2021-04-14 00:18:03 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:27

Buzluktan Çıkan Tavuk Hemen 5 Dakikkada Nasıl Çözülür

Donmuş, buzluktaki tavuğu çözdürmek için tavuğu geceden buzdolabına koyup 1 gün bekleyebilirsiniz. Yahut aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Buzluktan Çıkan Tavuk Hemen 5 Dakikkada Nasıl Çözülür

Donmuş, buzluktaki tavuğu çözdürmek için tavuğu geceden buzdolabına koyup 1 gün bekleyebilirsiniz. Yahut aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Buzdolabına Alın

Buzdolabına koymak, donmuş tavuğu çözmenin en hızlı yoludur. Tavuğu 1 gece önceden buzdolabına indirip ertesi güne kadar orada bekletirseniz buzunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz. Buzdolabının soğukluğu derin dondurucu gibi fazla değildir. Bundan dolayı tavuk buzdolabına girdiğinde yavaş yavaş çözülmeye başlayacak, donukluğu sabah tamamen gitmiş olacaktır. Böylelikle tadı da bozulmayacak ve üzerinde bakteri meydana gelmeyecektir.

Soğuk Su İçinde Bekletmek

Bu da buzluktan çıkardığınız tavuğun kısa zamanda çözülmesini sağlayacak bir başka yöntemdir. Derin bir kaba ağzına kadar soğuk su koyun. Tavuğu paketinden alıp bu suda bekletin. (Tabii ki kullandığınız su kabı, tavuğun sığabileceği kadar geniş olmalıdır.)

Tuzlu Suda Bekletin

Buzluktaki tavuğu çözdürmek için tuzlu soğuk su karışımından da faydalanılabilir. Bir kaba soğuk su doldurulup içerisine bol miktarda tuz atılır. Tavuk kaba yerleştirilip beklemeye bırakılır. Buzu çabucak eriyecektir.

Sıcak Suda Çözdürün

Bir tencereye sıcak su koyun. (Kaynar olmasın.) Tavuğu içine yerleştirip bir süre bu halde bırakın. Hızlı bir şekilde çözülecektir. Fakat tekrar altını çizmek isteriz ki su, aşırı sıcak olmamalıdır.

Mikrodalgaya Koyun

Tavuğu derin dondurucudan çıkardığınızda çözülmesi için fazla beklemek istemiyorsanız mikrodalgaya da atabilirsiniz. Bu fırınlarda buz çözme kademesi diye bir ayar vardır. Önce mikrodalgayı bu kademeye getirmelisiniz. Ardından tavuğu atıp 4 dakika çalıştırırsanız tamamen çözülmüş olarak kullanabilirsiniz. Yalnız bu süreyi aşmayın aksi takdirde mikrodalga tavuğu pişirmeye başlayacaktır.

Tavuk Buzu Çözülmeden Pişirilir Mi?

Buzlu durumdayken de pişirebilirsiniz. Dondurulmuş tavuk nasıl çözülür? diye merak edenler için paylaştığımız bu yöntemler işinize yarayacaktır. Gerçi tavuğu bu halde pişirmenin zararı olmaz. Fakat tarifte bildirilen pişirme süresine ek olarak, bu sürenin yarısı kadar daha pişirmeniz gerekecektir. Örneğin tarifte yarım saat pişirileceği bildiriliyorsa, buzunu çözdürmeden pişirdiğinizde bu müddet 45 dakikaya çıkacaktır.

Peki aynı şey kuşbaşı tavuk için de geçerli mi? derseniz buna da evet diye cevap verebiliriz. Fakat aceleniz yoksa tavuğu buzluktan çıkarır çıkarmaz pişirmenizi önermiyoruz. Çünkü tavuk henüz çözülmediği çiçin sert bir yapıdadır. Kuşbaşı tavuk düdüklü tencerede pişirilecekse zaten buzları pişerken erir. Ancak bu, etin topaklanmasına yol açacaktır. Eminiz böyle bir görüntüyle karşılaşmak istemezsiniz.

Tavuğu donmuş vaziyette fırına atarsanız içi pişmez, dışı kurur. Bundan dolayı fırına vermeden önce düdüklü tencerede bir miktar suyla az pişirmeniz tavsiye edilir.

Mavi Kadın