2019-06-27 23:56:22 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

Çay Dökülmesi Yanığı Nasıl Geçer Evde Ne Yapılmalı

Çay yanığı çayın kazayla üzerime dökülmesi sonucu meydana gelir. Şayet çay çok miktarda döküldüyse yanık daha şiddetli olur. Çay yanığı ile karşılaşınca yanığın acısını alan, yanığın daha çabuk geçmesini sağlayan bazı doğal yöntemler mevcuttur.

Çay Dökülmesi Yanığı Nasıl Geçer Evde Ne Yapılmalı

Çay Yanığına Ne İyi Gelir Tedavisi İlk Müdahale

Çay yanığı çayın kazayla üzerime dökülmesi sonucu meydana gelir. Şayet çay çok miktarda döküldüyse yanık daha şiddetli olur. Çay yanığı ile karşılaşınca yanığın acısını alan, yanığın daha çabuk geçmesini sağlayan bazı doğal yöntemler mevcuttur. İşte çay yanığına iyi gelen şeyler;

Çay Yanığında İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Cildimizde çay yanığı meydana gelirse, ilk yapmamız gereken şey çay elbisemize döküldüyse elbisenin çıkarılmasıdır. Giysimizi çıkaramayacak bir durumdaysak, kaynar çayın döküldüğü yere derhal bolca soğuk su dökmelidir. Ardından buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz beze sarıp bunu yanık alan bölgeye tutmalıdır. Diğer yanıklarda olduğu gibi çay yanığında da yanık bölgesinin soğutulması oldukça önemlidir.

Çay dökülmesi veya çaydanlık devrilmesi sonucu meydana gelen yanık ciddi boyuttaysa, ve bebeklerde, çocuklarda olduysa, ilk yardım yapıldıktan yani kıyafet çıkarılıp bölge soğutulduktan hemen sonra acile gidilmesi ve doktor yardımı alınması gerekir.

Çay yanığının geçmesi için eczaneden alınan madecassol, fito, hametan, bepanthol, gibi yanık merhemlerini sabah akşam yanığın üzerine sürmek yanığın geçmesine yardımcı olabilir.

Çay yanığının neden olduğu ağrıyı geçirmek için aspirin kullanılabilir. Yanık sonrası ciltte oluşan kabarcıklar asla patlatılmamalıdır. Şiddetli yanıklardan sonra meydana gelen yanık hastaneye kaldırılma, antibiyotik tedavisi ve deri naklini gerektirebilir.

Çay Yanığı Nasıl Geçer?

Soğuk Su

Çay yanığı ile karşılaşınca ilk yapacağınız şey yanık olan bölgeyi soğuk suya tutmak olmalıdır. Soğuk su hem yanığın hızla iyileşmesine yardımcı olur. Hem de yanığın su toplamasını, iz kalmasını önler.

Çiğ Patates

Çiğ patates, yatıştırıcı özellikleri sayesinde yanıkların tedavisine yardımcı olabilir. Patates ayrıca yanık sonrası ağrı ve ciltte su toplanmasını da önler.

Bir dilim çiğ patatesi patatesin sulu kısmı yanığa gelecek şekilde yanığa sürün.

Diğer bir seçenek de çiğ patates rendelemek ve yanık olan bölgede yaklaşık 15 dakika boyunca patatesi burada tutmaktır.

En iyi sonucu almak için, yanık ortaya çıktıktan hemen sonra bu yöntemlerden birini kullanın.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jeli, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri ile yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda antibakteriyeldir ve bu nedenle yaraların, yaraların ve kabarmanın bulaşmasını önler  Aloe vera jeli uzunlamasına kesin ve içindeki taze jeli doğrudan yanık üzerine uygulayın. Ayrıca bir çay kaşığı aloe vera jeli ve zerdeçal karıştırıp da uygulayabilirsiniz.

Bal

Bal, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde yaraları etkili bir şekilde dezenfekte edebilir ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda yanık izi kalmasını önler.

Balı gazlı bez sargısına yayın ve doğrudan yanığa koyun.

Bandajı günde üç ila dört kez değiştirin.

Lavanta Yağı

Lavanta esansiyel yağı, antiseptik yapısından dolayı çeşitli tıbbi yararları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Lavanta yağı içeriğinde bulunan Linalil asetat ve beta-caryophyllene varlığı ile ağrı giderici ve antienflamatuar etki gösterir. Lavanta yağı bu özellikleri sayesinde yanıkların hızla geçmesine yardımcı olur ve yara izi kalmasını önler. Lavanta yağı, iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyallere sahiptir. Yanık oluştuktan birkaç gün sonra yarım çay bardağı miktarda suya 1 tatlı kaşığı saf lavanta esansiyel yağı koyun. Temiz bir pamuğu bu suya batırıp yanan bölgeye uygulayın.

Sirke

Sirkede antiseptik ve cilt büzücü özellikleri ile yanıkların tedavisinde ve enfeksiyonun önlenmesinde çok yardımcı olabilir. Beyaz sirkeyi veya elma sirkesini eşit miktarda su ile seyreltin. Yanmış bölgeyi durulamak için bu solüsyonu kullanın.

Daha sonra, sirke ile su karışımı solüsyona temiz bir batırıp yanık olan yere tutun. Bezi her iki ila üç saatte bir yenisiyle değiştirin.

Mavi Kadın