22 Ocak 2022, Cumartesi 23:47

C vitamini deposu mandalina ile güzelleşebilirsiniz! Sivilceleri gideriyor, cilde ışıltı veriyor

Kışın en sevilen meyvesi mandalina tezgahlardaki yerini aldı. İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran bu meyveyi bağışıklığı güçlendirmek için tükettiğiniz gibi cilt maskesi olarak da kullanabilirsiniz. İşte mandalinanın cilde faydaları ve mandalinayla yapacağınız maske tarifleri:

C vitamini deposu mandalina ile güzelleşebilirsiniz! Sivilceleri gideriyor, cilde ışıltı veriyor

C vitamini kaynağı olan mandalina düzenli tüketildiğinde cildin daha canlı ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. İçeriğindeki antioksidanlar cildi güneşin zararları ışınlarından korur. Cilt lekelerini giderir ve kırışıkların azalmasına yardımcı olur. Mandalinanın bu özelliklerinden yararlanmak için her gün makul ölçülerde mandalina yiyebilir yahut aşağıda bildireceğimiz mandalina ile yapılan maskeleri cildinize uygulayabilirsiniz.

Güzellik Uzmanı Döndü Mens Yılmaz, “Yemediğiniz bir şeyi yüzünüze sürmeyin” diyor. Pürüzsüz bir cilt için cildin ihtiyacına yönelik doğal ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. O halde cildinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesi adına kimyasal kozmetik ürünler kullanmak yerine mandalina gibi doğal ürünlerle cildinizi besleyebilirsiniz.

Mandalinanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Mandalinada bulunan C vitamini, yiyerek tüketildiğinde faydalı olduğu gibi cilde uygulandığında da çok yararlıdır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde mandalina ile hazırlanan maskeler birçok cilt sorununa iyi gelir. Mandalinanın cilde faydaları şöyledir:

Cildi onarır

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılar ve cildin içten onarılmasını sağlar. Mandalina yeni hücre ve dokuların çoğalmasına yardımcı olur. Bu sayede ciltte çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kesik ve yara izlerini hızlı bir şekilde tedavi eder.

Doğal bir ışıltı verir

Mandalina içeriğinde bol miktarda diyet lifi barındırır. Bu sayede sindirim sistemini temizler ve vücuttaki zararları toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Uzmanlar günde iki adet mandalina tüketmeyi öneriyor. Mandalina vücuttaki su oranını arttırır, cildi nemlendirir, ciltte kan akışını hızlandırarak yüze parlaklık, ışıltı verir.

Siyah nokta ve sivilceleri giderir

Kirli hava ve kozmetik ürünlerinin kalıntılarından kaynaklı olarak ciltte zamanla toksinler birikir. Düzenli olarak cilde mandalina maskesi uygulamak veya mandalina tüketmek cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Gözeneleri temizleyerek siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler. Ciltteki aktif sivilceleri kurutur, sivilcelere doğal çözüm olur.

Genç bir cilde kavuşturur

Mandalina içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kolajen üretimini destekler. Kolejen üretimini destekleyen içeriğiyle kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini önlemeye de yardımcı olur. Cildin daha genç görünmesini sağlamak için düzenli ve ölçülü miktarda mandalina tüketebilirsiniz.

Cilt lekelerini giderir

Sağlıklı görünen bir cilt için E ve C vitamini gibi vitaminler önemli rol oynarlar. Mandalina bu vitaminler bakımdan zengindir, cildin vitamin ihtiyacını karşılar. Ciltteki hasarı büyük oranda iyileştirir, lekerin giderilmesine yardımcı olur, lekesiz ve kusursuz bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Kozmetik ürünler ve kirli havalar nedeniyle oluşan sivilce ve akneler, siyah noktalar, kırışıklar ve cilt lekeleri gibi çeşitli cilt problemlerinden mandalina kabuğu ve mandalina suyu maskeleri ile kurtulmak mümkündür. O halde buyrun mandalina ve mandalina kabuğundan hazırlanan maske tariflerine:

Cildi Güzelleştiren Mandalina Maskesi Tarifi

Malzemeler:

  • 1 adet yumurtanın beyazı
  • 3 yemek kaşığı mandalina suyu

Yapılışı:

Bir kasenin içerisinde yumurta akı ve mandalina suyu ekleyin. Tahta kaşık ile bunları karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce cildinizin temiz olduğundan emin olun. Ardından yüzünüze maskeyi uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Yumurtaya alerjiniz varsa bu maske sizin için uygun değildir, yumurta yerine 1 tatlı kaşığı bal katabilirsiniz. Düzenli kullanımda cildinizin nemlenmesine ve parladığına şahit olabilirsiniz.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Mandalina Kabuğu Maskesi

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı mandalina kabuğu rendesi
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi

Yapılışı:

Tüm malzemeleri cam bir kase içerisinde karıştırın. Ardından temiz cildin üzerine uygulayın ve 20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda kırışıklıklarınızın azaldığını, cildin pürüzsüzleştiğini görebilirsiniz.

Cildi Canlandıran Mandalina Maskesi

Malzemeler:

  • 1 adet mandalina
  • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı:

Bir adet mandalinanın kabuğunu soyun ve kabuklarıyla beraber mandalinleri blenderden geçirin. Ardından içerisine bal ekleyin ve cildinizdeki ölü tabakadan kurtulmak için cildinize masaj yaparak uygulayın. Maskeyi yüzünüzde yaklaşık 10 dakika bekletip su ile yıkayın. Haftada 1-2 kez maskeyi kullanmaya düzenli olarak devam edin. Düzenli kullanımla beraber cildinizin ne kadar güzelleştiğine şaşıracaksınız!

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT