2022-03-27 15:59:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:34

Çarkıfelek meyvesinin (Tutku meyvesi, passiflora meyvesi) sağlığa 9 faydası ve zararları

Tutku meyvesi, passiflora meyvesi ve passion fruit olarak da bilinen çarkıfelek meyvesi içi sulu ve tohumlu olan tropikal bir meyvedir. Tutku meyvesinin sağlık için pek çok faydası vardır: Kanserle savaşır, kabızlığı önler, kemikleri güçlendirir… İşte çarkıfelek meyvesinin faydaları, zararları ve nasıl yenileceği:

Çarkıfelek meyvesinin (Tutku meyvesi, passiflora meyvesi) sağlığa 9 faydası ve zararları

Çarkıfelek meyvesi tropikal bir meyvedir, anavatanı Brezilya, Paraguay ve Arjantin'dir. Çarkıfelek meyvesinin dış kabuğu mor ve buruşuk, iç kısmı ise etli, tohumlu ve suludur. C vitamini, A vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından zengin içeriği ile bağışıklık sistemini destekler, Corona dahil viral ve bakteriyel hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

ÇARKIFELEK MEYVESİNİN (TUTKU MEYVESİ, PASSİFLORA, PASSİON FRUİT) FAYDALARI NELERDİR?

Çarkıfelek meyvesi binbir derde devadır. Çarkıfelek meyvesinin faydaları şöyledir:

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Çarkıfelek meyvesi (Tutku meyvesi) C vitamini, karoten ve kriptoksantin içerir. Bu besin içerikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, hastalanmayı önler.

KAN BASINCINI DÜZENLER ve KALP SAĞLIĞINI KORUR

Tutku meyvesi (çarkıfelek meyvesi) kan basıncı seviyelerini düzenleyen önemli bir mineral olan potasyum açısından zengindir. Potasyum kan damarlarını genişletir ve kan akışını artırır. Bu özelliği ile kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

KANSERLE SAVAŞIR

Çarkıfelek meyvesi, kansere neden olan serbest radikallerle savaşan antioksidanlarla doludur. Ayrıca A vitamini, flavonoidler ve diğer fenolik bileşikleri içerir. Tüm bu vitamin ve faydalı maddeler kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Meyve ayrıca C vitamini içerir. C vitamini, serbest radikallerle savaşabilen ve kanser riskini azaltabilen güçlü bir antioksidandır.

SİNDİRİM SAĞLIĞINI DESTEKLER

Çarkıfelek meyvesi yüksek miktarda lif içeriği ile müshil görevi görür, bağırsakların çalışmasını hızlandırır, sindirim sağlına iyi gelir. Lif ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve dışkı yoluyla zararlı besinleri atarak toplam kolesterol seviyelerini düşürür.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Çarkıfelek meyvesi özellikle cilt için faydalı olan bir besin olan harika bir A vitamini kaynağıdır. Meyvedeki C vitamini, riboflavin ve karoten gibi diğer antioksidanlar da cilt sağlığına iyi gelir, ten rengini güzelleştirir ve erken yaşlanma belirtilerini geciktirir. Tutku meyvesi, yaşlanmayı önleyici etkiye sahip olabilecek piceatannol açısından da zengindir.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Tutku meyvesi magnezyum, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir. Bu vitamin ve mineraller sayesinde kemikleri güçlendirir. Bu mineraller, diğer zengin kaynaklarla (yeşil sebzeler ve süt gibi) birlikte alındığında kemik yoğunluğunu korur ve osteoporozu önleyebilir.

KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİ DÜZENLER

Düşük glisemik indeks seviyesi ve yüksek diyet lifleri ile tutku meyvesi kan şekeri seviyesini düzenlemekte etkili rol oynar. Tutku meyvesinin tohumları, vücutta insülin duyarlılığını artırabilen 'piceatannol' adlı bir bileşik içerir. Böylece şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır.

SOLUNUM PROBLEMLERİNİ ÖNLER

Tutku meyvesi, yüksek C vitamini içeriliği ile soğuk algınlığı, astım ve grip benzeri solunum problemlerine yol açan hastalıkları önlemekte çok önemli rol oynar. Göğüs ve burun boşluklarındaki balgam birikintilerinin incelmesine ve gevşemesine, vücuttan çabuk atılmasına yardımcı olur. Nefes almayı kolaylaştırır.

UYKUSUZLUĞA İYİ GELİR

Çarkıfelek meyvesi, stres veya uykusuzluk çekenlere önerilebilecek sağlıklı meyvelerdendir. Magnezyum açısından zengin içeriği ile uyku kalitenizi artırır.

ÇARKIFELEK MEYVESİ NASIL YENİR?

Çarkıfelek meyvesi satın alırken kabuğu mor ve buruşuk olanlar tercih edilmelidir.  Çarkıfelek meyvesinin kabuğu yenmez. Çarkıfelek meyvesinin tepesi biraz kesilir. Bir kaşık yardımıyla içindeki jelimsi madde ve çarkıfelek meyvesinin tohumları yenir.

Dilerseniz çarkıfelek meyvesinin bu içeriğini smoothielerinize, yoğurda, salatalarınıza katıp bu şekilde de tüketebilirsiniz.

Tutku meyvesini yani çarkıfelek meyvesini, posası ve tohumları ile yiyebilir, portakal sıkar gibi suyunu sıkabilir veya diğer shake ve meyve sularına ekleyebilirsiniz.

ÇARKIFELEK MEYVESİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Tutku meyvesi lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Diyabet tedavisine yardımcı olabilir, kan basıncını düzenleyebilir ve ayrıca kanser riskini azaltabilir. Ancak çok miktarda çarkıfelek meyvesi tüketilmesi aşağıda bildireceğimiz sağlık sorunlarına sebep olabilir:

  1. Çok miktarda tüketilmesi bağırsakları çok hızlandırıp ishale neden olabilir.
  2. Tutku meyvesi merkezi sinir sistemini uyarabildiğinden ameliyat sırasında anesteziye müdahale edebilir. Planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce bu meyveyi tüketmeyin.
  3. Bu meyve bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Tutku alerjisi belirtileri ciltte kızarıklık, şişlik ve kaşıntıdır.
Mavi Kadın