10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:16

Çarpım tablosunu en kolay ve en hızlı ezberlemek için 7 farklı yöntem

Çarpım tablosunu en kolay ve en hızlı ezberlemek için 7 farklı yöntem

İlkokul çağındaki öğrenciler için en zor konulardan birisi çarpım tablosunu ezberlemektir. Hatta öyle ki bazı öğrenciler çarpım tablosunu ezberlemeyi imkansız olarak görmektedir. Aşağıda bildireceğimiz yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak en kolay şekilde çarpım tablosunu çocuğunuza ezberletebilirsiniz:

Matematik dersinin temeli şüphesiz ki çarpım tablosudur. İşlemleri düzgün yapabilmek için çarpım tablosunu bilmek matematik dersinde başarılı olabilmek için çok önemlidir. Bu makalemizde öğrencilere çarpım tablosunu nasıl hızlı ve kolay şekilde öğretebileceğinizi bulabilirsiniz. İşte çarpım tablosunu ezberlemek için yöntemler...

Çarpım Tablosunu Ezberleme Yöntemleri 

Aşağıda çarpım tablosunu ezberlemenin en kolay yöntemlerini bildirdik. Bunlardan dilediğiniz yöntemi seçerek kısa sürede çarpım tablosunu ezberleyebilirsiniz:

Çarpım Tablosu Kartlarını Duvara Asın

Çarpım tablosunu kolayca ezberlemek için çarpım tablosu kartlarına çocuğunuzun sıklıkla görebileceği yerlere asmayı deneyebilirsiniz. Bunun için çocuğun giysi dolabı, oturma odası duvarı gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Kırtasiyelerden çarpım tablosu çıkartmaları satın alabilir veya yazıcınız varsa kendiniz çıktı alarak çocuğunuzun odasını bunlarla donatabilirsiniz. Aşağıda size bu konuda fikir verecek görselleri bulabilirsiniz.

Yazarak Ezberletin

Çarpım tablosunu yazarak hızlı bir şekilde ezberleyebilirsiniz. Çarpım tablosunu çocuklarınıza ezberletmek istiyorsanız her gün çarpım tablosunu yazdırmalısınız.Çarpım tablosunu yazdırırken 1'den 10'a kadar olan tablonun hepsini değil, 1 gün 1'leri, diğer gün 2'leri yazdırın. Bu şekilde ilerleyin. Bu yöntemle hızlı sürede öğrenecek ve sayılar aklında kalacaktır. Zihin yazılan şeyleri daha kolay ezberler ve unutmaz. Özellikle de tabloda sıklıkla unuttuğu ve takıldığı yerleri yazdırmaınız çok daha iyi olacaktır.

STİCKER İLE EZBERLETİN

Kırtasiyelerden satın alacağınız aşağıdaki görsellerdeki gibi stickerlerı bir deftere yapıştırarak eğlenceli bir şekilde çarpım tablosunu çocuğunuza öğretebilirsiniz!

Çarpım Tablosunu Günlere Ayırıp Ezberleyin

Öğrenciler için çarpım tablosu bazen çok uzun ve zorlu gelebilir. Bu yüzden çarpım tablosunu günlere bölüp her gün bir grup sayı yazarak ezberlenmesi çok daha kolay olacaktır Örneğin, 1. gün ikiler; 2. gün üçler ve 4. gün ise beşlerin yazarak ezberlenmesi iyi bir yöntemdir. Bu yöntemle ezberlemenin kısa sürede olduğunu göreceksiniz. Bu yöntemde son gün tüm sayıları 5'er kez yazdırıp tekrar ettirmek de çarpım tablosunun tamamen pekişmiş olmasını sağlayacaktır.

Hem Okuyarak Hem de Yazarak Çalışın

Çarpım tablosunu okuyarak ezberlemek her zaman yeterli olmayabilir. Bu yüzden yazarak da desteklemenizde fayda vardır. Bunun için öğrencinin çarpım tablosunu bir kağıda en az 10 kez yazması ve bunu okuyarak tekrar etmese tabloyu ezberlemesinde iyi olacaktır. Çocuğunuz tabloyu yazarken bir yandan da sesli olarak yazdığı şeyleri okumalıdır. Çarpım tablosunu ezberlemek için önemli püf noktalarından biri de budur.

1’lerden Başlayıp Ezberletin

Çarpım tablosunu ezberlemeye başlarken en alt tabakadan başlamalısınız. İlk olarak 1'lerden başlanmalı ve 1'in etkisiz eleman olduğu öğretilmelidir. Çünkü çarpım tablosunda 1 ne ile çarpılırsa çarpışsın sonuç her zaman çarpılan sayıdır diğer değişle 1 etkisiz elemandır. Öğrenci bunu kavradığı takdirde çarpım tablosunda ilerlemesi daha etkili ve akılda kalıcı olacaktır. 1’leri ezberletmeden diğer ezberlere geçmeyin.

Çarpım Tablosu Oyunu İle Çocuğunuza Çarpım Tablosunu Öğretebilirsiniz

Çarpım tablosunu çocuğunuza oyun ile öğretebilirsiniz. Çarpım tablosu oyunları sayesinde çarpım tablosu çocuklar için hem daha eğlenceli hale gelecek hem de daha çok akılda kalıcı olacaktır. Çarpım tablosu oyunlarını internette aratarak bulabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    Çarpım tablosu ezberlenmeK doğru değildir

 
 
KAPAT