Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
23-09-2023 15:22 | Güncelleme : 23-09-2023 22:55

Çapı 6 milimetreden büyük benler deri kanseri habercisi olabilir! Rengi değişik, sınırları belirsizse dikkat

Google News

Çoğu zaman zararsız gibi gözüken benlerinizi düzenli aralıklarla kontrol ediyor musunuz? Eğer benlerinizde renk değişikliği gözlemliyorsanız ve çapları 6 milimetreden büyükse bir dermatoloji uzmanına görünmenizde fayda var.

Çapı 6 milimetreden büyük benler deri kanseri habercisi olabilir! Rengi değişik, sınırları belirsizse dikkat

Benler her zaman sanıldığı gibi zararsız değildir. Benlerde oluşan değişimlerin deri kanseri habercisi olabileceğine dikkat çeken Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Prof. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, ''Genellikle koyu kahverengi ya da siyah renkli bir leke veya kabarıklık olarak başlar. Zamanla büyüyen lezyonlara pembe ve çelik mavisi gibi renk tonları eklenebilir. Kadınlarda en sık bacaklarda, erkeklerde ise en sık sırtta görülse de saçlı deri, ağız içi, genital bölge ve tırnaklar dahil vücudun herhangi bir yerinde görülebilir'' dedi.

Dünyada sık rastlanan malignite türlerinden biri olan deri kanserine ilişkin bilgiler aktaran Prof. Dr. Demir, “Melanom dışı deri kanserleri (bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom gibi) tüm malignitelerin yaklaşık yüzde 20'sini oluşturur. Malign melanom teşhis edilen toplam deri kanserlerinin yüzde 5'inden azını oluşturur. Diğer deri kanseri türlerine göre daha az görülmesine rağmen, deri kanserine bağlı ölümlerin büyük çoğunluğu melanomdan kaynaklanmaktadır.'' diye konuştu. 

DERİDEKİ KABARIK DOKUYA DİKKAT

Deriye renk sağlayan Melanom, melanosit olarak adlandırılan hücrelerin normalin dışında çoğalarak kontrolünü kaybetmesiyle meydana gelir. Genellikle normal deride yeni bir oluşum olarak meydana gelen Melanom'lara çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Demir, Melanom çoğunlukla kahverengi ya da siyah renkte kabartı şeklinde kendini gösterir. Zaman içinde büyüyüp mavi veya pembe olarak renklenmesi de mümkündür. Nadiren pembe rengi de olan bu yapı kadınlarda daha çok bacaklarda, erkeklerde de sırt bölgesinde görülür. Saçlı deri, genital bölge ve ağız içinde de karşımıza çıkabilir şeklinde bilgiler verdi.

DÜZENLİ ARALIKLARLA KONTROL EDİLMELİ

Bu yapılara sahip olan bireylerin düzenli olarak bir dermatoloji uzmanına kontrole gitmelerini öneren Prof. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, şüpheli yapıya rastlanıldığında vakit kaybetmemenin altını çizdi. Erkenden tanı koyulması adına Melanom'u diğer kanser çeşitlerinden ayırmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Demir, yapılan inceleme sonrasında Melanom şüphesine sahip lezyonların cerrahi müdahale ile çıkarılması gerektiğini ardından da patolojik sonuçlara göre kesin tanı koyulabileceğini ifade etti.

deri kanseri

UV MARUZİYETİNDEN KAÇINMAK GEREK!

Halk arasında sıkça duyulan neşter değerse kanser olur lafının doğru olmadığını ifade eden Prof. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, erken tanının hasta için büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Tanı ve tedavide zamanın önemli olduğunu ifade etti.

Ultraviyole (UV) ışınlarına veya ultraviyole lambalarına uzun süreli maruz kalmanın deri kanserinin başlıca nedenleri arasında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir hem melanom hem de melanom dışı deri kanserlerinin aslında çok faktörlü hastalıklar olduğunun altını çizdi. Hastalıktan korunmak için UV maruziyetinden kaçınmak veya UV maruziyetinin azaltması öneriliyor. 

KENDİNİZİ KONTROL EDİN

Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin vücudumuzu iyi tanımamız gerektiğini söylüyor. Dr. Aktekin, kanser riski açısından şu noktaların önemli olduğunu anlatırken şöyle dedi:
"Asimetri önemli bir ipuçudur. Yani bene bakıldığında bir tarafı renk ve doku açısından farklı ise, benin kenarları düzensiz, pürüzlü, çentikli görünümde ve sınırları net değilse, içerisinde birden fazla renk barındırıyorsa, çapı özellikle 6 milimetreden büyükse bu benler risklidir ve önemlidir. Ayrıca eskiden beri varolan bir ben zamanla boyut, renk ve şekil değiştirdiyse mutlaka bir dermatologa başvurulmalıdır. Benler konusunda bilmemiz gereken önemli bir nokta da; derinin güneşten korunmasıdır.''

Derimizin belli aralıklarla kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin, erken müdahalenin önemini hatırlattı. 

UV IŞIĞININ ZARARLARI

Güneş ışığı altında fazlaca kalmak şiddetli radyasyon demektir. Eğer bu durumda iyi bir güneş gözlüğü kullanmazsanız gözleriniz, iyi bir güneş koruyucu kullanmazsanız da cildiniz zarar görecektir. UV radyasyonunun neden olduğu kronik göz hasarı tedavi edilemez. Güneşin kendini gösterdiği saat dilimlerinde dışarıda korunmasız şekilde bulunursak UV radyasyonu cildimize de zarar verecektir. Bunun harici solaryumda fazla kalmanın da cilt kanserine neden olduğunun altını çizmekte fayda var.

 

Kaynak : iha.com.tr, yenisafak.com, zeiss.com.tr
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.