10 Temmuz 2020, Cuma 06:49

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkama Yöntemi

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkama Yöntemi

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkanır mı? 

Temizlik konusunda en çok tartışılan şeylerden biri de, ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanır mı? Yoksa yıkanmaz mı?, sorusudur. Bu yazımızda, âdeta bir kriz meselesi hâline gelen bu konuya son noktayı koymuş bulunmaktayız. Zîra bu hususta herkes farklı bir şey söylemektedir. Bazıları yıkanabileceğini savunurken, bazıları ise bunu şiddetle reddetmektedir. Elbette bu durumu netliğe kavuşturabilmek için soruyu, çamaşır makinesinde hangi ayakkabılar yıkanır ve hangileri yıkanmaz? olarak sormamız gerekir. Öncelikle buradan giriş yapalım. Bilindiği gibi, bütün ayakkabılarımızı çamaşır makinesinde yıkamamız olanaksızdır. Aslında çamaşır makinesinde yıkanabilecek ayakkabılar; espadril, sneakers ve bu gibi bez ya da pamuklu ayakkabılar, genel olarak tüm spor ayakkabıları ve tenis ayakkabıları olarak sıralanabilir. Ayakkabılar makineye atılmadan önce, dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Makinede yıkanacak ayakkabılarda hiçbir deri kısmı olmaması gerekmektedir. Bundan emin olduysak ayakkabılarımızı çamaşır makinemize koyabiliriz. Ardından deterjan bölmesine gerektiği kadar deterjan eklemeliyiz. Ancak yumuşatıcı kullanmamalıyız, zîrâ yumuşatıcılarda bulunan maddelerin bazıları ayakkabı temizliğine elverişli olmayabilirler. Makinemiz, yıkamayı bitirdiğinde ayakkabılarımızı çıkarıp, herhangi bir ısı kaynağı kullanmadan açık havada kurutabiliriz.

Ayakkabılar Çamaşır Makinesinde Kaç Derecede Yıkanır?

Ayakkabıların çamaşır makinesinde kaç derecede yıkanacağını açıklayacak olursak, bu konuda ayakkabı hassasiyetinin ve yıkama tâlimatlarının dikkate alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Tâlimatlarda özel bir ısı ayarı bildirilmediği müddetçe ayakkabıların 30 derece kısa programda yıkanması doğrudur.

Öte yandan, ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması konusunda dikkat edilmesi gereken mühim bir husus daha vardır. Şöyle ki; ayakkabılar makineye koyulmadan evvel mümkünse bir yastık kılıfına sarılmalı ve o şekilde makineye atılmalıdır. Bunun için eski bir perde ile torba yaparak onu da kullanabilirsiniz. Naylon poşete koyup ağzını kapatarak ta uygulayanlar vardır. Aynı sonucu aldıklarını belirtmektedirler. Diğer bir uygulama ise eski kışlık kıyafet veya temizlik bezlerinin arasına sararak makineye atmaktır. Bu şekilde yıkama anında çıkacak seside azaltırsınız. Böylece ayakkabılarınız herhangi bir deformasyona uğramadan başarıyla yıkanacaktır.

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkanırken, 30 dereceye ayarlanması gâyet yeterli olacaktır. Bu sıcaklığın altında veya üstünde yıkanmamalı, her zaman bu ölçüye uyulmalıdır. Programı ayarlarken ise, çamaşır makinenizin spor kıyafetleri için bir programı mevcutsa onu seçmelisiniz. Eğer mevcut değil ise, sentetik ya da karışık programda yıkamanız mümkündür.

Teknolojik ürünlerin en önemlilerinden olan çamaşır makinesi, üretildiği günden bu yana çamaşır yıkamayı oldukça pratik bir düzeye getirirken zamandan ve paradan tasarruf etmemizi de sağlamaktadır. Çamaşır makinelerinin kullanım alanları oldukça fazladır. Tekstil ve kıyafet ürünlerinin yanı sıra çamaşır makineleri, ayakkabıları da en iyi şekilde yıkayabilmektedir. Esâsen, ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması gâyet olağan bir uygulamadır. Fakat çoğu kişi, çamaşır makinesinin ayakkabılarına zarar vereceğini düşünerek tedirgin olmaktadır. Oysa alacağımız tedbirler ile, ayakkabılarımızı hiçbir problem olmaksızın çamaşır makinemizde rahatlıkla yıkayabiliriz. Kirlenen ayakkabıların önceki rengini ve temiz hâlini tekrar kazanabilmesi için, doğru yıkama programlarının seçilmesi de önem taşımaktadır. Eğer bunu yaparken, uyulması gereken kurallara riayet etmezsek, ayakkabılarımız zarar görebilir.

Göz önünde bulundurulması gereken en mühim şeylerin ilki, ayakkabılarımızın makinede yıkanabilir olup olmadığıdır. Çoğunlukla her ayakkabının iç tarafında, bununla ilgili bir etiket bulunmaktadır. Öte yandan bu etiketin üstünde, ayakkabının kaç derecede ve hangi programda yıkanacağı da belirtilmektedir.

Bilhassa beyaz spor ayakkabıların hızlı kirlendiği bir gerçektir. Bu nedenle daha çok yıkanmaya ihtiyaç duyarlar. Bu ayakkabılar, beyaz giysiler ile beraber yıkanmalıdır. Bu işlem, ayakkabılardaki renk değişimine engel olacaktır. Böylece ayakkabılarımız, tıpkı ilk günkü gibi gıcır gıcır olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT