Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

C vitamini içeriğiyle kolesterolü düşürüyor! Sağlığa faydaları saymakla bitmiyor

Mavikadin>Sağlık>C vitamini içeriğiyle kolesterolü düşürüyor! Sağlığa faydaları saymakla bitmiyor

İçinde diyet lifleri barındıran kestanede aynı zamanda sağlıklı yağlar, mineraller, antioksidanlar ve vitaminler bulunuyor. Tam bir C vitamini kaynağı olan bu besinin sağlık için faydaları saymakla bitmiyor. 

Özellikle yaşlılar ve spor yapan kişilerin tercih ettiği bu besin çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olan kişilere iyi bir kaynaktır.
Özellikle yaşlılar ve spor yapan kişilerin tercih ettiği bu besin çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olan kişilere iyi bir kaynaktır.

C vitamini kaynağı olmasından dolayı kuruyemişlerden çok meyveye benzeyen kestanenin özellikle soğuk kış günlerinde tüketilmesi tavsiye ediliyor. 

Hem kızarmış halinin hem de haşlanmış halinin sıklıkla tüketilmesi önerilen kestane bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Nur Sinem Türkmen kestanenin kronik hastalıkları önleme gibi etkilerinin olduğuna dikkat çekiyor. 


KESTANENİN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

Kestane kayın ailesine ait kuzey yarım kürede yetişen kuruyemiş olarak bilinir. Ilıman iklimi seven kestane badem, ceviz ve fındığın aksine daha az yağ, yüksek oranda nişasta ve C vitamini içeriğine sahiptir.  

Çok hafif bir tadı olan kestanede nişasta oran olarak yüksek olduğu için un olarak da kullanıma uygundur. Glüten içermeyen kestane hamur işlerinde de kullanılabilir. 
 

100 GRAM KESTANENİN BESİN DEĞERİ

100 gramı 190 kaloridir. 
41 gram karbonhidrat içerir. 
10 gram şeker, 2.4 gram yağ, 8.3 gram lif ve 3.7 gram protein içerir. 

C, E ve B vitaminlerini içeriğinde barındıran kestanede ayrıca kükürt, fosfor, magnezyum, kalsiyum gibi diğer mineraller vardır.  

C vitamini içeriğiyle kolesterolü düşürüyor! Sağlığa faydaları saymakla bitmiyor


KESTANENİN BİLİNMEYEN 12 FAYDASI 

1- Kestane içeriğinde polifenol, gallik asit, ellagik asit ve C vitamini sayesinde antioksidanlar içerir. 

2- Yüksek lif oranı olan kestane sindirimin iyileştirilmesine katkı sağlar. 

3- Yağ asit üretimine yardımcı olan kestane kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur. 

4- Karbonhidrat içeren kestane doyurucu bir besin olarak bilinir. 

5- Zayıflamaya yardımcı olur.

6- C vitamini kaynağı olan kestanede antioksidan vardır ve inflamasyonu azaltabilir.

7- Önemli bir lif kaynağıdır.

8- Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Dolayısıyla kalp sağlığını korur.

9- Kemikleri korur.

10- B vitamini mutluluk hormonu olan serotonin üretimini destekler.

11- Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

12- Vücuttaki iltihaplanmayı önler.


GIDA İNTOLERANSI VE ÇÖLYAK HASTALARI TERCİH EDEBİLİR


K, B5 ve B3 vitaminleri haricinde magnezyum ve fosfor gibi birçok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran kestane, çölyak hastaları tarafından da rahatlıkla yenilebilir. 

Zengin bir amino asit içeriğine sahip kestane vegan beslenen kişilerce de çok sevilir. Özellikle yaşlılar ve spor yapan kişilerin tercih ettiği bu besin çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olan kişilere iyi bir kaynaktır. Ancak yine de doktora danışmak da fayda vardır. 

 

KESTANE TOK TUTAR MI?

İçeriğinde yüksek lif olan kestane tok tutma özelliğine sahiptir. Şeker ve kolesterol seviyelerini düzenleyen kestane yine de dikkatli tüketilmelidir. Pişmiş 3 orta boy kestane 1 ince dilim ekmek değişimi olarak tüketilebilir.

 

 

Kaynak : memorial.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...