05 Ağustos 2021, Perşembe 01:55

Çay Ağacı Yağı Yüze Sürülür mü Sivilceye Cilt Lekelerine İyi Gelirmi

Çay Ağacı Yağı Yüze Sürülür mü Sivilceye Cilt Lekelerine İyi Gelirmi

Çay ağacı yağı, Melaleuca Alternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilen cilt için son derece faydalı bir yağdır. Ciltteki sivilceleri geçirir, egzamaya iyi gelir, ciltteki lekeleri, siyah noktaları yok eder, cildi nemlendirir ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Çay ağacı yağını kozmetikçilerden veya aktardan satın alabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Cildi parlatır ve pürüzsüzleştirir. Cildi canlandırır, doğal bir güzellik verir. Cilde yumuşaklık kazandırır ve ışıltı katar.
 2. Çay ağacı yağı sivilcelere doğal çözümdür. Sivilce olan yerlere uygulanması oldukça faydalıdır. Çay ağacı yağına farklı bir yağ ekleyerek inceltmek gerekmez. Bu yağdan az miktar alıp sivilcenin üstüne kulak çubuğu yardımıyla sürülmeli, bunu sabah-akşam tekrarlamalıdır. Sivilceleri kurutarak söndürecektir.
 3. Çay ağacı yağı cilt tonunun eşitlenmesine yardım eder.
 4. Böcek ve arı sokması, sinek ısırmalarında o bölgeye biraz çay ağacı yağı damlatılıp ovulmalıdır. Çünkü bu yağın antiseptik özelliği vardır. Ağrıya ve sızıya iyi gelir, mikroplara karşı etkilidir.
 5. Cildin gün boyu nemli kalmasını sağlar.
 6. Ciltte meydana gelen iltihaplanmalara faydalıdır. Onun için cilt doktorları da çay ağacı yağı kullanımı ile ilgili tavsiyelerde bulunmaktadır.
 7. Yağlı cilt tipine sahipseniz ve bu yağı düzenli olarak kullanırsanız cildinizin yağ oranı dengelenecektir.
 8. Hassas ciltlerde de güvenle kullanılabilir.
 9. Cilde pürüzsüzlük verir, kirlerden ve ölü derilerden arındırır.
 10. Çıbanlara şifalıdır. Yeni çıkan çıbanların üzerine sürülürse olgunlaşmalarına fırsat vermeden tedavi eder.
 11. Cilt enfeksiyonlarını önler, mevcut enfeksiyonları iyileştirir.
 12. Cildin doğal yağını gidermez. Bilakis cildin nem/pH seviyesini düzenler. Cildlin görünümünü güzelleştirir ve tüm bunları yaparken tahriş, yıpranma gibi problemlere yol açmaz.
 13. Vücudunuzda darbelerden kaynaklı morluklar varsa, çay ağacı yağı ile zeytinyağını karıştırarak o kısımlara sürmeniz önerilir. İyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 14. Egzama, sedef ve buna benzer deri rahatsızlıklarından kurtulmaya yardımcıdır.
 15. Yanıkların, yara ve kesik izlerinin geçmesinde büyük rol oynar. Bu sırada iltihaplanmayı da engeller.

Çay Ağacı Yağı Yüze Nasıl Kullanılır?

Saf çay ağacı yağı son derece yoğun bir kıvamdadır. Yalnız olarak kullanıldığı takdirde cilde zarar vereceğine ilişkin yeteri kadar bilgi yoktur. Fakat yine de uygulamadan evvel başka bir yağ ile karıştırılıp seyreltmek daha iyidir. Bunun için su da kullanılabilir. Yahut badem, hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağdan da faydalanılabilir. Örneğin 1 tatlı kaşığı zeytinyağına birkaç damla çay ağacı yağı katıp bunu haftada birkaç kez yüzünüze sürebilirsiniz.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Çay Ağacı Yağı İle Yüz Maskesi Tarifi

2 yemek kaşığı su, 3 yemek kaşığı yulaf, yarım olgun avokado, 1 damla limon yağı, 1 tatlı kaşığı süt ve 3 damla çay ağacı yağı iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde nazikçe uygulanır. Ortalama 10 dakika cilt üzerinde tutulur ve ovularak temizlenir. Bu güçlü formül ciltte peeling etkisi gösterecek ve cildi ölü deri tabakasından arındıracaktır. Daha sonra cilt tipine göre nemlendirici bir krem sürülür.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Çay Ağacı Yağı İle Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi Tarifi

Malzemeler

 1. 1 çorba kaşığı bal
 2. 1 çorba kaşığı kil
 3. 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli
 4. 4 damla çay ağacı yağı
 5. Bir tutam biberiye
 6. Bir tutam yeşil çay

Yeşil çay ve biberiye suda kaynatılır. Bunların dışındaki malzemelerin hepsi bir kapta karıştırılır. Demlenmiş suyun buharına bir havlu tutulur ve yüz bölgesi bu havlu ile silinir. Ardından hazırlanan maske tatbik edilir. 20 dakika bekletilir ve yıkanır. Bunun her hafta bir defa yapılması önerilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT