10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:25

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır Çamaşır Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır Çamaşır Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir

Çamaşır makineleri, ev eşyalarının en önemlilerindendir ve kısa bir süre ârızalandığında bile hayatımız ciddi derecede olumsuz etkilenmektedir. Çamaşır makineleri bizzat temizleme aracı oldukları için, kendisinin de temizlenmeye ve bakıma ihtiyaç

Çamaşır Makinesi Kokuyor. Çamaşır Makinesi Temizliği Yapma Yöntemleri

Çamaşır makineleri, ev eşyalarının en önemlilerindendir ve kısa bir süre ârızalandığında bile hayatımız ciddi derecede olumsuz etkilenmektedir. Çamaşır makineleri bizzat temizleme aracı oldukları için, kendisinin de temizlenmeye ve bakıma ihtiyaç duyduğu unutulmakta ve temizliği sıklıkla ihmal edilmektedir. Bu da çamaşır makinesinde kötü kokuların meydana gelmesine yol açmaktadır. Buna çözüm bulabilmek için, önce çamaşır makinesinde koku nasıl oluşur ve çamaşır makinesindeki kokuyu gidermek için ne yapmalıdır sorularının cevabını bilmemiz gerekmektedir.

Çamaşır Makinesindeki Kokuyu Yok Etme Yöntemleri Nelerdir?

Çamaşır makinesinin deterjan haznesi temizlenip 2 yemek kaşığı kadar tuz, 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 su bardağı sirke koyulur. Ardından makine, en yüksek derecede ve boş olarak çalıştırılır. Böylece tam olarak temizlenmiş olan makinenizdeki kötü kokular da yok olacaktır.

Bir ölçü deterjanı 1 çay bardağı limon tuzuyla karıştırın ve bu esnâda makinenizi maximum sıcaklığa ve en yüksek devire getirin. Limon tuzu ve deterjan karışımını deterjan haznesine koyun ve makinenizi uzun programda çalıştırın. Program bittiğinde deterjan haznesini ve makinenizin kapağını açık bırakın ve kurumasını sağlayın. Bunu 2-3 ay arayla uygulamaya devam ederseniz, makinenizde kötü koku problemi olmayacaktır.

Makinenizin deterjan gözüne 1 çay bardağı çamaşır suyu ekleyin ve yine makinenizi en uzun programa ve en yüksek sıcaklık derecesine getirip çalıştırın. Çamaşır suyu sayesinde makineniz kötü kokulardan arınacaktır. Makinenizin içerisinde çamaşır suyu ne kadar uzun süre durursa o denli güçlü etki edecektir. Çamaşır suyuyla yıkamanın ardından makinenizi herhangi bir ürün veya deterjan eklemeden, bir defa da boş halde çalıştırmanız ve bu sayede çamaşır suyu kalıntılarını gidermeniz gerekir.

Sirke de doğal temizleyicilerden biridir ve çamaşır makinesinin temizliğinde etkilidir. Makinenin deterjan haznesine biraz sirke koyun ve makinenizi çalıştırın. Ardından sirke kokusunun tamamen gitmesi için makineyi bir sefer de boş olarak kısa programda çalıştırın. Bu uygulamayı her ay veya 2 ay ara ile periyodik olarak tekrarlayın.

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Kirlerin ya da sabun artıklarının birikimi, küflenme, nem hapsolması gibi faktörler zaman geçtikçe çamaşır makinesinde koku oluşumuna sebep olabilir.

Pek çok çamaşır makinesinde 'Temiz Kazan' isimli bir program mevcuttur ve bu sayede çamaşır makinesi kendi kendini yıkayabilmektedir. Bu tarz bir programı olmayan makine ise boş olarak ve deterjan bölümüne çamaşır suyu eklenerek, 1 saat boyunca minimum 70 derecede çalıştırılır ve 400 civarında düşük devirde sıkma yapılır. Ardından deterjan gözü çıkarılır, makinenin kapağı sonuna kadar açılır, odanın penceresi de açılarak bütün gece havalandırılmaya ve kurulanmaya bırakılır. Her 30-40 yıkamada bir, dış temizliği ve kazan temizliği tekrar edilmelidir. Kısaca 2-3 ay ara ile bu işlem uygulanmalıdır.

Kıyafetlerden yağları ve kötü kokuları temizlemek amacıyla yapılabilecek bazı şeyler vardır: Şâyet giysilere yağ lekeleri ve kötü kokular sinmiş ise, bunları gidermek için hassas yapıda olmayan ve pamuklu olan giysiler renklerine göre ayrılır ve ardından bir çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı, makinenin deterjan haznesine eklenip minimum 60 derecede ve minimum 3-4 durulamayla yıkanır. Beyazlar da bu şekilde Domestos ya da çamaşır suyuyla yıkanabilir. Bu ön yıkamanın ardından muhakkak normal deterjan ile yeniden yıkanmalıdır, çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı kalıntılarının tamamen gitmesi için bu gereklidir. Bu yıkamada lavanta ve benzeri güzel kokular da yumuşatıcı bölmesine koyulabilir. Sonrasında çamaşırlar hiç bekletilmeden iyice havalandırılmalıdır ve kuruması sağlanmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT