundan dolayı buz çözme derecesine ayarlamak ve belirtilen süreyi geçirmemek önemlidir.

Suyun İçinde Bekletin

Oda sıcaklığında suyu geniş bir kaba doldurun. Eti ağzı kilitli bir poşet içinde bu suya koyun. Suyu ara sıra kontrol edin ve soğuduğunu fark edince değiştirin. Böylece daha çabuk çözülecektir. Bu şekilde yaparsanız etin buzu 1-2 saatte eriyecektir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.